Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

34724558
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
513
79309
588684
34724558

Twój IP: 34.204.198.73
Filtr
 • Drodzy czytelnicy!

  Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonało wyboru hasła promującego XVII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Hasło brzmi: "Zasmakuj w bibliotece". Biblioteka Publiczna w Brzeziu corocznie włącza się w te obchody i w dniach od 8 do 15 maja realizuje przygotowany program. Jednak tegoroczna edycja z pewnością będzie inna od poprzednich. Cała akcja odbędzie się bowiem  online. Program obchodów Tygodnia Bibliotek ukaże się w późniejszym terminie, jednak już dziś zachęcam do udziału w tym wydarzeniu.

  tydzień bibliotek plakat.jpg

 • „Odjazdowo, bo bajkowo” świętowano Dzień Książki i Praw Autorskich w Oddziale dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się tradycyjnie w czwartkowe popołudnie. Uczestnicy obejrzeli bajkę o Bingu zatytułowaną „Książki” i wysłuchali opowiadania Beaty Ostrowickiej o tym „Jak Anatol chciał napisać książkę”. Okazało się, że napisanie książki wcale nie jest takie łatwe. Dzieci postanowiły jednak stworzyć własną książkę i wykonały do niej przepiękne ilustracje, treść pozostawiając bibliotekarkom. Po odtańczeniu pociągowej piosenki i wysłuchaniu wiersza „Lokomotywa” zbudowały linię kolejową. To były naprawdę odjazdowe, bo bajkowe zajęcia!

  Zapraszamy do galerii

 • KOCHAMY CZEKOLADĘ!!!

  Uwielbiana jest na całym świecie od ponad 200 lat. Trudno się dziwić – w końcu czekolada bardzo długo czekała na światowe odkrycie. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju. Dla uczczenia tego dnia w Bibliotece w Kąkowej Woli odbyły się zajęcia dla dzieci. Uczestnicy spotkania zapoznali się z krótką historią czekolady oraz  jej wartościami odżywczymi. Następnie wysłuchali fragmentu książki autorstwa Roald Dahl pt. „Charlie i fabryka czekolady”. Po wysłuchaniu tekstu dzieci opowiadały o swoich czekoladowych upodobaniach.  Następnie uczestnicy zajęć odpowiadali na pytania quizowe w celu sprawdzenia wiedzy o czekoladzie. W ramach dobrej odpowiedzi mogły wziąć słodkości z „cukierkowego drzewa”. Panowała bardzo wesoła atmosfera. Wszyscy kochamy czekoladę, ale pamiętajmy jednak, że w nadmiarze może szkodzić!

  Zapraszamy do galerii

 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz kolejny organizowało w tym roku akcję ŻONKILE upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Biblioteka w Brześciu Kujawskim włączyła się do akcji, organizując spotkanie dla czytelników. Na tablicach przedstawiono historię brzeskich Żydów oraz wystawę zatytułowaną „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” prezentującą życie w getcie.  Uczestnikom spotkania wyświetlono film pt.: „Nie było żadnej nadziei...”. Zakosztowali oni również kilku potraw pochodzących z kuchni żydowskiej tj.: hamantaszy, chałki oraz hummusu. Wszyscy otrzymali żonkile symbolizujące pamięć i szacunek o powstaniu.

  Zapraszamy do galerii

 • logo_2                    logo_1

  BRZESKA ŁOKIETKOMANIA

  Dnia 15 kwietnia 2011 roku w Brzeskim Centrum Kultury miało miejsce wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zaprosiła uczniów ze wszystkich szkół podstawowych  z terenu naszej gminy do udziału w konkursie wiedzy o Władysławie Łokietku i jego czasach.  W epokę średniowiecza wprowadzili wszystkich gimnazjaliści z Kruszyna  przygotowując przepiękną ekspozycję ukazującą życie codzienne oraz zabytki naszego regionu. Dla drużyn przygotowano 12 różnorodnych konkurencji, które nie dotyczyły tylko faktów związanych z życiem jubilata i wydarzeniami historycznymi. Zawodnicy musieli się wykazać zdolnościami plastycznymi, sprawnością fizyczną, umiejętnością tańca dworskiego oraz znajomością średniowiecznych zawodów, stroju i potraw. Dużo emocji wzbudziła konkurencja polegająca na trzymaniu miecza. Wytypowani do niej uczniowie udowodnili, iż posiadają prawdziwie rycerską tężyznę fizyczną. Podobnie jak zasiadający w jury Pan Jerzy Czopiński, który również chwycił za łokietkowy szczerbiec. Wywołał tym samym ogromny entuzjazm wśród kibicującej młodzieży.

 • Paskudy to stworzenia, które wcale nie są takie najgorsze, ale do szczególnie pięknych nie należą. Paskudy są miłe, bystre i życzliwe, ale nietypowa uroda wyklucza je ze świata. Ale nawet takie inaczej wyglądające kreatury zasługują na swoje święto. Celebrowali je uczestnicy czwartkowych zajęć w bibliotece. Spotkanie rozpoczęło się od pogawędki na temat Paskud. Następnie dzieci wysłuchały wierszy ze zbioru „W Straszydłowie” Agnieszki Frączek oraz zabawnej piosenki „Potwór tu, potwór tam”, po czym wykonały swoje Paskudy. Prawda, że wyszły przepiękne ??!!

  Zapraszamy do galerii

 • To było ODLOTOWE spotkanie. Uczestnicy zajęć dali się porwać w przestworza. Odwiedzili wszystkie planety, zajrzeli na Księżyc oraz spowodowali zaćmienie Słońca. Następnie poszukiwali przedmiotów ukrytych w Kosmosie. Nie było to łatwe zadanie, ale wszyscy sobie świetnie poradzili. Międzyplanetarna zabawa z chustą animacyjną pochłonęła wszystkich, nawet rodziców, co spowodowało, że dzieci dostały do wykonania pracę domową – trójwymiarowy obrazek.

  Zapraszamy do galerii

 • „Książka i Róża” czyli II Brzeskie Dni Książki

  „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni" - mówi chińskie przysłowie. Książka i róża to symbole Światowego Dnia Książki.

  Zwyczaj wręczania osobom bliskim książki i róży narodził się w Katalonii. Dostrzegając jego wartość i wyjątkowość – próbujemy zaszczepić go w Brześciu Kujawskim. Zachęcamy mieszkańców naszego miasta do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek.

 • Wczorajsze zajęcia dla dzieci w bibliotece to był istny „babski dzień sportu”. Stało się tak, ponieważ na spotkanie przybyły same dziewczynki 😊 Zmierzyły się one jednak z dyscyplinami, które raczej są domeną chłopców. Grały w tzw. nogę – mistrzem strzelców została Ola! Ścigały się na torze bolidami – wygrała Anielka, a na korcie tenisowym zwyciężyła Natalka! Po zabawach ruchowych wszystkie dziewczynki relaksowały się na „magicznej plaży” wsłuchując w szum wody! Dziewczynki!!! Byłyście niesamowite! Ogromne brawa dla Was!!!!

  Zapraszamy do galerii

 • Nasza nowa oferta dla najmłodszych!chopiec1


  Biblioteczka dla Najmłodszych to nowa propozycja biblioteki. W ramach Programu Rozwoju Bibliotek brzeska Biblioteka Publiczna nawiązała współpracę z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Amosa Komeńskiego. Stało się to możliwe, dzięki złożeniu przez Bibliotekę wniosku i spełnieniu odpowiednich warunków, określonych przez organizatorów projektu: "Organizacje pozarządowe bibliotekom". Rekrutując biblioteki do udziału w projekcie Fundacja wzięła pod uwagę te placówki, które już w systematyczny sposób organizują zajęcia dla dzieci, oceniała innowacyjność zajęć, udział w akcjach takich jak Cała Polska Czyta Dzieciomi spotkania z ciekawymi ludźmi. Premiowana była współpraca biblioteki z przedszkolami.Pod koniec lutego w Poznaniu miało miejsce szkolenie w ramach wspólnego projektu: “Biblioteczka dla Najmłodszych”. Fundacja im. Komeńskiego jest organizacją pozarządową, która za cel poczytuje sobie wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka już od najmłodszych lat.

   

 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Bibliotece w Kąkowej Woli

  23 kwietnia, w kolejną rocznicę Światowego Dnia Książki, w bibliotece w  Kąkowej Woli odbyły się zajęcia. Dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki, oraz według jakich reguł  umieszczane są książki na półkach. Musiały odnaleźć określone pozycje. Obejrzały prezentację multimedialną na temat powstawania książki oraz jej budowy. Zapoznały się na podstawie wiersza, czego książka nie lubi i dlaczego powinniśmy o nią dbać. W grupach odpowiadały na pytania ze zdobytej wiedzy, układały rozsypanki dopasowując autora do napisanej przez niego książki. Rozwiązywały rebusy i odgadywały zagadki. Musiały również zaprojektować okładkę do książki. Zajęcia zakończyły się słodkim co nieco.

  Zapraszamy do galerii

 • 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta jest datą symboliczną. Tego dnia urodzili się i odeszli znani pisarze ( m.in. Cervantes, Shakespeare ).  23 kwietnia wiąże się również z katalońskim obyczajem. Każdy mieszkaniec Katalonii w dniu św. Jerzego - patrona tego regionu - obdarowywał swoich bliskich książkami i różami. W bibliotece w Brzeziu uczczenie tego wyjątkowego dnia zainaugurowała wizyta przedszkolaków. Po krótkim wprowadzeniu, dzieci obejrzały prezentację na temat drogi książki od autora do czytelnika. Po ożywionej dyskusji o porządku w bibliotece nadszedł czas na zabawę. Były więc kalambury, zagadki w balonach oraz wypędzanie Baba Jagi. W pewnej chwili dzieci zamieniły się w małych budowniczych i układały budowle z książek. Zajęcia zakończyły się wykonaniem zakładek oraz słodkim poczęstunkiem. W bibliotece zorganizowano atrakcje nie tylko dla małych gości, ale dla wszystkich czytelników. Każdy mógł sprawdzić swoją wiedze o książce i wygrać coś słodkiego oraz zabrać do domu zakładkę Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

  Zapraszamy do galerii

 • Bez czekolady nie dam rady!

  Podobnie jak w ubiegłym roku z okazji Dnia Czekolady Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci z miejscowej szkoły. W tym dniu wszystkich obowiązywał dobry humor. Przedszkolaki zapoznały się z krótką historią czekolady, jej wartościami odżywczymi no i z zaleceniem, że jedzona w nadmiarze może zaszkodzić. Dzieci były ogromnie zdziwione, gdy dowiedziały się, że niegdyś ziarna kakaowca były środkiem płatniczym i przechowywano je w skarbcach jak złoto. Następnie wysłuchały opowiadania o "Czekoladowej złości Krzysia" Renaty Stachowicz. Wśród śmiechu, w wesołej atmosferze, zajęcia upłynęły szybko i niepostrzeżenie. Spotkanie zakończyła degustacja czekolady. Z okazji przypadającego święta przygotowano atrakcje także dla wszystkich czytelników. Była więc „Czekoladowa loteria” czy  „Cukierkowe drzewo”. Każdy wypożyczający  mógł również sprawdzić swoją wiedzę o czekoladzie i skosztować tego pysznego specyfiku.

 • Książeczka to fajna wycieczka!

  23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Z tej okazji w bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci. Mali goście zapoznali się z gazetką przybliżającą ideę oraz historię tego święta. Następnie rozwiązywały zagadki i quizy związane z bohaterami bajek. Na koniec zabawy dzieci dekorowały balony. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na przygotowanym specjalnie miejscu. Obchody święta książki zakończyły się słodkim poczęstunkiem.

  Zapraszamy do galerii

 • „Kto czyta żyje podwójnie.”

  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to największe święto czytelników. Obchodzone jest na całym świecie 23 kwietnia od 1995 roku. Z tej okazji podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Organizowane są liczne wydarzenia literackie, kiermasze książek i spotkania autorskie, które mają na celu zachęcić do częstszego czytania książek. Również Biblioteka w Wieńcu wspólnie z grupą przedszkolaków ze Szkoły w Wieńcu celebrowała ten dzień. Spotkanie rozpoczęła prezentacja różnych książek. Dzieci porównywały ich wygląd i szatę graficzną, opowiadały o swoich ulubionych bohaterach. Dyskutowały dlaczego i jak należy dbać o książki, oraz jak one powstają. Zabawą, która rozładowała emocje były kalambury. Dzieci za pomocą gestów pokazywały postać z bajki a reszta próbowała odgadnąć o kogo chodzi. Następnie wysłuchały opowiadania Gallowey R. „Rybka wiercipiętka”. Ostatnim tego dnia zadaniem było wykonanie z papieru meduzy. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały słodycze.

  Zapraszamy do galerii

 • „Książki są jak okręty, myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie.”- Francis Bacon

  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest od 1967 roku i ma wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych. Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia i wzmacniają więź pomiędzy nim a rodzicem. Z tej okazji w Przedszkolu w Wieńcu odbyły się 6 kwietnia zajęcia. Dzieci wysłuchały baśni pt: „Księżniczka na ziarnku grochu” H.Ch. Andersena - pisarz ten jest patronem święta. Dyskutowały nad uczuciami jakie towarzyszyły im podczas lektury i wyrażały je wybierając „buźki” z minami. Odpowiadały na pytania: Czym jest dla nich czytanie? Czy to przyjemność, czy nuda? Kto im czyta i jakie książki by polecały? Następnie dzieci układały obrazki z ilustracjami w odpowiedniej kolejności jak powstaje książka „od pisarza do czytelnika”. Oglądały różnie wydane książek: małe, duże, z twardymi stronami, miękkie i z obrazkami zamiast wyrazów. Zabawa ruchowa rozładowała energię dzieci. Musiały papierową kulą celować w stonogę . Odgadywały cienie postaci z bajek, co okazało się wbrew pozorom wcale nie takie proste Później zabawiły się w ilustratorów i na kartkach rysowały ilustracje do czytanej wcześniej baśni. Zajęcia zakończyły się słodkim co nieco.

  Zapraszamy do galerii

 • WSZYSCY KOCHAMY CZEKOLADĘ !

  12 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czekolady. Niech podniesie rękę ten, kto nie ma ochoty na celebrowanie takiej okazji. Jej jedzenie raz na jakiś czas jest wskazane nawet osobom na diecie - ma dużo magnezu, a do tego działa pobudzająco. Czekolada ma długą historię. Na początku nie była jednak słodką przekąską i dodatkiem do dań i deserów, ale gorzko-pikantnym napojem, pitym przez Majów i Azteków.

  Tego dnia w Bibliotece w Wieńcu spotkaliśmy się, by poznać tajniki czekolady. Dzieci zaznajomiły się z jej krótką historią i właściwościami odżywczymi a także zastosowaniem w kosmetyce. Opowiadały jaką najbardziej lubią i w jakich postaciach występuje. Odpowiadały na pytania z quizu dotyczące tego słodkiego przysmaku. Wysłuchały opowiadania Liliany Fabisińskiej pt: „Matylda i czekoladowe ciastko”. Przyrządziły własne czekoladki – trufle. To był bardzo słodki dzień.
  Każdy kto odwiedził bibliotekę tego dnia został poczęstowany czekoladą.

  Zapraszamy do galerii

 • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

  23 kwietnia to szczególny dzień dla bibliotek.Tego dnia od wielu już lat obchodzony jest uroczyście Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Biblioteka w Brzeziu również włączyła się do obchodów tego święta. Już na początku kwietnia biblioteka ogłosiła konkurs plastyczny pt. "Projekt na okładkę książki, do której chętnie wracam". Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród odbyło sie 23 kwietnia. Tego dnia do biblioteki zostały zaproszone dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola. Po krótkiej rozmowie na temat historii ustanowienia tego święta, dzieci obejrzały na komputerze prezentację pt. "Jak powstaje książka". Pośród śmiechów i pytań odbyło się także głośne czytanie książki pt. "Mania ratuje faraona". Wesołą zabawę zakończył słodki poczęstunek.

 • Dzień Książki Dziecięcej

  Z okazji Światowego  Dnia Książki Dziecięcej bibliotekę odwiedzili uczniowie z klasy pierwszej. Dzieci zapoznały się z historią ustanowienia tego święta. Po krótkiej dyskusji, o tym jak należy obchodzić się z książkami, dzieci układały puzzle przedstawiające sceny ze znanych bajek Andersena. W trakcie dalszej zabawy, dzieci uzupełniały brakujące wyrazy w tekście znanego wiersza. Następnie szukaly szablonów zakładek ukrytych wcześniej w bibliotece. Zadaniem dzieci było odnalezienie ich i pokolorowanie. Zabawa zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

  Zapraszamy do galerii

 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  „Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nikt zapału do książek nie ostudzi”

  Jan Kasprowicz

  Pod takim hasłem 23 kwietnia obchodzono w Bibliotece w Wieńcu „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”, który ustanowiła w 1995 roku organizacja UNESCO.  Z tej okazji można było zapoznać się z gazetką przybliżającą ideę święta oraz  obejrzeć wystawę nowości książkowych. Najmłodszych czytelników zaproszono do udziału w konkursie plastycznym pt.: Okładka mojej ulubionej książki”. Przepiękne, starannie wykonane prace zostały wyeksponowane na przygotowanym specjalnie miejscu. Wszyscy uczestnicy w nagrodę otrzymali drobne upominki. Młodzież  wzięła udział w dyskusji na temat ostatnio przeczytanych książek. Układano osobiste listy bestsellerów, które były porównywane z tymi umieszczanymi w Internecie. Spotkanie miłośników książek  zakończył słodki poczęstunek.

  Zapraszamy do galerii

 • ZAPROSZENIE

  Filia Biblioteki Publicznej w Wieńcu zaprasza w czwartek dnia 23 kwietnia o godzinie 15 -tej na uroczyste obchody ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. W programie przygotowano konkurs plastyczny pn. „Okładka mojej ulubionej książki”, oraz gry i zabawy przy muzyce. Atrakcją będzie samodzielne wykonanie róży z przygotowanych materiałów plastycznych. Popołudnie z książką i różą odwiedzającym umili słodki poczęstunek.

   

   

   

   

   

 • W Wiedniu, Warszawie i Atenach

  baśnie czytają Andersena...

  Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci - to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.Święto zostało ustanowione w 1967 roku. Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. W 2014 roku w tej roli wystąpiła Irlandia.

  Tego dnia bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy II. Mali goście zapoznali się z historią tego święta, opowiedzieli o swojej ulubionej książce oraz o tym, jak należy postępować z książkami. Wśród zabaw i konkursów uzniowie miło i wesoło spędzili czas w bibliotece.

  Obejrzyj zdjęcia

 • Wczoraj w bibliotece dzieci świętowały Dzień Ziemi. Okazało się, że pomimo bardzo młodego wieku, uczestnicy spotkania dobrze znali zasady, jak dbać o naszą planetę. Nie sprawiło im większego problemu segregowanie śmieci. Wiedzieli, jak oszczędzać wodę i prąd. Na koniec zajęć każdy zasiał w pudełeczku ziarna fasoli. Dzieci obiecały, że będą o nie dbać i pielęgnować jak wypuszczą. Bo dbałość o planetę to również dbałość o środowisko naturalne!

  Zapraszamy do galerii

 • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Podobnie było wczoraj w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim. Odbyło się w niej spotkanie, a uczestniczące w nim osoby miały na piersi żółte żonkile. Przybyli goście wzięli udział w rozmowach, wspominali brzeskich Żydów, obejrzeli film „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz przygotowaną wystawę zdjęć i książek. Nostalgiczny, pełen emocji i wzruszeń wieczór zakończył się degustacją przygotowanych według żydowskich przepisów potraw: chałki, pasty śledziowej i humusu.

  Zapraszamy do galerii

 • Święto Książki w Brzeziu

  23 kwietnia to szczególny dzień dla bibliotek oraz wiernych czytelników. Tego dnia od wielu już lat obchodzony jest uroczyście Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Biblioteka w Brzeziu również włączyła się do obchodów tego święta. W tym uroczystym dniu bibliotekę odwiedziły dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły. Mali czytelnicy zapoznali się z historią ustanowienia tego święta. W wesołej atmosferze dzieci rozwiązywały krzyżówki, rebusy i zagadki. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem.

  Zapraszamy do galerii

 • CYGANERIAto sztuka, która jest wystawiana na scenach całego świata. Od ponad 120 lat towarzyszą jej żywe emocje słuchaczy. Utożsamiają oni swe doświadczenia życiowe z nadziejami, uczuciami, entuzjazmem i dramatami bohaterów opery Pucciniego. Zawsze młodzi Rudolf i Mimi pozostają jedną z najbardziej rozpoznawalnych par operowych bohaterów. Liryzm i dramat historii rozgrywającej się pod dachami paryskiej mansardy oraz codzienne obrazy z życia grupy przyjaciół szukających swego miejsca na świecie sztuki unieśmiertelnione w muzyce Pucciniego bliskie są wrażliwości widzów każdego pokolenia.  Mogła tego doświadczyć grupa brześcian, która odpowiedziała na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim i we wtorkowe popołudnie pojechała do Opery Nova w Bydgoszczy. Każda wizyta w operze to niesamowite przeżycie, swoiste święto. Podziwiane spektakle dostarczają niesamowitych wrażeń. Cyganeria wzruszała, czarowała, wprawiała w zadumę. Można było podziwiać jak na paryskim Montmartrze splatają się bieda i beztroska, szczęście, zabawa i miłość, a w życie z dnia na dzień wkracza śmie

  Cyganeria 2023_02.jpg

 • "W KRAINIE BAŚNI"

  Pod takim hasłem, z okazji Światowego Dnia Książki Dla Dzieci, odbyły się zajęcia w bibliotece w Brzeziu. Dzieci zapoznały się historią tego święta. Opowiedziały o swojej ulubionej książce. Obejrzały także prezentację mówiącą o etapach powstawania książki. Dużo radości sprawiło dzieciom przebijanie balonów z zawartymi wewnątrz zagadkami. Mali czytelnicy układali również puzzle z obrazków przedstawiających znane baśnie oraz szeregowali narzędzia pisarskie od współczesnego do najstarszego. Wysłuchali także  inscenizacji składającej się ze znanych bajek.

  Zapraszamy do galerii

 • Taniec towarzyszy nam od bardzo dawna. Większość ludzi bardzo lubi tę formę ruchu. Pozwala wyrazić emocje, rozruszać ciało a nawet schudnąć. Najczęściej tańczymy podczas różnych uroczystości rodzinnych lub na dyskotekach lub wszelkiego rodzaju zabawach. Taniec kojarzy nam się zatem z czymś przyjemnym. Wykonywany w parze pozwala przytulić partnera lub wręcz przeciwnie można odstawić tzw. hopki-galopki. Tak też bawiły się dzieci uczestniczące w ostatnich, czwartkowych zajęciach bibliotecznych. Na początku wysłuchały opowiadania „Baletnica Marysia”, następnie chętnie brały udział w zabawach muzycznych, przy których musiały wykazać się nie tylko poczuciem rytmu, ale również sprytem i zwinnością. Śmiechu było przy tym co nie miara!

  Zapraszamy do galerii

 • Dlaczego warto czytać? Jak zbudowana jest książka? Czego można dowiedzieć się z książek? Kto czyta dzieciom w przedszkolu? Czy lubią słuchać dłuższych opowieści, czy krótszych?

  Między innymi na te i inne pytania odpowiedziały dzieci z grupy Biedronki, które odwiedziły dziś rano brzeską bibliotekę. Spotkanie z przedszkolakami rozpoczęło się od poruszenia bardzo ważnych tematów. Dzieci poznały zasady funkcjonowania biblioteki. Dowiedziały się, jak zbudowana jest książka. Wyliczyły, czego nie wolno robić przy czytaniu i jak dbać o książki, żeby nie uległy zniszczeniu. Tylko wtedy będzie mogło z nich korzystać jak najwięcej osób. Zgodnie doszły do wniosku, że czytanie to bardzo ważna rzecz w życiu zarówno małego, jak i  dużego człowieka. Poznały historię Jacusia z opowiadania „Kiedy pani czyta”. Chłopiec uwielbiał, gdy opiekunka w przedszkolu czytała im bajeczki. Miał jednak problem z wysiedzeniem spokojnie na dywanie dłuższej chwili, ponieważ chciał jak najszybciej udać się na plac zabaw. Nasi mali goście też przenieśli się z tradycyjnego dywanu na magiczny. Była to dla nich niezwykła frajda. Interaktywna podłoga sprawiła wiele radości i rozładowała zgromadzoną energię. Była więc rywalizacja zespołów z podziałem na płeć, konkurencje grupowe i indywidualne. Każdy otrzymał gromkie brawa. Na koniec wszyscy stanęli do wspólnej fotografii, by uwiecznić tak ciekawe spotkanie. 

  Zapraszamy do galerii

 • Dlaczego czerwona róża jest symbolem Dnia Książki? Skąd się wzięło to święto? Od jak dawna obchodzimy je w Polsce? Na te, i wiele innych pytań, uzyskały odpowiedzi dzieci uczestniczące w czwartkowych zajęciach. Dowiedziały się na nich, że święto pochodzi z hiszpańskiej Katalonii i jest mocno związane z pokonaniem przez św. Jerzego smoka. By upamiętnić to wydarzenie, mężczyźni obdarowywali czerwonymi różami panie. Te nie chciały być gorsze i zaczęły wręczać panom książki.
  Dziś, bardzo często ofiarowujemy bliskim książkę lub różę... lub świętujemy wypożyczając książeczki z biblioteki. Czerpiemy wtedy przyjemność z lektury w domu. Nieodłącznie potrzebne są wtedy zakładki. Najpiękniejsze to są zawsze te, samodzielnie wykonane. Dzieci zrobiły na zajęciach zakładkowe potwory, które pomimo dużych zębów wcale nie były groźne. Obchody Dnia Książki zostały połączone z Dniem Kreatywności. Przydały się do tego kolorowe kubeczki do napoju. Niekonwencjonalnych sposobów na ich wykorzystanie było bardzo dużo. Zresztą widać to na załączonych zdjęciach. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zapraszamy w kolejny czwartek.

  Zapraszamy do galerii

 • Zachęcamy do udziału w dziesiątej, jubileuszowej, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. W tym roku motywem przewodnim będzie MIŁOŚĆ. Zobacz, co znajdzie się w programie obchodów?

  „Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nad tym, czy była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Postaramy się pokazać, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.”

  W programie:

  • - żonkil sybmolem obchodów - przypinka
  • - wystawa książek
  • - prezentacja zdjęć

  zonkile 2022 małe.jpg

 • Zbliżające się Święta Wielkanocne były głównym tematem ostatnich czwartkowych zajęć dla dzieci. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali fragmentu książki o Kruku Skarpetce, który z przyjaciółmi malował pisanki. Dzieci pochwaliły się znajomością zwyczajów i tradycji związanych z Wielkanocą. Następnie, z przygotowanych wcześniej papierowych elementów, dzieci wykonały skaczącego zajączka. Rozwiązały również wielkanocny labirynt i pokolorowały według klucza obrazek. Prace powędrowały do domów, by ozdobić świąteczne stoły. Na koniec każdy otrzymał od zajączka słodki upominek!

  Zapraszamy do galerii

 • Czy wiecie, co robi „Nieboszczyk sam w domu”? Kto upiekł „Babkę z zakalcem”? Co skrywa w swoich murach „Dom tajemnic”? Na te oraz wiele innych pytań uzyskali odpowiedzi uczestnicy wieczoru autorskiego, który miał miejsce we wtorek 5 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim.

  Gościem honorowym był autor wyżej wymienionych powieści zwany w świecie literackim Księciem Komedii Kryminalnej. Domyślacie się, o kogo chodzi?

  Tak jest określany ALEK ROGOZIŃSKI– pisarz, dziennikarz, autor ponad dwudziestu powieści wywołujących radość podczas czytania. Przyjechał on do brzeskiej biblioteki, by opowiedzieć trochę o sobie, swojej twórczości i planach na przyszłość. Okazuje się, że Alek Rogoziński żarty i anegdoty uwielbia prezentować nie tylko na łamach swoich książek. Z powodzeniem by mógł realizować się w modnym ostatnio stand-upie. Spotkanie było wartkim potokiem historyjek, dowcipów i ciekawostek. Nietuzinkowego pisarza wystarczyło naprowadzić na interesujący temat, by po chwili wysłuchać obfitego monologu. Ponad dwugodzinne spotkanie prowadziło się jakby samo i upłynęło błyskawicznie. Rozmowy i anegdotki miały miejsce nawet podczas składania przez Alka autografów opatrzonych przepięknymi dedykacjami. Nie inaczej było przy pozowaniu do pamiątkowych zdjęć. Zarażał śmiechem i dobrym humorem do samego końca. To było bardzo niezwykłe spotkanie. Dziękujemy Alkowi Rogozińskiemu, jego agentowi Pawłowi Płaczkowi oraz wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólnie spędzony czas.

  Zapraszamy do galerii

 • Jak można trafić do zaczarowanego świata baśni Andersena? Co się w nim znajduje? Kogo możemy w nim spotkać? Na te i inne pytania dzieci znalazły odpowiedź w czwartkowe popołudnie w bibliotece. Spotkały się, by wspólnie obchodzić Dzień Książki Dziecięcej. Święto to przypada w dniu urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena – autora znanych na całym świecie baśni takich jak: Królowa Śniegu, Calineczka czy Dziewczynka z zapałkami. Tym razem wszyscy wysłuchali opowieści o Nowych szatach cesarza. Dzieci były oburzone postępowaniem mistrzów krawiectwa oraz zdumione głupotą cesarza. Zastanawiała ich także postawa poddanych. Po przedyskutowaniu całej sytuacji uznały, że tylko prawdomówne i odważne dziecko zasługuje na pochwałę. W drugiej części spotkania dzieci musiały wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Z pomocą taśmy klejącej i zszywacza miały „uszyć” dla siebie kreacje z gazet. Powstały spódniczki, czapki, skarpety, a także klapki. Najwięcej śmiechu było przy „galotkach wojowników sumo”. Niestety okazały się one bardzo nietrwałe, ale tworzenie ich dało dużo frajdy! A na tym na zajęciach nam zależy!

  Zapraszamy do galerii

 • Rysowanie sprawia nie tylko przyjemność ale poprawia w znacznym stopniu sprawność manualną. Przy zabawie kredkami, farbami, nie chodzi tylko o prostą umiejętność rozróżniania kolorów, lecz o wrażliwość na sztukę, estetykę życia codziennego - przedmioty, którymi się otaczamy, umiejętność komponowania ubioru, itp. Pamiętajmy, że „dziecięce obrazy to pierwsze dzieła sztuki, z jakim styka się dziecko”.

  Ksiązka i kolorowanka.jpg

 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) to doroczne święto proklamowane przez UNESCO, poświęcone promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes (wg kalendarza gregoriańskiego), William Szekspir (wg kalendarza juliańskiego). Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy – Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii 23 kwietnia obdarowywano kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od 1930 roku.

  Róża mniejsza.jpg

 • TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2019 ROK

  Znamy już hasło XVI edycji Tygodnia Bibliotek przypadającego w dniach od 8-15.05.2019 r. Tym razem brzmi ono #BIBLIOTEKA. Co kryje się pod tym hasłem, czego możemy się spodziewać w ramach organizowanych w tym czasie zajęć w bibliotece?

  Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Ważne jest to, że marka jaką jest biblioteka coraz mocniej utrwala się  w świadomości społecznej mieszkańców dużych miast, ale i małych wiosek. W ramach swojej działalności Gminna Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim nieustannie poszukuje nowych użytkowników i stara się przyciągać ich do siebie innowacyjnymi usługami, czy bogatą ofertą kulturalną skierowaną zarówno dla dzieci, młodzieży, dorosłych, aż po pokolenie seniorów. Poprzez promocję opatrzoną znakiem #staramy się  ułatwiać potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobówZa hasłem #BIBLIOTEKA kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. W ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek postaramy się sprostać temu hasłu i przygotujemy dla naszych czytelników  ciekawą ofertę kulturalną aby podkreślić rolę czytania, bibliotek w poprawie jakości życia i zainteresować książką szerokie kręgi społeczeństwa. Więcej szczegółów oraz program obchodów Tygodnia Bibliotek już wkrótce!

 • Wczoraj w brzeskiej książnicy odbyły się ostatnie przed świętami zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”. Tematem przewodnim były oczywiście zbliżające się wielkimi krokami Święta Wielkiej Nocy. Związane są one z przeróżnymi zwyczajami ludowymi. Część z nich jest nadal żywo kultywowana. Aby wczuć się w świąteczny nastrój na początku spotkania dzieci opowiedziały jakie znają tradycje wielkanocne. Okazało się, że największym powodzeniem cieszy się tzw. Lany Poniedziałek, gdyż przy tym temacie pojawiło się najwięcej dziecięcych opowieści. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania z serii Sezamkowy zakątek pt. „Wielkanoc wśród przyjaciół” autorstwa P.J. Shaw. Podczas spotkania nie mogło również zabraknąć wyścigu z jajkiem na łyżce. Towarzyszyło przy tym bardzo wiele śmiechu. Na zakończenie dzieci wykonały z wytłaczanek po jajkach piękne kurki siedzące w kurniku. Zapewne będą one wyjątkowym elementem domowych dekoracji.

  Zapraszamy do galerii

 • W dniu 10 kwietnia 2019 roku odbyły się w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim ostatnie zajęcia z cyklu „Kodowanie i programowanie”. Uczestniczące w nich dzieci przez dziesięć tygodni zdobywały umiejętności i zgłębiały wiedzę z tej dziedziny. Uczyły się kodowania za pomocą znaków graficznych, szyfrowania na papierze oraz przy pomocy kolorowych kubeczków na dywanie lub macie. Pokonywały kolejne etapy gry „Scottie Go!” poruszając się na tablecie maleńkim robotem. Podczas każdego spotkania stopień trudności narastał. Kolejnym etapem była zabawa photonami. Należało na tablecie ułożyć odpowiedni kod zawierający polecenia, by osiągnąć zamierzony efekt. Nie było to najłatwiejsze zadanie ale za to satysfakcja ogromna. Spotkanie kończące cały cykl obfitowało w niespodzianki: dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a także bawiły na magicznym dywanie.

  Zapraszamy do galerii

 • W dniu 4 kwietnia odbyły się jak zwykle czwartkowe zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”. Tym razem tematem przewodnim był Światowy Dzień Sportu. Na uczestników czekało wiele atrakcji: zagadki, quizy oraz to, co sprawiło najwięcej radości, czyli przeróżne, zabawne konkurencje. Na początku dzieci opowiedziały o tym, jakie znają dyscypliny sportu, oraz które należą do ich ulubionych. Później wysłuchały opowiadania pt. „Kicia Kocia na rowerze”Anity Głowińskiej. Następnie musiały wykazać się sprawnością fizyczną, wykonując różne ćwiczenia, takie jak: przysiady, pompki, pajacyki. Śmiechu było przy tym co niemiara. Dzieciaki podzielone na dwie drużyny konkurowały ze sobą zdobywając punkty. Na zakończenie, po podliczeniu punktacji, okazało się, że obydwie drużyny odniosły zwycięstwo czyli remis. W nagrodę wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki.

  Zapraszamy do galerii

 • Photon, to zabawka edukacyjna, która wprowadza dzieci w świat programowania. Uczestnicy zajęć prowadzonych w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim już dwukrotnie podczas zajęć bawili się zabawką uczącą logicznego myślenia, samodzielnego podejmowania decyzji. Przy pomocy aplikacji mobilnej sterowały interaktywnym robotem. Za pomocą tabletów kierowały nimi i od razu mogły sprawdzać efekty swojej pracy. Photon przemieszczał się po ułożonej wcześniej macie zmieniając przy tym kolory czułek. Za pomocą strzałek na ekranie tabletów programowały robota. Jakże była wielka radość, gdy udało się przemierzyć wyznaczoną trasę. Przy okazji tej zabawy dzieci utrwalały takie pojęcia jak: w przód, w tył, w prawo, w lewo. Wielką radość sprawiało dzieciom przemieszczanie się Photona do wybranego kolegi czy koleżanki lub wyścigi, kto pierwszy do mety.

  Zapraszamy do galerii

 • Na naukę nigdy nie jest za późno! Do takiego wniosku doszli uczestnicy szkoleń komputerowych, które od marca odbywają się w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim. Pierwsza grupa chętnych zgłębiła wiedzę na temat „Kultury w sieci”. W trakcie zajęć dowiedzieli się, jak np. zamówić bilety na różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, gdzie można obejrzeć repertuar kin lub teatrów, zwiedzali wirtualnie muzea i wystawy. Poznali swoje prawa jako konsumenci Internetowi a także kogo i co chroni prawo autorskie. Wykonując ćwiczenia zwiększyli swoje umiejętności wykorzystywania zasobów cyfrowych oraz jak bezpiecznie korzystać z serwisów społecznościowych.

  Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanych szkoleniach!

 • Czwartkowe zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??” zostały poświęcone duńskiemu poecie i pisarzowi. Stał się on sławny na całym świecie przez swoje baśniowe opowiadania. Chodzi tu oczywiście o Hansa Christiana Andersena. Został on okrzyknięty patronem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Święto ma na celu rozpowszechnienie dziecięcych książek oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Corocznie obchodzimy je 2 kwietnia w rocznicę urodzin pisarza. Na początku spotkania dzieci wskazały różnicę między bajką a baśnią. Obejrzały prezentację multimedialną o życiu i twórczości tego baśniopisarza. Następnie do różnych rekwizytów miały przypisać odpowiedni tytuł baśni Andersena. Dzieciaki poradziły sobie bezbłędnie. Kolejnym zadaniem było połączenie strzałkami postaci z baśni z odpowiednim tytułem. Na zakończenie wykonały zadanie typu znajdź różnicę na obrazku, który przedstawiał jedną z baśni autora.

  Zapraszamy do galerii

 • Czwartkowe zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??” zostały poświęcone duńskiemu poecie i pisarzowi. Stał się on sławny na całym świecie przez swoje baśniowe opowiadania. Chodzi tu oczywiście o Hansa Christiana Andersena. Został on okrzyknięty patronem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Święto ma na celu rozpowszechnienie dziecięcych książek oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Corocznie obchodzimy je 2 kwietnia w rocznicę urodzin pisarza. Na początku spotkania dzieci wskazały różnicę między bajką a baśnią. Obejrzały prezentację multimedialną o życiu i twórczości tego baśniopisarza. Następnie do różnych rekwizytów miały przypisać odpowiedni tytuł baśni Andersena. Dzieciaki poradziły sobie bezbłędnie. Kolejnym zadaniem było połączenie strzałkami postaci z baśni z odpowiednim tytułem. Na zakończenie wykonały zadanie typu znajdź różnicę na obrazku, który przedstawiał jedną z baśni autora.

  Zapraszamy do galerii

 • Aladyn jest właścicielem zaczarowanej lampy, zamieszkiwanej przez potężnego, spełniającego życzenia dżina oraz latającego dywanu, na który przemieszcza się w różne miejsca. Czwartkowe zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece?”były poświęcone takiemu zaczarowanemu dywanowi. Uczestnicy zajęć po wysłuchaniu opowieści Walta Disneya „Aladyn” zdradzali swoje życzeniach, które wypowiedzieliby dżinowi, gdyby tylko trafiła się taka możliwość. Dzieci miały bardzo bujną wyobraźnię i różnorodne pragnienia i marzenia. Jedno z nich dotyczyło dobrej zabawy i się nawet spełniło. Uczestników całkowicie pochłonął biblioteczny „magiczny dywan”, na którym wszyscy tak się wspaniale bawili, że nie chcieli wracać do swoich domów.

  Zapraszamy do galerii

 • 20 minut dziennie, codziennie… To zdecydowanie za mało!!! Do takiego wniosku doszły dzieci z przedszkola i szkoły w Brzeziu, które 24 kwietnia odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim. Przyjechały, by w ten sposób uczcić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Po obejrzeniu książek różniących się od siebie chyba pod prawie każdym względem wyznały, że bardzo lubią, jak ktoś im czyta. Wysłuchały zatem fragmentu książki Pawła Beręsewicza „Ciumnkowe historie”„Dwadzieścia minut codziennie”… i wtedy okazało się, że to za mało!!! Po gorących prośbach o więcej poznały jeszcze historyjkę „O liście słów zakazanych”. Kolejnym etapem wizyty w bibliotece była uwielbiana przez dzieci zabawa na „magicznym dywanie”. Mali goście uznali, że ta wycieczka mogłaby trwać do wieczora!

  Zapraszamy do galerii

 • Jak ważna, podczas pracy w grupie, jest poprawna komunikacja interpersonalna przekonali się uczniowie klasy 6 i 7 ze Szkoły Podstawowej w Brzeziu. Wzięli oni bowiem udział w lekcji, na którą przyjechali do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Najpierw zapoznali się z wiedzą teoretyczną, po czym wykorzystując „magiczny dywan” odbyli zajęcia praktyczne. Po zapoznaniu z zasadami działania urządzenia rozegrano turniej wiedzowy z przyrody, historii oraz sprawnościowy. Niestety, spośród graczy nie wyłonił się zdecydowany zwycięzca ale zabawa podobała się wszystkim!

  Zapraszamy do galerii

 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Z tej właśnie okazji w bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadanie Ewy Stadtmüller  pod tytułem „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”. Następnie rozwiązywali  zagadki i quizy związane z bohaterami bajek. Po łamigłówkach dzieci wykonały piękne czerwone róże z papieru jako symbol Dnia Książki. Obchody tego święta zakończyła zabawa na „magicznym dywanie”.

  Zapraszamy do galerii

 • W dniu 23 kwietnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. Jego symbolem jest czerwona róża. Czytelnicy, którzy dziś skorzystają z naszych zbiorów zostaną taką różą obdarowani! Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia tego wyjątkowego święta!

 • Teatr „Moralitet” z Krakowa specjalizuje się w spektaklach profilaktycznych  zawierających mądre życiowe przesłania i przestrogi. Takie też było przedstawienie „Wielkie hece w bibliotece”, które w piątek 20 kwietnia w brzeskiej bibliotece obejrzeli uczniowie z klas 3 i 4 z Zespołu Szkół Nr 2 w Brześciu Kujawskim. Była to sympatyczna, ciepła bajka o książkach i bajkowych postaciach promująca  i ucząca tolerancji i akceptacji odmienności.  Pokazywała, że nie wygląd, ale to, kim jesteśmy świadczy o wartości człowieka. Ponadto poruszała też bardzo ważną kwestię dbałości o książki i zamiłowania do czytania.

  Przedstawienie zorganizowano z okazji ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.

  Zapraszamy do galerii

 • Już od poniedziałku (23.04) zapraszamy na "RANDKĘ W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ". Na regale wystawienniczym przygotowałyśmy paczuszki-niespodzianki! Jeśli lubicie dreszczyk emocji, to zachęcamy do wypożyczania książek kierując się przy wyborze króciutkim opisem, a nie wyglądem okładki!!!

  Tę nietypową propozycję przygotowałyśmy z okazji ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AKUTORSKICH.

 • W środowy poranek Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim odwiedziła grupa przedszkolna – Pszczółki. Dzieci przyszły, by wspólnie świętować zbliżający się Dzień Książki i Praw Autorskich. Wzięły udział w lekcji bibliotecznej, podczas której dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat książek. Obejrzały te największe i najmniejsze, najgrubsze i chudziutkie oraz najstarszą znajdującą się w zbiorach. Następnie wysłuchały opowieści o tym, jak Kubuś Puchatek chciał zdobyć miód z książeczki „Miodowe drzewo”. Pszczółki pochwaliły się wiedzą na temat skąd się bierze miód oraz jakie mogą być jego rodzaje. Obejrzały książeczki o pszczołach a następnie bawiły się na Magicznym Dywanie. Jedno z zadań polegało między innymi na łapaniu słoiczków ze słodkim przysmakiem szybciej niż pojawiające się pszczółki. To było bardzo wesołe zakończenie wizyty w bibliotece!

  Zapraszamy do galerii

 • Zasada produkcji mydeł glicerynowych jest prosta, polega głównie na stopieniu bazy, dodaniu składników, wymieszaniu i przelaniu do formy. Gdy tylko masa zastygnie i ochłodzi się, otrzymujemy pełnowartościowy, gotowy do użycia produkt. W ten sposób postępując, uczestniczki zajęć „Artystyczny Piątek”odbywających się w bibliotece, uzyskały przepiękne, bajkowo pachnące mydełka.

  Zapraszamy do galerii

 • Akcja „Żonkil” w brzeskiej bibliotece!

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz kolejny organizuje akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Biblioteka w Brześciu Kujawskim włączy się do akcji eksponując na tablicach historię getta oraz odpowiednio wybraną literaturę. Wystawę zatytułowaną „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” będzie można oglądać od 14.04 do 21.04.

  Osoby, które odwiedzą 19 kwietnia bibliotekę otrzymają żonkile symbolizujące pamięć i szacunek o powstaniu.

 • Rakietą w Kosmos!

  Czwartkowe zajęcia dla dzieci z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?”całkowicie poświęcone były Kosmosowi. Stało się tak, ponieważ 12 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Przygotowana została na tę okazję specjalna wystawa książek oraz gazetka ilustrująca Układ Słoneczny. Zanim dzieci przystąpiły do prac plastycznych, wysłuchały fragmentu książki „Dzieci Pana Astronoma”Wandy Chotomskiej oraz wzięły udział w rozmowie poświęconej niebieskim przestworzom. Następnie wykonały z plastikowych butelek i kolorowej bibułki przepiękne rakiety kosmiczne. Kolejnym etapem spotkania były kosmiczne szaleństwa na Magicznym Dywanie. Interaktywna gra wzbudziła wśród uczestników zajęć ogromne emocje. Każdy chciał złapać jak najwięcej gwiazdek poruszając się jak ufoludek w przestworzach. Zapraszamy na kolejne zajęcia, które odbędą się już wkrótce!

  Zapraszamy do galerii

 • W dniu dzisiejszym, tj. 13 kwietnia 2018 roku do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim zawitała grupa przedszkolna Kubuś Puchatekz Guźlina. Dzieci wysłuchały opowieści Heidi Howarth „Jak złapać spadającą gwiazdkę”, pooglądały książeczki ze swoimi ulubionymi bohaterami a następnie zmierzyły się z zadaniami, które czekały na nie na Magicznym Dywanie. Grając na dywanie maluchy zbierały w lesie grzybki, latały pojazdem kosmicznym pośród gwiazd oraz rąbały drwa! Była to ta część wycieczki, która wzbudziła u przedszkolaków najwięcej emocji! Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.  

  Zapraszamy do galerii

 • Gdy o wypadku dostanie meldunek

  On w karetce przyjedzie na ratunek.

  Opatrzy rannego, udzieli pomocy

  Bez względu czy jest to w dzień , czy w nocy.

  Wzywaj go w zagrożenia sytuacjach.

  On często bierze udział w takich akcjach!

  W bibliotece, o swojej pracy wam opowie

  Maciek, który ratuje życie i zdrowie!

  W czwartek o 1600jest spotkanie

  Razem z ratownikiem medycznym zapraszamy na nie!

  Gościem homorowym IV spotkania z cyklu: "Od 4 roku bez książeczki ani roku" będzie  

  PAN MACIEJ DĄBROWSKI - ratownik medyczny.

  Do udziału w imprezie zapraamy dzieci od 4 roku życia wraz z rodzicami. W tym dniu każde dziecko otrzyma z rąk bibliotekarki na własność książeczkę, która ma być początkiem lub kontynuacją codziennego głośnego czytania w domach przez babcie, dziadków, rodziców, starsze rodzeństwo, po prostu przez wszystkich, kto tylko zechce maluchowi czytać.

   

 •                                      Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych,