31820181

Twój IP: 34.204.52.16
rusinek_mNIE MÓWIĄ DO SIEBIE PO IMIENIU, ALE RAZEM PODRÓŻUJĄ -
MICHAŁ RUSINEK, PRZYJACIEL SZYMBORSKEJ
W ramach projektu Książnicy Kopernikańskiej "Literatura Na Kółkach" 5 maja 2010 roku Bibliotekę Publiczną odwiedził Michał Rusinek - literaturoznawca, pisarz,  tłumacz, sekretarz Wisławy Szymborskiej, autor wielu pozycji m. in. "Mały Chopin", "Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci", "Kopciuszek", "Limeryki", współautor powieści "Prowincjonalne zagadki kryminalne".

W spotkaniu autorskim, które odbyło się w Gimnazjum Nr 1 w Brześciu Kujawskim wzięli udział uczniowie drugich i trzecich klas. Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu z teorii literatury na temat "Odmiennej roli i sposobów postrzegania słowa pisanego na przestrzeni wieków począwszy od Arystotelesa po czasy współczesne". Michał Rusinek posługuje się słowem z godną pozazdroszczenia lekkością. Spotkanie z nim, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, to nie wykład, a swobodna konwersacja między nim a widownią. Nic dziwnego - Pan Michał jest do spotkań z publicznością zawodowo przygotowany. Jest specjalistą od retoryki i autorem wielu publikacji na ten temat. W drugiej części spotkania Michał Rusinek jawił się jako poeta, który potrafi językiem bawić się nawet w zwykłej rozmowie. Jest znany jako zapalony limerysta. Wyjaśnił, czym charakteryzuje się limeryk i jakim wymogom formalnym podlega. Następnie bawił publiczność cytując limeryki o przeróżnej tematyce. Często dotyczyły one wydarzeń z jego życia lub ludzi, z którymi miał przyjemność się spotkać i współpracować, lub miejscowości, które odwiedził. Szczególny aplauz wywołały limeryki o tematyce niefrasobliwej i religijnej. Po takim występie i kilku poetyckich przykładach atmosfera spotkania uległa rozluźnieniu. Michał Rusinek opowiadał również o swej niezwykłej przyjaźni z Wisławą Szymborską. Gościa łączy z poetką nie tylko żartobliwe, literackie hobby, jest również jej osobistym sekretarzem wielokrotnie poddawanym nietypowym próbom. Jego bliski kontakt z Noblistką dał niepowtarzalną szansę, aby usłyszeć prywatą opowieść o wybitnej poetce i niezwykle ciekawym człowieku.

Należy tylko mieć nadzieję, że spotkania z cyklu "Literatura Na Kółkach" na stałe zagoszczą w kulturalnym kalendarium Biblioteki Publicznej.