Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

33222679
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
6334
100511
699440
33222679

Twój IP: 3.235.20.185

Warsztaty terapeutyczne

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To niezwykły czas, kiedy dekorujemy, stroimy nasze domy, miejsca pracy. Uczestnicy „Warsztatów terapeutycznych” odbywających się w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim wykonali w trakcie zajęć „śnieżne miasteczka”, które przepięknie przyozdobią ich mieszkania, wprowadzą świąteczno-zimowy klimat.

Zapraszamy do galerii

Dziwna nazwa tego zakręconego szaleństwa nie przyciąga tych naprawdę zakręconych ludzi, których wciągnie natychmiast. Pochodzi ona od angielskiego quill – pusta, wydrążona słomka, szpulka lub staroniemieckiego kil – wielkiego pióra. Jest to bardzo wdzięczna technika plastyczna, polegająca na zwijaniu pasków papieru na przyrząd przypominający stalówkę pióra, dzięki rowkowi rozcinającemu kawałek metalu. Lekko dający się kształtować i giąć, papierowy pasek wkłada się w szczelinę naszej metalowej „słomki”, zwanej nawijakiem, i delikatnie, ściśle nawija, jak na szpulkę. Potem lekko puszcza się ten powstały zwój i, po zdjęciu go z nawijaka, otrzymujemy piękną sprężynę. Wystarczy skleić jej końcówkę, zamykając zewnętrzny okrąg, dopasowując go do wybranej średnicy i odpowiednio ukształtować. Quilling wciągnął uczestników „Warsztatów terapeutycznych” całkowicie. Wykonali oni przepiękne śnieżynki, które stanowią bazę wyjściową do dalszych działań.

Zapraszamy do galerii

Jak zadbać o swoje finanse? Co zrobić, by zmniejszyć opłaty? Gdzie kupować, by zaoszczędzić pieniądze? O tym wszystkim dowiedzieli się uczestnicy „Warsztatów terapeutycznych Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim”, którzy wzięli udział w szkoleniu na temat „Moje finanse i transakcje w sieci”.

Zapraszamy do galerii

Nie trzeba być artystą, żeby stworzyć małe dzieło sztuki. Na trzecich warsztatach artystycznych prowadzonych pod kierunkiem instruktora uczestnicy wykonali zawieszki w kształcie bożonarodzeniowej choinki. Nie było to zadanie łatwe, ponieważ nie tak prosto jest wyciąć odpowiedniego kształtu poszczególne elementy, połączyć je i ozdobić. Następnie wszystkie choineczki zostały wypalone w specjalnym piecu, co trwale połączyło elementy. Prowadzący pokazał jak tworzyć w bardzo oryginalnej i efektownej technice, która daje dużo satysfakcji i pozwala każdemu wykonać niesamowite prace artystyczne. Materiał jakim jest szkło wymaga specjalnej ostrożności, gdyż bardzo łatwo można się pokaleczyć lub zranić opiłkiem.

Zapraszamy do galerii

 

Bałagan w przepisach kulinarnych ma chyba każdy pasjonat gotowania. Zbierane z różnych źródeł receptury na wykonanie idealnych potraw można w łatwy sposób uporządkować. Pomoże w tym PRZEPIŚNIK, czyli specjalny segregator. Znajdują się w nim przekładki, które w prosty sposób posegregują dania, foliowe koszulki oraz notatnik. Uczestnicy ostatnich warsztatów terapeutycznych, którzy wykonali przepiśniki, będą mogli w swojej zbiorach przepisów zaprowadzić idealny porządek.

Zapraszamy do galerii

Dlaczego warto zajrzeć na www.youtube.com? Ponieważ można tam znaleźć filmiki instruktażowe z każdej dziedziny życia. Uczestnicy „Warsztatów terapeutycznych”, które odbywają się w naszej bibliotece poszukiwali zagadnień zgodnych z ich zainteresowaniami. Wiele informacji zapisywali sobie później w programie Word, następnie zgrywali na pendrivy i drukowali. Okazało się, że jest to bardzo prosty i szybki sposób na zdobycie wiadomości i umiejętności.

Zapraszamy do galerii

Decoupage zdominował ostatnie zajęcia z rękodzieła odbywające się w ramach „Warsztatów terapeutycznych w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim”. Tą niezwykle efektowną techniką zdobniczą zostały udekorowane butelki. Po naniesieniu kilku warstw farby, substancji odpowiedzialnej za spękania i przyklejeniu papieru ryżowego powstały małe arcydzieła.

Zapraszamy do galerii

Kreatywność, twórczość i oczywiście zabawa! Oto propozycja dla tych, którzy tak jak uczestnicy „Warsztatów terapeutycznych” uwielbiają łączyć przyjemne z pożytecznym. Wykorzystując wyobraźnię i wskazówki instruktora wykonali oni przepiękne, szklane lampiony, które w oryginalny sposób ozdobią każde wnętrze i nadadzą mu przytulności.

Zapraszamy do galerii

Zasada produkcji mydeł glicerynowych jest prosta, polega głównie na rozpuszczeniu bazy, dodaniu składników, wymieszaniu i przelaniu do formy. Gdy tylko masa zastygnie i ochłodzi się, otrzymujemy pełnowartościowy, gotowy do użycia produkt. W ten sposób postępując, uczestnicy zajęć „Warsztaty terapeutyczne w Bibliotece Publicznej”  uzyskali przepiękne, bajkowo pachnące mydełka.

Zapraszamy do galerii

Szkło nie jest najłatwiejszym i najbezpieczniejszym materiałem plastycznym. Przekonali się o tym uczestnicy „Warsztatów terapeutycznych”, które odbyły się w naszej bibliotece 13 września. Poprowadził je Bartosz Pawski, który w swojej pracowni od kilkunastu lat tworzy witraże.

Zapraszamy do galerii

Podczas trzecich zajęć rękodzielniczych organizowanych w ramach „Warsztatów terapeutycznych w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim” uczestnicy zmierzyli się z bardzo plastycznym zadaniem. Wykorzystując blejtram, farby akrylowe, klej z werniksem oraz pędzle i szpachelki „namalowali” przepiękne hortensje. W trakcie pracy wielokrotnie można było usłyszeć zwątpienie we własne możliwości i niedowierzanie, że „coś z tego wyjdzie”. Efekt końcowy, który można podziwiać na zdjęciach, zaskoczył wszystkich.

Zapraszamy do galerii

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele. Technika ponownie zyskała popularność w latach 70 XX. wieku. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Uczestnicy zajęć terapeutycznych prowadzonych w brzeskiej bibliotece, w miniony piątek, poznali podstawowe węzły, co pozwoliło im wykonać makramowe kwietniki. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ponieważ długie sznurki troszkę się plątały. Wszyscy sobie jednak świetnie poradzili, każdy zabrał do domu własnoręcznie upleciony kwietnik.

Zapraszamy do galerii

W dniu 9 sierpnia odbyły się drugie warsztaty komputerowe zorganizowane w ramach realizowanego projektu „Warsztaty terapeutyczne w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim”. Uczestnicy spotkania kontynuowali naukę posługiwania się edytorem tekstu Microsoft Word. Na początku wszyscy obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną a następnie wykonali zadania praktyczne. Polegały one między innymi na prawidłowym napisaniu podania do urzędu, wypełnieniu kwestionariusza i wysłania dokumentów pocztą internetową. Nabyte umiejętności umożliwią w przyszłości  załatwienie wielu urzędowych spraw bez wychodzenia z domu.

Zapraszamy do galerii

W dniu 2 sierpnia odbyły się drugie i ostatnie zajęcia kulinarne organizowane w ramach projektu „Warsztaty terapeutyczne w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim”. Z wcześniej zakupionych produktów uczestnicy spotkania przygotowali: danie mięsne, danie wegetariańskie, dwie surówki oraz deser. Po przypomnieniu zasad BHP i zapoznaniu się z przepisami instruktorka rozdzieliła zakres obowiązków. Wszyscy sprawnie przystąpili do swoich prac. Zajęcia przebiegały zgodnie z założeniami. Przygotowane potrawy zostały chętnie skonsumowane. Do wspólnego posiłku, po wcześniejszym zaproszeniu, zasiadły również bibliotekarki. W trakcie posilania się prowadzone były rozmowy na temat odbytych spotkań. Uczestnicy żałowali, że to już ostatnie kulinarne warsztaty, gdyż bardzo odpowiadała im tego typu forma wsparcia.

Zapraszamy do galerii

W dniu 26 lipca 2019 r. odbyły się drugie zajęcia artystyczne, podczas których uczestnicy wykonali lawendowy expoding z ukrytą w środku niespodzianką. Po krótkim instruktażu wszyscy otrzymali konieczne do pracy materiały oraz narzędzia. Nastąpił czas projektowania, składania oraz ozdabiania z drobnych elementów pudełeczka. Kolejne zadanie wymagało od wszystkich ogromnej cierpliwości i wręcz jubilerskiej precyzji. Wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Po ponad pięciu godzinach wytężonej pracy każdy z uczestników mógł pochwalić się przepięknym pudełeczkiem ozdobionym koronkową – quillingową dekoracją umieszczoną na wieczku. W środku ukryty był samodzielnie złożony miniaturowy rowerek oraz inspirujące do dalszych działań sentencje. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Warsztaty terapeutyczne w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim”.

Zapraszamy do galerii

W dniu 19 lipca 2019 r. odbyły się zajęcia artystyczne, na których uczestnicy poznali technikę zdobienia – cardmaking. Po krótkim instruktażu wszyscy otrzymali konieczne do pracy materiały oraz narzędzia. Nastąpił czas projektowania oraz tworzenia drobnych elementów, z których miała powstać gotowa kartka okolicznościowa. Kolejnym zadaniem, jakie czekało na uczestników było wykonanie i ozdobienie dwóch pudełeczek na drobne prezenty. Niezliczona ilość kolorowego papieru, dziurkaczy, wykrojników, samoprzylepnych elementów rozbudziła wyobraźnię rękodzielników. Jedne pomysły rodziły następne. Gdyby nie ograniczony czas zajęć, zabawa trwałaby dużo dłużej. Spotkanie odbyły się w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Warsztaty terapeutyczne w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim”.

Zapraszamy do galerii

W dniu 5 lipca odbyło się w bibliotece pierwsze spotkanie w ramach realizowanego projektu „Warsztaty terapeutyczne w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim”. Były to warsztaty kulinarne. Z produktów zakupionych na potrzeby zajęć, uczestnicy przygotowali: zupę, danie obiadowe wegetariańskie, danie mięsne oraz deser. Wcześniej jednak zostali przeszkoleni w kwestii BHP. Następnie otrzymali wydrukowane przepisy zawierające instruktaż wykonania potraw oraz zdjęcia, jak mają wyglądać. Pani instruktor sprawnie rozdzieliła zadania. Z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Po przygotowaniu wszystkich dań nastąpiła degustacja, na którą zostali zaproszeni pracownicy biblioteki. Przy wspólnym posiłku prowadzone były rozmowy o planach na najbliższe zajęcia. Wszystkim obecnym bardzo odpowiada ta forma wsparcia. Zdradzili, że z przyjemnością będą uczestniczyć w kolejnym spotkaniu.

Zapraszamy do galerii

Microsoft Word jest w miarę łatwym i prostym programem, którego obsługę w początkowej fazie poznajemy bardzo intuicyjnie. Nabyta umiejętność pracy w edytorze tekstu czasami towarzyszy nam przez całe życie. Przydaje się zarówno w szkole, pracy, jak również w domu. Dzięki niemu uczestnicy „Warsztatów terapeutycznych w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim” nauczą się szybko i wygodnie przygotowywać różnego rodzaju pisma, a także tworzyć dokumenty biurowe. Będą mogli przygotować podanie do urzędu czy też zaprojektować różnego rodzaju formularze. Nauka Microsoft Word została zaplanowana na pięć spotkań, które odbywać się będą raz w miesiącu do końca listopada.

Zapraszamy do galerii

Wydarzenia

Maj 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby