PostHeaderIcon Kąkowa Wola

Imieniny MIKOŁAJA

6 grudnia obchodzi swoje imieniny Ktoś bardzo ważny i w okresie przedświątecznym,  bardzo zapracowany. Ma długą, białą brodę, czerwoną czapkę i laskę. Kto to ? Oczywiście Święty Mikołaj. Jego podobiznę wykonywały dzieci na zajęciach w bibliotece, przy pomocy kolorowych kartek, wacików, kleju. Wyjątkowo grzeczne tego dnia, wysłuchały jednej z „7 tajemnic Świętego Mikołaja” A. Zabokrzyckiego, o tym dla kogo są duże prezenty a dla kogo małe. Podzielone na grupy wypisywały na kartkach,( kto więcej) potrawy świąteczne. Również, każde dziecko z osobna, wymieniło o jaki prezent poprosiło Św. Mikołaja. Na zakończenie zajęć wszyscy zgodnie oświadczyli, że będą pomagać solenizantowi i zostali pasowani na pomocników Św. Mikołaja otrzymując dyplomy.

Zapraszamy do galerii

 

Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy Miś  -  "Teddy's Bear",  jedna z najpopularniejszych zabawek na świecie, obchodzi 25 listopada swoje święto. Z tego powodu w bibliotece pojawiły sięwraz z właścicielamiduże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie pluszaki. Dzieci poznały historię tego święta, wysłuchały bajeczki pt.: „Miś Łasuch”, oraz czytany przez Mariana Opanię wiersz „Miś Zdrówko”. Rozpoznawały po ilustracjach bohaterów misiowych bajek, odpowiadały na pytania w konkursie „Co wiem o misiach?”, wyjadały bez pomocy rąk miodek z talerzyka. Dzieci poruszały się także w rytm zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz „Niedźwiadek”. Na zakończenie zajęć uczestnicy spotkania pokolorowały i wycięły maskę misia. Ten dzień  pełen był uśmiechu, wspólnej zabawy i radości.

Zapraszamy do galerii

 

„– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.”

W poniedziałek 17 października wprost ze Stumilowego Lasu do biblioteki w Kąkowej Woli i Przedszkola „Promyczek” zawitał sympatyczny gość – Kubuś Puchatek. Tego dnia obchodził on swoje 90 urodziny i postanowił uczcić to razem z najmłodszymi. Na dzieci czekały liczne atrakcje. Wysłuchały opowiadania „Gdzie jest miodek?”, a następnie odpowiadały na pytania i zagadki związane z postaciami ze Stumilowego Lasu. Wykazały się świetną znajomością każdej z postaci. Zabawa z doczepianiem ogona Kłapouchemu wywołała sporo śmiechu. Na dzieci czekał tor przeszkód, tańce -wygibańce, Kubusiowa wyliczanka z pokazywaniem części ciała a także zabawa w pszczółki, które muszą dotrzeć do ula. Zadaniem uczestników było rozwikłanie labiryntu oraz pokolorowanie głównego bohatera.  Na urodzinach nie mogło zabraknąć tortu z portretem misia, który uwielbiał „małe Co nieco”. Po gromkim odśpiewaniu „sto lat” dla jubilata, goście zasiedli do pałaszowania słodkości. Uroczystość była udana i wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne urodziny Puchatka.

Zapraszamy do galerii

 

BIBLIOTEKA INSPIRUJE w Kąkowej Woli

W dniach 9-13 maja odbyła się XIII edycja programu Tydzień Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, w której również brała udział Biblioteka w Kąkowej Woli. Zachęcając do czytania, 9 maja odbyły się zajęcia w przedszkolu „Promyczek”. Dzieci z zainteresowaniem i uśmiechem na buzi wysłuchały „Wesołych bajek” A. Frączek, oraz opowieści, co to jest biblioteka, co się w niej mieści i jak można korzystać z jej zasobów. Kolorowały zakładki do książek i poczęstowały się lizakami. Obiecały jak najczęściej odwiedzać zaprzyjaźnioną bibliotekę. Następnego dnia, 10 maja, odbyły się zajęcia plastyczne pt. ”Mali bohaterowie”. Na kartkach papieru dzieciaki uwieczniły postaci z książek, które wywołały u nich najmilsze wspomnienia. „Literatura bawi i inspiruje”- oczywiście! Inspiracją dla kolejnego spotkania była książka z serii „Ciekawe dlaczego”, pt: „Mydło się pieni i inne pytania na temat nauki”. Tak więc dzieci mieszały kolory, patrząc jak powstają nowe barwy, jak szklanka nabierała wody wytwarzając podciśnienie. Najbardziej podobało się srebrne jajko, kiedy okopcone nad płomieniem jajko włożone do wody robiło się naprawdę srebrne. Zabarwiały także mleko barwnikami spożywczymi, które pod wpływem płynu do naczyń tworzyło wzory na powierzchni. Zabawny był „uciekający pieprz”- rozsypany na powierzchni wody mielony pieprz uciekał do krawędzi, kiedy patyczkiem dotykało się tafli. 12 maja bibliotekę odwiedziła II klasa i sprawdzała „Co się czai za regałem”. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Droga książki do twoich rąk”, dowiedziały się jak zapisać się do biblioteki, odpowiedziały na zagadki z nią związane i wysłuchały opowiadania Ewy Stadtmuller „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”. W piątek 13 maja na zakończenie Tygodnia Bibliotek, dzieci same przygotowywały ciasto według przepisu na czekoladowe muffinki. W oczekiwaniu aż się upieką, wysłuchały opowiadania D. Gellner „Czekoladki dla sąsiadki”. Babeczki wyszły przepyszne!

Zapraszamy do galerii

 

 

„Czytać każdy może…”


Jak co roku w Filii Biblioteki Publicznej w Kąkowej Woli obchodzono Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, którego główną ideą jest promocja czytelnictwa. Z tej okazji w poniedziałek 25.04. odbyły się zajęcia. Dzieci obejrzały na komputerze prezentację „Książka dawniej i dziś”. Dyskutowały o książce współczesnej spierając się czy fajniejsze są te z  kartkami czy audiobooki.  Uczestniczyły w różnych konkurencjach, w których wykazały się aktywnością umysłową oraz umiejętnością pracy w grupie: odgadywały rebusy i zagadki, dopasowywały autora do tytułu bajki. Wysłuchały „Zakręconych wierszyków!” Urszuli Kozłowskiej i kolorowały zakładki do książek. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Zapraszamy do galerii

 

KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ...

Walentynki  przypadające 14 lutego,  jak pewnie każdy o tym wie, to Święto Zakochanych. Zwyczajem jest obdarowanie ukochanego lub ukochaną - kartką, najlepiej wykonaną własnoręcznie z miłosnym wyznaniem. Takie właśnie kartki wykonywały dzieci na zajęciach w Bibliotece w Kąkowej Woli. Pod ich palcami, przy wykorzystaniu różnych materiałów, powstały przepiękne walentynki. Oprócz zdolności manualnych, musiały wykazać się pomysłowością, ponieważ miały zadania do wykonania, np.: „ połaskocz dowolną osobę”, „powiedz osobie siedzącej po twojej prawej stronie, że ładnie dziś wygląda” itp. Dzieci wysłuchały również fragmentu książki „Martusia jest zakochana” i rozważały jakie są efekty, bądź skutki zakochania. Na zakończenie,  otrzymały na osłodę lizaki w kształcie serca.

Zapraszamy do galerii

 
More Articles...
<< Start < Prev 1 2 3 4 Next > End >>
Page 1 of 4