Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

31652784
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
8188
40261
269014
31652784

Twój IP: 3.230.128.106
Filtr
  • Kochany Kubusiu!

    Dziś są Twoje urodziny, a więc wszyscy Ci życzymy
    wiele przygód, dużo miodu, abyś nigdy nie czuł głodu.
    Dużo szczęścia i radości oraz mnóstwa miłych gości.
    Chociaż latka szybko lecą, zawsze miej swoje “co nieco”.
    Moc pomysłów i słodyczy – tego każdy Ci dziś życzy.

  • Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim aktywnie włączyła się w organizowanie Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
    W dniach 01.06 – 05.06.2009 roku w ramach ogólnopolskiej akcji Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim przeprowadził cykl spotkań i imprez, w których oprócz najmłodszych czytelników wzięli udział pracownicy biblioteki, Brzeskiego Centrum Kultury, Przedszkola Nr 1 oraz rodzice.

    Inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyła się 1 czerwca o godzinie 16.00 głośnym czytaniem „Lokomotywy” J. Tuwima. Przez cały tydzień dzieci miały okazję wysłuchać fragmentów książek prezentowanych przez zaproszonych gości, wziąć udział w licznych konkursach literackich, plastycznych, grach i zabawach ruchowych. Serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji: Pani Agacie Kubajce, Pani Annie Pakulskiej, Pani Jolancie Misterskiej.

    Zachęcamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia !!

  • Halloween to święto, które wywodzi się z bardzo starego obyczaju celtyckiego. W XIX wieku zawędrowało do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dziś jest bardzo popularne. Oryginalnie związane jest z czarną magią i odprawianiem czarów. Popularne symbole to duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty, zombie, sowy, demony itp. Inny znany symbol to wydrążona dynia z palącymi się w środku świecami. W Stanach Zjednoczonych popularnym zwyczajem jest przebieranie się za duchy, wampiry, czarownice, demony. W ten dzień przebrane dzieci chodzą po domach zbierając cukierki i słodycze.

    Brzeska książnica nie ogranicza się do gromadzenia i udostępniania materiałów bibliotecznych, prowadzi także szeroką działalność kulturalną i edukacyjną. W bibliotece odbywają się liczne imprezy kulturalne.
    30 października w Oddziale dla Dzieci miało miejsce spotkanie z prawdziwą Czarownicą. Wszystkie pomieszczenia były przystrojone duszkami, nietoperzami, dyniami i wiedźmami. Najmłodsi czytelnicy, którzy tego dnia przyszli do biblioteki mieli okazję poznać wróżby związane z Halloween, wykonać tradycyjny lampion z dyni, wysłuchać opowieści o tym jak Kubuś Puchatek świętował Halloween. Wspólna zabawa zakończyła się słodkim poczęstunkiem i pamiątkową fotografią z Czarownicą.
    Biblioteka i czytanie powinno się dziecku zawsze kojarzyć z radością, nigdy z przymusem, karą czy nudą. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania placówki przy ulicy Dubois.

     

    Zachęcamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia !!

  • TO BYŁY WSPANIAŁE URODZINY!!!

    W bibliotece w Kąkowej Woli 15 października bawiliśmy się na 86 urodzinach Kubusia Puchatka. Świętowaliśmy czytając książkę z serii "Lekcje ze Stumilowego Lasu" pt. "Możesz na mnie liczyć". Odpowiadaliśmy na pytania i zagadki dotyczące bohaterów Stumilowego Lasu. Podzieleni na dwie grupy, układaliśmy na czas puzzle z wizerunkiem misia. Czytaliśmy wiersz "Już mamy sześć lat", a w trakcie pokazywaliśmy na palcach poszczególne lata życia misia. Podczas Kubusiowej wyliczanki, czytając coraz szybciej, wskazywaliśmy na te części ciała, które są zawarte w wierszu. Kolorowaliśmy obrazki z Kubusiem, które później trafiły na specjalną Puchatkową wystawę. Na urodzinach oczywiście pojawiło się słodkie co nieco, oraz drobne upominki. Już teraz z niecierpliwością oczekujemy następnego przyjęcia urodzinowego Puchatka. Mamy nadzieję, że za rok znów nas zaprosi.

    goście Kubusia Puchatka

    Obejrzyjcie zdjęcia

  • Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu w Kąkowej Woli

    1.10.2012 roku  Biblioteka w Kąkowej Woli świętowała Dzień Głośnego Czytania. W związku z tym  w sąsiadującym z biblioteką przedszkolu odbyły się zajęcia czytelnicze. Dzieci wysłuchały „Kolorowych przysłów” Urszuli Kozłowskiej. Dużo radości sprawiło dzieciom obrazowanie tekstu gestami. Na koniec spotkania przedszkolaki zostały zaproszone do biblioteki, która ostatnio wzbogaciła się o nowe pozycje książkowe dla najmłodszych.

    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

  • Czwartkowe zajęcia odbyły się pod tajemniczą nazwą „Halloween Party”. Spotkanie rozpoczęło się nietypowo, bo od pracy plastycznej, która polegała na pomalowaniu farbami słoiczków. Gdy te schły, dzieci poznały historię o „Puchatku i duchach”. Następnie wzięły udział w przeróżnych konkurencjach i zabawach halloweenowych tj. odszukiwanie przedmiotów ukrytych na obrazku, zjadanie ciasteczek na czas, czy w zaczarowanej gimnastyce. Później dokończyły strojenie swoich słoiczków, z których powstały lampiony-nietoperze. Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową z Czarownicą oraz „strasznym” poczęstunkiem!

    Zapraszamy do galerii

  • To były wyjątkowe zajęcia, bo NA BOSAKA! Jak przystało na „Dzień bez Skarpetek” uczestniczące w nim dzieci, były wyjątkowo na boso. Na początek wysłuchały opowiadania „O drugiej skarpetce” pochodzącego ze zbioru „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek. Później dzieci próbowały stopami zgnieść gazetę i utworzoną kulą trafić do celu. Dużo śmiechu było przy pisaniu liter na kartce, trzymając stopą kredkę. Nie było to wcale takie proste. Trudność sprawił także wyścig z balonami umieszczonymi między palcami stóp. Okazało się, że chwytność naszych dolnych kończyn jest zdecydowanie mniejsza niż górnych. Zabawne było także kolejne zadanie, czyli rozwieszanie skarpetek na czas, a następnie kompletowanie ich. Na koniec zajęć dzieci metodą dowolną stworzyły pracę plastyczną, czyli swoją skarpetkę oraz bawiły się na magicznym dywanie.

    Zapraszamy do galerii

  • Na Puchatka urodzinki przyszli chłopcy i dziewczynki!!!
    W ostatni czwartek, na zajęciach dla dzieci, obchodziliśmy urodziny Kubusia Puchatka. Dlaczego akurat teraz? Ponieważ 14 października przypada 97 rocznica wydania książki. Na początku spotkania dzieci wysłuchały opowiadania „Jakie dobre wiatry was tu sprowadzają?”. Następnie wzięły udział w konkurencji sportowej, która polegała na rzucaniu kasztanami do celu. Później wykonały z rolki i kolorowego papieru Kubusia Puchatka, którego zabrały na pamiątkę do domu. Na zakończenie zajęć dzieci zaśpiewały jubilatowi tradycyjne „100 lat”, zdmuchnęły świeczki i z apetytem zjadły ciastko tortowe.

    Zapraszamy do galerii

  • Za nami pierwsza NOC BIBLIOTEK, która trwała przez cały piątek. A był to bardzo długi dzień, ponieważ biblioteka była otwarta od godziny 800 aż do 2030. W tym czasie można było wypożyczyć książki oraz czasopisma, skorzystać z komputerów, skserować dokumenty, czyli zwyczajna działalność. Oprócz tego działy się też rzeczy wyjątkowe takie jak: wyścigi samochodowe między regałami czy degustacja herbat. Odważni mogli spróbować zaparzyć ją w rękawicach bokserskich. Bity też był rekord odwiedzin w bibliotece. Tego dnia próg naszej książnicy przekroczyło prawie 130 osób!!! Przez cały tydzień trwał w bibliotece kiermasz książek. Zebrane fundusze, czyli 550 zł trafią do Komitetu Społecznego „DLA CIEBIE”. Specjalna atrakcja NOCY BIBLIOTEK czekała na najmłodszych w oddziale dla dzieci. Wypożyczalnia zmieniła się w salę kinową. Były milutkie kocyki, poduszeczki, popcorn oraz film wyświetlany na dużym ekranie. Dzięki uprzejmości Fundacji CEO dzieci obejrzały bajkę pt. „Pamiętniki Tatusia Muminka”. To była pierwsza taka NOC BIBLIOTEK, ale obiecujemy, że nie ostatnia! Dziękujemy za Waszą obecność i ciepłe słowa!

    Zapraszamy do galerii

  • WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO KUBUSIU!

    W poniedziałek 17 października 2011 roku, w Bibliotece w Kąkowej Woli odbyły się Urodziny Kubusia Puchatka. Puchatek przysłał dzieciom list, w którym dziękował  za pamięć i życzył wszystkim miłej zabawy. Dzieci podczas czytania wiersza " Już mamy sześć lat", pokazywały na palcach poszczególne lata życia misia. Następnie uczestnicy zajęć wysłuchali fragment z książki o "Kubusiu Puchatku", po czym musieli odpowiedzieć na kilka zagadek. Z okazji 85-tych urodzin dzieci składały jubilatowi życzenia: wspaniałych przyjaciół, dużo miodu i wielu ciekawych przygód. Później wszyscy układali puzzle, kolorowali obrazki z postacią Kubusia.Na koniec był poczęstunek ze słodkim "co nieco".

    Zapraszamy do galerii

  • URODZINY KUBUSIA PUCHATKA W BIBLIOTECE W KĄKOWEJ WOLI
    KUBU_I_TYGRYSEK
    15 października 2010 roku o godz. 13.00, w Bibliotece Publicznej w Kąkowej Woli zorganizowano 84 urodziny Kubusia Puchatka. Bibliotekarz czytał fragmenty z książki o Kubusiu Puchatku, a następnie dzieci odpowiadały na pytania z jej treści. Pytania znajdowały się w    nadmuchanych balonach, które przebijano z niepohamowaną radością. Każda dobra odpowiedź nagradzana była cukierkiem. Później   uczestnicy imprezy zostali podzieleni na grupy i układali na czas puzzle z Kubusiem. Na koniec dzieci kolorowały postać Misia i wypisywały  laurki z życzeniami. Przy słodkim poczęstunku wszyscy głośno odśpiewali Jubilatowi "sto lat".
  • 89 urodziny Kubusia Puchatka!

    Kubuś Puchatek to jeden z najbardziej lubianych bohaterów bajkowych. Znany wszystkim miś o małym rozumku wraz ze swymi przyjaciółmi przeżywa wiele przygód. W tym roku Puchatek obchodzi 89 urodziny. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Brzeziu zorganizowała dla dzieci Puchatkowe urodziny. W odświętnie udekorowanej sali mali goście zapoznali się z postacią autora. Poznali też wiele ciekawych faktów związanych z samą książką.  Następnie uczniowie rozwiązywali zagadki, krzyżówki i quizy tematycznie powiązane z postaciami ze Stumilowego Lasu. Na zakończenie wizyty każdy gość otrzymał od Kubusia małe słodkie co nieco.

  •  NA URODZINY KUBUSIOWI ŻYCZYMY- MOC SERDECZNOŚCI!

                                                                                                       „Kiedy ktoś da ci prezent

                                                                                                         lub zrobi coś miłego,  

                                                                                                         magiczne słowo powiedz,

                                                                                                         ucieszysz nim każdego!”

                                                                                                                                                                                         (Disney)

     W piątek 19 października 2012 roku w bibliotece w Wieńcu spotkali się miłośnicy Kubusia Puchatka, by wspólnie uczcić Jego 86 urodziny. Uczestnicy obejrzeli wystawę książek poświęconą Jubilatowi, wysłuchali opowieści „Magiczne słowo” oraz „Słuchaj Tygrysie!”, ułożyli kubusiowe puzzle a także sprawdzili swoje wiadomości na temat bohaterów Stumilowego Lasu  w Puchatkowej zgaduj-zgaduli. Za prawidłową odpowiedź każde dziecko otrzymało cukierka. Słodki poczęstunek i specjalnie udekorowana balonami biblioteka sprawiły, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci przybyłych gości.

    Zapraszamy do galerii

  •  

    JESIENNE INSPIRACJE 

    Jesień jest niezwykle bogatą  w kolory porą roku.
    Barwne liście połyskują i szeleszczą, z drzew spadają kasztany, rumienią się sady…

    Dnia 12 października 2012 roku w wienieckiej bibliotece miał miejsce wieczór poetycki poświęcony jesieni. Młodzież czytała wiersze Ewy Szelburg-Zarembiny i Doroty Gellner przedstawiające tę porę roku. Głośne brawa były miłym podziękowaniem dla występujących. Po wysłuchaniu literackich obrazów uczestnicy spotkania wykonali prace plastyczne pt. „Jesień różne dary niesie”. Zajęcia zakończyły się  słodkim poczęstunkiem. 

    Zapraszamy do galerii

     

  • KUBUŚ PUCHATEK ma już 85 lat!!!

    17 października 2011 roku z okazji 85 urodzin Kubusia Puchatkabibliotekę odwiedzili uczniowie z II klasy Szkoły Podstawowej. Dzieci przybyły aby wspólnie świętować urodziny najsławniejszego misia świata. Uczestnicy zabawy najpierw  obejrzeli  prezentację multimedialną na temat historii powstania książki o Kubusiu Puchatku. Po wysłuchaniu krótkiegoopowiadania  pt. „Puchatku, cierpliwości!”, dzieci kolorowały obrazki z postaciami mieszkańców Stumilowego Lasu. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

  • Sto lat Kubusiu!

    15 października o godzinie 10.00 w specjalnie przystrojonej bibliotece odbyły się urodziny Kubusia Puchatka. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy II. W trakcie przyjęcia urodzinowego milusińscy obejrzeli prezentację multimedialną o okolicznościach powstania książki o misiu o bardzo małym rozumku. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa w przyprawianie na właściwym miejscu osiołkowego ogonka. Utrudnieniem były zasłonięte oczy. Wszyscy uczestnicy imprezy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat mieszkańców Stumilowego Lasu rozwiązując zagadki i łamigłówki. Przyjęcie zakończył taniec z balonikami przy akompaniamencie piosenki pt. „Kubuś to miś”.

    Zapraszamy do galerii

  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    26 września w Bibliotece Publicznej w Brzeziu  odbyło się czytanie dla dzieci  w ramach akcji "Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania”.Dzień Głośnego Czytania propaguje taką formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi między rodzicami a dziećmi, stymuluje rozwój i wzbogaca słownictwo. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

     Na ten szczególny dzień zostały zaproszone dzieci z przedszkola ze Szkoły Podstawowej w Brzeziu. Mali goście wysłuchali książki pt. "Cztery pory roku z Kubusiem Puchatkiem”. Następnie opowiadali o tym jak sami spędzili wakacje. Na koniec zajęć dzieci kolorowały malowanki tematycznie związane z latem oraz buszowały wśród książek i zabawek.

    Zapraszamy do galerii

  • 100 LAT KUBUSIU!!!

    W piątek 14 października 2011 r. w Bibliotece w Wieńcu świętowano 85-te urodziny Kubusia Puchatka. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji. Dzieci wysłuchały opowiadania o przygodach Kubusia Puchatka z książki „Magiczne słowo”, wzięły udział w konkursie plastycznym oraz zabawach ruchowo-sprawnościowych tematycznie nawiązujących do Jubilata. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

    Zapraszamy do galerii

  • puchatek_duzy URODZINY KUBUSIA PUCHATKA
    14 października 2010 roku Kubuś Puchatek obchodził swoje 84 urodziny. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Brzeziu zaprosiła najmłodszych czytelników do wspólnego świętowania. Dzieci poznały historię powstania książki, która została wyświetlona w formie prezentacji multimedialnej, wysłuchały opowieści o przygodach Kubusia przedstawionych w książce "Magiczne słowo" oraz wzięły udział w puchatkowych zabawach. Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

    Zapraszamy do galerii
     

     
  • 100 lat Kubusiu!!!

    W tym roku Kubuś Puchatek obchodzi   swoje   87 urodziny. 21 października w specjalnie przystrojonej Bibliotece  odbyły się Urodziny Kubusia Puchatka. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy II. W trakcie przyjęcia urodzinowego milusińscy zapoznali  się z historią powstania książki oraz przypomnieli sobie wszystkich mieszkańców Stumilowego Lasu.  Pomogła w tym przygotowana gazetka, wystawka książek oraz prezentacja multimedialna. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa w przyprawianie na właściwym miejscu osiołkowego ogonka. Utrudnieniem były zasłonięte oczy. Na zakończenie dzieci otrzymały małe „co nieco” od jubilata.

    Zapraszamy do galerii

  • URODZINY KUBUSIA PUCHATKA W BIBLIOTECE W WIEŃCU

    puchatek_i_przyjaciele_by_rysowanienascianie

    Dnia 15 października 2010 roku w Bibliotece Publicznej w Wieńcu uroczyście obchodzono Urodziny Kubusia Puchatka. Przygotowano wiele zabaw i konkurencji tematycznie związanych z Jubilatem jak i innymi mieszkańcami Stumilowego Lasu. Dzieci tworzyły laurki  i układały życzenia dla Misia, które później zostały ocenione i nagrodzone przez jury. Wszyscy chętnie wzięli udział w balonowej zabawie i koncercie Kubusiowych  piosenek i mruczanek. Słodki poczęstunek umilił wspaniałe chwile.

    Spotkanie z najmłodszymi czytelnikami odbyło się w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

    Zapraszamy do galerii

  •  

    Sto lat Kubusiu!

    Dnia 15 października Biblioteka Publiczna w Brzeziu zaprosiła przyjaciół Kubusia Puchatka na wspólne świętowanie jego 86 urodzin. Były konkursy, puzzle, prace plastyczne. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa w „doczepianie ogonka Kłapouchemu” podczas której utrudnieniem były zasłonięte oczy. Oprócz zabaw ruchowych milusińscy wysłuchali krótkiej historii na temat powstania książki. Po harcach przyszedł czas na słodki poczęstunek. Uroczystość była udana i wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne urodziny Puchatka.

    Zapraszamy do galerii

  • Dzień Głośnego Czytania w Bibliotece Publicznej w Brzeziu.

     28 września bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy "0". Mali goście zostali zaproszeni z okazji zbliżającego się Dnia Głośnego Czytania, który przypada na 29 września. Dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki oraz jej zbiorami. Wysłuchały także wiersza J. Brzechwy pt. "Na straganie". Na podstawie przygotowanych wcześniej szablonów, uczniowie odgadywali nazwy warzyw i owoców. Szablony te zostały później pokolorowane i zawieszone na tablicy. Pobyt dzieci w bibliotece zakończył się „myszkowaniem” na półkach i przeglądaniem książek.

    Zapraszamy do galerii

  • Urodziny Kubusia Puchatka

    Lepiej jest dostawać, czy dawać prezent? Na to i inne pytania odpowiadały dzieci, które przyszły na zajęcia w czwartkowy wieczór. Tematem spotkania były „Urodziny Kubusia Puchatka”. Po przeczytaniu opowiadania „Puchatek hoduje dynię” dzieci opowiedziały, co można przygotować z dyni. Pomysłów było bardzo dużo, między innymi padały odpowiedzi, że ciasto, zupę. Następnie dzieci przystąpiły do wykonania pracy plastycznej. Nie było ono zbyt trudne, ale pomoc dorosłych okazała się niezbędna. Na zakończenie urodzinowego spotkania tradycyjnie pojawił się tort - niespodzianka.

    Zapraszamy do galerii

  • Śmiech to zdrowie!

    Światowy Dzień Uśmiechu - pod takim hasłem odbyły się czwartkowe zajęcia dla najmłodszych. Dzieci, które przybyły do biblioteki, rozmawiały o tym, czy warto się uśmiechać. Która osoba wzbudza więcej sympatii wśród innych: uśmiechnięta czy smutna? Okazało się, że zdecydowanie lepiej postrzegani są ludzie uśmiechnięci, pozytywnie nastawieni do życia, zadowoleni! Następnie uczestnicy spotkania mieli za zadanie wyjaśnić różnicę między uśmiechaniem się a wyśmiewaniem. Okazało się, że tak podobne określenia  są bardzo od siebie różne. Nikt by nie chciał, żeby się z niego wyśmiewano. Wszystkim za to bardzo podobało się opowiadanie pt. „Kura Adela. Jak kura nie chciała być kurą”. Po wysłuchaniu opowieści dzieci wykonały „swoje uśmiechy” i upamiętniły je w specjalnie wykonanej ramce. To były bardzo wesołe zajęcia! Kto z nas kiedyś nie popłakał się ze śmiechu??!!

    Zapraszamy do galerii

  • „CAŁA POLSKA CZYTA NIE TYLKO CHŁOPAKOM!” Pod takim hasłem odbyły się ostatnie czwartkowe zajęcia dla dzieci. Przybyłe do biblioteki dzieciaki świętowały jednocześnie Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Dzień Chłopaka. Było bardzo głośno, wesoło i sportowo! Jednak zacznijmy od początku...  Spotkanie rozpoczęło się od dyskusji na temat wartości czytania oraz kto z rodziny jest najfajniejszym czytaczem. Zdania były podzielone. Dzieci doszły jednak do wspólnego wniosku, że nie ważne kto czyta, ważne, że to robi! Następnie wszyscy wysłuchali opowiadania o Piotrku i jego tacie pochodzącego ze zbioru „Bajeczki do poduszki dla chłopców”. Okazało się, że bohaterowie książeczki bardzo dużo czynności wykonują wspólnie: budują wieże z klocków, sprzątają kuchnię, grają w piłkę i czytają. Dzieci podzielone na dwie drużyny zmierzyły się z podobnymi zadaniami. Zabawne konkurencje sprawiły dużo radości. Na koniec wszyscy otrzymali słodki upominek: chłopcy z okazji swoje święta, a dziewczynki z okazji dnia czytania. Wszyscy byli bardzo zadowoleni!

    Zapraszamy do galerii

  • Czwartkowe zajęcia dla dzieci całkowicie były poświęcone jesieni. Najpierw dzieci wysłuchały opowieści „Puchtkowa sterta liści” a następnie wykonały podobne jak w książeczce prace plastyczne. Po ułożeniu pod kartką wybranego liścia kolorowały to miejsce kredką. Ku ich zaskoczeniu pojawiły się na rysunku: kształt oraz „liściowe żyłki”. Później wykonały przepiękny, kolorowy, jesienny obrazek przyklejając wycięte listki do szablonu drzewa. Najwięcej energii trzeba było jednak włożyć w sprzątanie liści i zbieranie grzybków na magicznym dywanie. Ta zabawa sprawiła największą radość.

    Zapraszamy do galerii

  • Każdy powód jest dobry, by głośno czytać dzieciom i wyśmienicie się bawić. Przekonali się o tym uczestnicy czwartkowych zajęć, którzy odwiedzili naszą bibliotekę. W Oddziale dla Dzieci świętowaliśmy „Dzień bez Skarpetek”.  Ten niewielki, ale jakże ważny element stroju, jest bardzo różnorodny. Podczas wprowadzających w temat pogaduszek, dzieci dzieliły się uwagami o tym, jakie mogą być skarpetki. Później poznały jedną z „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek...”Justyny Bednarek. Okazało się, że nie tylko w opowiadaniu giną skarpetki, ale w dziecięcych domach również. Dużo śmiechu było przy parowaniu skarpet oraz celowaniu nimi do kosza na bieliznę. Ta zabawa niechcący przekształciła się w wojnę na skarpetkowe kule. Chwilę wytchnienia i odpoczynku dały przygotowane wcześniej łamigłówki i kolorowanki. Na koniec zajęć dzieciaki same przyznały, że w życiu nie bawiły się tak dobrze skarpetkami!!!

    Zapraszamy do galerii

  • W sobotnie popołudnie 10 drużyn zapisanych na Grę miejską rozpoczęło spacer uliczkami Brześcia Kujawskiego. Wyruszyli, by odnaleźć tajemnicze kartki. Dla wszystkich, którzy przeczytali książkę Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców pytania i zadania zapisane na żółtych kartonikach były bardzo proste. Po powrocie na metę gry, czyli do BCKiH „Wahadło”, na strudzonych wędrówką czekał obiad. Posileni pysznym poczęstunkiem zgromadzeni uczestnicy  z wielką ciekawością przysłuchiwali się wykładowi pt. Pan Samochodzik i antropolodzy, który przygotował gość specjalny wydarzenia Pan dr Tomasz Konopka. Prezentował wiele przywiezionych ze sobą eksponatów. Najwięcej radości sprawiło dzieciom składanie poszczególnych części plastikowej czaszki  w jedną całość. Pan Tomek wcielił się też w bohatera książki Zbigniewa Nienackiego magistra Henryka Opałkę, który specjalizował się w odtwarzaniu wyglądu człowieka na podstawie czaszki. Wraz z asystentem, metodą uczonego Gierasimowa, nakładał plastry gliny na czaszkę. Po spotkaniu, za trud włożony w pokonanie trasy Gry miejskiej, zostały wręczone nagrody. Na zakończenie wszyscy obejrzeli krótki film członków Forum „Z Przygodą na Ty”z wizyty w Brześciu Kujawskim i okolicach. Uczestnicy mieli jeszcze możliwość zwiedzenia wystawy „Wahadło czasu”. Z pewnością inicjatywa ta zostanie powtórzona, bo wszyscy dobrze się bawili.

    Zapraszamy do galerii

  • Po półtorarocznej przerwie wróciły czwartkowe zajęcia dla dzieci. Pierwsze, po tak długim czasie spotkanie, było szczególnie uroczyste. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży świętowaliśmy 95-te urodziny Kubusia Puchatka. Dla dzieci przygotowałyśmy mnóstwo atrakcji: były zgadywanki, głośne czytanie, brykanie na dywanie, układanie puzzli oraz przyczepianie ogonka Kłapouchemu. To ostatnie zadanie wywołało najwięcej radości, ponieważ ogonek nie zawsze lądował tam, gdzie powinien. Spotkanie zakończyło się „pokrojeniem” niezwykłego tortu, w którym ukryłyśmy słodkie niespodzianki. Wszystkie dzieci postanowiły przedłużyć spotkanie z Kubusiem wypożyczając do domu książeczki z jego przygodami.

    Zapraszamy do galerii

  • PRZYPOMINAMY

    W brzeskiej bibliotece oraz jej filiach można odebrać zestaw upominkowy dla dziecka.

    W pakiecie znajdują się:

    - książeczka dla dziecka

    - książka dla rodziców

    - wyjątkowa karta czytelnika

    Pierwsze czytanki małe.jpg

  • Origami to niełatwa sztuka składania papieru. Jest jednak bardzo dużo książek, które w prosty sposób pokazują jak wykonać kubek, samolot lub czapkę, którą można przerobić na żaglówkę. Wykorzystano je podczas ostatnich czwartkowych zajęć dla najmłodszych. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem i precyzją składały według instrukcji papierowe kartki i strony gazet, by po kolei wyczarowywać z nich przedmioty codziennego użytku. Największy zachwyt wzbudził zamykany portfel z dwiema przegródkami. Przygotowana wcześniej wystawa książek o origami po zajęciach opustoszała. Każdy postanowił doskonalić umiejętności w domu.

    Zapraszamy do galerii

  • W Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim odbywają się „Warsztaty terapeutyczne”. Są one zróżnicowane tematycznie. Jedne z nich prowadzi właściciel pracowni witraży Vitrobart znajdującej się w Bydgoszczy. Odpowiadając na jego zaproszenie, grupa biorąca udział w zajęciach odwiedziła pracownię. Z ogromnym zainteresowaniem podziwiała gotowe już prace, jak i te w trakcie tworzenia. Wszystkim bardzo podobały się lampy, których klosze wykonane były między innymi z butelek. Tym samym otrzymały one drugie życie.

    Zapraszamy do galerii

  • Odwieczna walka płci pięknej z tą „drugą” o dominację i panowanie nad światem przybiera różne formy i posługuje się wymyślnymi narzędziami. Istnieje jednak wiele historii o tych, którzy tej walki nie chcieli toczyć. Klub Kawalerów z napisanej w XIX wieku komedii M. Błauckiego zrzesza liber baronów, wyznawców wolności i kawalerskich swawoli. Nieustannie podsycają przekonanie o elitarności i awangardzie życia bez kobiet. Coś musi się jednak stać, by „kluby kawalerskie w puch rozbite” były. Brawurową grę aktorów, wartką akcję i trafną scenografię podziwiali brześcianie, którzy wzięli udział w wycieczce zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną. Widownia bardzo żywiołowo reagowała, co chwila wybuchając śmiechem lub głośno oklaskując. Zadowoleni, rozbawieni i z apetytem na kolejne takie wyjazdy wszyscy bezpiecznie wrócili do Brześcia.

    Zapraszamy do galerii

  • Urodziny Kubusia Puchatka to dobra okazja do tego, by się spotkać i wspólnie pobawić.  Przekonały się o tym dzieci, które w czwartkowe popołudnie przyszły do biblioteki. Czekał już na nie jubilat, przepyszny tort oraz wiele atrakcji. Była więc Tygryskowi gimnastyka, Kubusiowe czytanki, zagadki Sowy Przemądrzałej oraz nasionkowe zadanie Królika. Wszyscy sobie z nimi świetnie poradzili! Na zakończenie dzieci Kubusiowi głośno odśpiewały Sto lat! Z przygotowanej wcześniej wystawy książek o Jubilacie niewiele co pozostało, gdyż każde dziecko zabrało którąś do domu!

    Zapraszamy do galerii

  • Znaleźć wspólny język podczas Nocy Bibliotek próbowały dzieci, które przybyły na ostatnie czwartkowe zajęcia. Odczytana na głos opowieść, odegrane przedstawienie, wystawa książek a także dekoracja – wszystko nawiązywało do tej części doby, podczas której powinno się spać. Jak się okazało, nie zawsze tak jest. Są zwierzęta i ptaki, które aktywne są tylko nocą, jak np. sowy. Dzieci wykonały ich podobizny wykorzystując płytę CD, nakrętki oraz kolorowy papier. Spotkanie zakończyło się wypożyczeniem „nocnych” książek do domu.

    Zapraszamy do galerii

  • Jakie książki mieszkają w bibliotece? Przeróżne! Przekonały się o tym przedszkolaki z „Krainy Bajek”, które 26 października odwiedziły brzeską książnicę. Dzieci obejrzały rozmaite książki: malutkie i ogromne, chudziutkie i bardzo grube, kolorowe i takie bez obrazków. Ogromny zachwyt wzbudziły książki 3D. Następnie przedszkolaki wysłuchały opowiadania Grzegorza Kasdepke „Rozmarzone kalosze”. Po krótkiej rozmowie o ich marzeniach pokolorowały zakładki, które zabrały ze sobą do domu. Trochę trudności sprawiło im rozwiązanie zagadki zawartej w historyjce o detektywie Pozytwce  - „Krócej już nie można”. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i zapewnieniem o wzajemnych odwiedzinach.

    Zapraszamy do galerii

  • Wanda Maria Chotomska była bardzo popularną polską pisarką, autorką wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Stworzyła także cykl pierwszych dobranocek dla dzieci zatytułowanych: Jacek i Agatka. Gdyby żyła to w dniu 26 października obchodziłaby swoje 89 urodziny. Chcąc przypomnieć dzieciom twórczość Pani Wandy zostały temu poświęcone zajęcia cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”. Na początku spotkania dzieci wysłuchały jednego z jej opowiadań pt. „Tadek Niejadek”. Następnie opowiedziały o swoich upodobaniach kulinarnych, co lubią jeść a czego nie. Później pokolorowały obrazek przedstawiający chłopca z balonikiem czyli tytułowego Tadzia. Potem uczestnicy zajęć zbijali baloniki i łapali owoce do koszyczka na magicznym dywanie. Spotkanie zakończyło się słodkim upominkiem.

    Zaptaszamy do galerii

  • W środę 24 października odbyły się już szóste zajęcia z „Kodowania w bibliotece”. Mali programiści nadal zgłębiali tajniki gry „Scottie Go!”. Okazało się, że czeka ich jeszcze wiele niespodzianek i nowych wyzwań. Sterowanie Scottim, pokonywanie kolejnych poziomów zmusza do intensywnego i logicznego myślenia. Zajęcia nie należą do najłatwiejszych ale dają uczestnikom ogromną satysfakcję.

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 26 października 1929 roku przyszła na świat Wanda Chotomska - poetka i pisarka tworząca przede wszystkim dla dzieci. W związku z tym serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnej zabawy poezją Wandy Chotomskiej.

  • Kolorowe, w paski, gładkie, długie, białe – nosi je każdy. SKARPETKI, bo to właśnie o nich mowa były motywem przewodnim zbliżającego się „Dnia bez Skarpetek”, który obchodzony jest 21 października. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania „Kot Papla i skarpetki” autorstwa Joanny Krzyżanek. Następnie opowiadały o swoich ulubionych skarpetach oraz wymieniały ich rodzaje. Później dzieci demonstrowały, jakie znają sposoby zwijania. Po wykonaniu tego wbrew pozorom łatwego zadania wykonały pracę plastyczną. Polegała ona na graficznym połączeniu w pary oraz pokolorowaniu tej małej, ale jak istotnej części garderoby. Następnie uczestnicy zajęć zostali podzieleni na dwie drużyny, które parowały skarpety na czas. Zajęcia odbyły się w bardzo wesołej atmosferze, a na zakończenie dzieciaki zostały poczęstowane lizakami.

    Zapraszamy do galerii

  • W środę 17 października odbyły się kolejne zajęcia z kodowania. Podczas tego spotkania uczestnicy kontynuowali grę Scottie Go! Okazało się, że w miarę pokonywania kolejnych poziomów rósł stopień trudności. Wszystkie dzieci utknęły na tym samym etapie. Za tydzień powalczą dalej :)

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 12 października odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Artystyczny Piątek”. Panie w nich uczestniczące otrzymały drewniane skrzyneczki, które miały następnie ozdobić. Był to proces dość pracochłonny i wieloetapowy. Wymagał cierpliwości i wielu działań wykonywanych w określonym porządku. Finalnie skrzyneczki miały wyglądem przypominać Lapis lazuli, czyli  wyjątkowy, ciemnoniebieski kamień naturalny. Intensywna, granatowa barwa oraz nieprzeźroczystość to jego najbardziej charakterystyczne cechy. Lapis lazuli to kamień, który ma bardzo ciekawą strukturę. Na powierzchni możemy zaobserwować przepiękne pasy, plamki oraz błyszczące złotem wytrącenia. Każdy okaz potrafi zaskoczyć swoim oryginalnym wyglądem. Takie też były wykonane prace.

    Zapraszamy do galerii

  • Wszyscy mieszkańcy Stumilowego Lasu,
    Musieli znaleźć troszeczkę czasu,
    By na urodziny Kubusia przyjść
    I razem z nim w bibliotece być.

    92 lata temu brytyjski pisarz A. A. Milne stworzył fikcyjną postać literatury dziecięcej a mianowicie Kubusia Puchatka. Z miejsca pokochały go wszystkie dzieci. W dniu 14 października ten sympatyczny miś o małym rozumku obchodzi urodziny. Z tej okazji zaprosił swoich sympatyków do brzeskiej biblioteki. Dzieci na początku chętnie opowiedziały o ulubionych przygodach jubilata. Następnie, po wysłuchaniu opowiadania z serii „Lekcje ze Stumilowego Lasu” pt. „Lepiej dawać niż dostawać”, zostały poddane quizowi o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach. Po sprawdzeniu tej wiedzy rozwiązały bardzo trudny labirynt, który miał doprowadzić Kubusia do domku. Okazało się, że dzieci poradziły sobie perfekcyjnie. Podczas spotkania nie zapomniano o innych bohaterach książki. Jak wiadomo głównym problemem Kłapouchego było gubienie ogonka. Zabawa polegała na tym, by dzieci z zasłoniętymi oczami spróbowały mu go przyczepić w odpowiednie miejsce. Śmiechu było co niemiara. Nie zabrakło też życzeń, które były składane głównemu bohaterowi spotkania. Po odśpiewaniu głośnego „Sto lat” i zdmuchnięciu świeczki został zjedzony pyszny tort. Na koniec zajęć dzieci ułożyły puzzle przedstawiające Kubusia i jego przyjaciół.

    Zapraszamy do galerii

  • Gra planszowa i tablet?? To się da połączyć? Oczywiście, że tak! Przekonali się o tym uczestnicy kolejnych warsztatów z kodowania, które odbywają się co środę w brzeskiej bibliotece. „SCOTTIE GO!”, bo o tej grze mowa, to innowacyjna gra do nauki programowania dla najmłodszych. Jest połączeniem realnych, kartonowych klocków służących do pisania przez graczy programów oraz aplikacji, która pozwala zeskanować te programy i przekształcić je na ruch i zachowanie Scottiego oraz poznanych w grze innych bohaterów. Małym programistom tak się spodobała zabawa, że kończyli zajęcia z wypiekami na twarzach i ogromną niechęcią pójścia do domu.

    Zapraszamy do galerii

  • Witraże…

    Wnoszą w ściany życie, gładzą kontur cieni
    Burzą monotonię, tworzą nowy ład.

    Słoneczne, poniedziałkowe popołudnie, to dobry czas na spotkanie w bibliotece i tworzenie szklanych kompozycji. Drugie „Warsztaty witrażowe metodą Tiffaniego” były okazją by dopracować niektóre prace tworzone we wrześniu. Można było już podziwiać skończone lusterka, otoczone barwną szklana mozaiką, lampiony na drucianych nóżkach, kwiatową dekorację i jubilerskie barwne zawieszki. Powstały też całkiem nowe kompozycje. Materia szkła skapana w słonecznym blasku rodzi pomysły, pasjonuje, porywa. Co jeszcze stworzą zafascynowane szkłem panie? Pomysłów dużo, więc to pewnie nie ostatnie szklane warsztaty w bibliotece.

    Zapraszamy do galerii

  • Światowy Dzień Zwierząt był tematem przewodnim kolejnych zajęć dla dzieci z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”. Święto to, obchodzone jest corocznie 4 października i ma na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt oraz uświadomić wszystkim, że zwierzę, to istota żywa posiadająca swoje prawa. Na początku spotkania dzieci chętnie opowiadały, jakie mają zwierzątka w domu i jak się nimi opiekują. Następnie wysłuchały zabawnego opowiadania pt. „Krowa Matylda bawi się w chowanego”, którego autorem jest Alexander Steffensmeier. Dużą zagadką było: jak krowa weszła na drzewo…J Następnie z rolek po papierze toaletowym dzieci wykonały piękne zwierzątka. Powstały sowy, pieski, żyrafy i kotki. Kto skończył wcześniej miał za zadanie ułożyć z klocków żyrafę, co nie było łatwym zadaniem. Na koniec dzieci instruowane przez jedną z bibliotekarek wykonały z balonów jadowite węże. Nie mogło zabraknąć oczywiście zwierzaczkowego poczęstunku, jakim była słodka krówka.

    Zapraszamy do galerii

  • Kolorowego, kubeczkowego zawrotu głowy doświadczyli uczestnicy trzeciego spotkania dotyczącego nauki KODOWANIA I PROGRAMOWANIA. Podczas zajęć dzieci między innymi układały wieże z kubków. Zadanie nie było najłatwiejsze, ponieważ używały do tego „chwytaków” zrobionych z gumek recepturek. Dzieci musiały wykazać się maksymalnym skupieniem, dokładnością i umiejętnością współpracy. Po wielu próbach, dumne z odniesionego sukcesu, zagrały w kubeczkowe „kółko i krzyżyk”. Poznały również zasady sudoku. Na początek układały trzy kolory kubków, by pod koniec zajęć zmierzyć się aż z sześcioma! To było naprawdę bardzo trudne zadanie, ale jak się okazało, nie niemożliwe do pokonania! Gratulujemy!!!

    Zapraszamy do galerii

  • „Malarstwo jest milczącą poezją” pod takim tytułem została przygotowana wystawa malarstwa, której uroczyste otwarcie nastąpiło 1 października 2018 roku w brzeskiej bibliotece. Przepiękne jesienne pejzaże zaprezentowali artyści działający w Płockim Stowarzyszeniu Twórców Kultury. Wieczór rozpoczął się od występu Towarzystwa Kulturalnego w Brześciu Kujawskim, które przedstawiło montaż poetycko-muzyczny. Artyści często łączą sztukę słowa i sztukę obrazu. Malarstwo od wieków inspirowało poetów, a poezja malarzy. Dzieło w odbiorcach ma wywoływać uczucia, a im są one gwałtowniejsze, tym dzieło pozostawi po sobie silniejsze wrażenie.
    „Obydwaj głową pracują,

    Choć profesja nie ta.

    Jednakowo piękno czują,

    Malarz i poeta.

    Jeden piękno kreśli słowem,

    A drugi kolorem.

    Obaj artyści być mogą

    Romantyka wzorem.”

    Otwarcie wystawy wzbudziło wśród mieszkańców ogromne zainteresowanie. Tłumnie przybyli do biblioteki, by czerpać radość z obcowania ze sztuką.

    Obrazy, które można oglądać w bibliotece do końca października namalowały: Maria Bukowska, Maria Żak, Helena Skrok, Hanna Kostrzewska, Elżbieta Kwilman, Jolanta Pawłowska, Danuta Golatowska.

    https://www.youtube.com/watch?v=cJmM5NHSe8s

    Zapraszamy do galerii

  • DZIEŃ BEZ SKARPETEK! – świętujemy w skarpetkach!

    W czwartkowe popołudnie odbyło się kolejne spotkanie dla dzieci z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece”. Tym razem tematem przewodnim były skarpetki, ponieważ niedawno przypadał „DZIEŃ BEZ SKARPETEK”.  Świętowanie tego dnia było tylko pretekstem do dobrej zabawy. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania o przygodach uroczego kota z książki Joanny Krzyżanek „Kot Papla i skarpetki”, zmierzyli się z trudnym zadaniem, jakim jest segregowanie tej części garderoby oraz pokolorowali najpopularniejsze, bo bożonarodzeniowe skarpety. Na koniec każdy otrzymał słodki upominek.

    Zapraszamy do galerii

  • Pudełko sospeso – warsztaty artystyczne dla dorosłych

    Sospeso – decoupage 3-d… Co to takiego??? To metoda ozdabiania przedmiotów, którą poznały Panie biorące udział w warsztatach zorganizowanych 13 października w bibliotece. Odbyły się one w ramach projektu realizowanego wspólnie z Instytutem Książki – „Partnerstwo dla Książki - MANUALNI – POCZYTALNI”. Uczestniczki spotkania otrzymały tekturowe pudełko, które według instruktażu Pani Agnieszki Przybysz i z wykorzystaniem dostępnych materiałów, miały ozdobić. Nie było to najłatwiejsze zadanie, ponieważ metoda jest dość pracochłonna, wymagająca cierpliwości i dokładności. Kolejne etapy prac oraz  efekty końcowe, które chyba zaskoczyły same twórczynie, można podziwiać na zdjęciach. Następne warsztaty zaplanowane są na 10 listopada.

    Zapraszamy do galerii

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • STO LAT PUCHATKU!!! 

    W czwartek 12 października odbyły się w bibliotece 91 urodziny Kubusia Puchatka. Na dzieci, które postanowiły wspólnie z misiem świętować, czekało wiele atrakcji. Całe spotkanie podzielone było na cztery części. Każdej patronował inny mieszkaniec Stumilowego Lasu, który był odpowiedzialny za charakterystyczne dla siebie konkurencje. Jednak na początku zajęć, dzieci wysłuchały jednej z wielu przygód Puchatka zawartej w książce pod tytułem „Lepiej dawać niż dostawać”. Później prawidłowo odgadując zagadkę udały się na stanowisko Tygryska. Z tego względu, że uwielbia on brykać, na uczestników czekała wyjątkowa konkurencja gimnastyczna. Po kilku rudach wyłonił się zwycięzca, którym okazał się Kacperek. Kolejne zadanie czekało na stanowisku Królika a ponieważ jest on z zamiłowania ogrodnikiem, przygotował dla dzieci konkurencję warzywno-owocową. Na stanowisku Sowy Przemądrzałej czekały na uczestników łamigłówki i turniej pytań. Trzeba było wszystko prawidłowo rozwiązać, by móc przejść kącika, gdzie królował Kubuś Puchatek. Czekał tam on na dzieci z przepysznym tortem urodzinowym. Goście Puchatka najpierw złożyli mu życzenia, następnie odśpiewali „Sto lat”, by na koniec spałaszować słodkie „co nieco”.

    Zapraszamy do galerii

  • Podczas drugich zajęć zorganizowanych w ramach projektu MANUALNI – POCZYTALNI uczestnicy spotkania tworzyli JESIENNE DRZEWO 3-D. Do wykonania tej pracy plastycznej nie potrzeba dużo materiałów a efekt końcowy może mile zaskoczyć. Wystarczy przygotować kawałek tektury, na której będzie przyklejane drzewo, stare gazety, farby, nożyczki i klej. Z gazet formuje się konary i pień, następnie przykleja do tektury, maluje i ozdabia liśćmi w kolorach jesieni. W zależności, czy chcemy uzyskać wczesną jesień czy późną, listki przyklejamy na drzewie lub pod. Kolejne etapy prac uczestniczek zajęć i efekt końcowy można podziwiać na zdjęciach.

    Już dziś zapraszamy dzieci na następne zajęcia MANUALNI – POCZYTALNI, które odbędą się w środę 8 listopada.

    Zapraszamy do galerii

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Głosujcie! To dostaniemy książki!

    W dniu 2 października ruszyła wielka akcja popularyzująca czytanie „Przerwa na wspólne czytanie”. Organizatorem jest „Kinder Mleczna Kanapka”. Brzeska biblioteka również zgłosiła swój udział. Można w ten sposób zdobyć nowe książki oraz super wygodne siedziska. Wygra ta biblioteka, która otrzyma najwięcej głosów.  Głosować można codziennie! Należy zalogować się na stronie https://www.wspolneczytanie.pl/ lub za pomocą facebooka. Brzeską bibliotekę można znaleźć po nazwie – Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim, wpisując nasze miasteczko lub podając kod pocztowy.

    BIBLIOTEKA BARDZO LICZY NA POMOC MIESZKAŃCÓW, CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW!!!!

  • UWAGA!

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim

    zaprasza wszystkie dzieci

    w środę 19 października 2011 roku na godz. 16

    na 85 urodziny

    KUBUSIA PUCHATKA.

    W programie:

    1. "Niech żyje współpraca" - głośne czytanie przygód Kubusia

    2. Wyliczanka Kubusia Puchatka czyli co kto ma.

    3. Przyjaciele ze Stumilowego Lasu - zagadki

    4. Co kto lubi? - zabawy ruchowe

    5. Gdzie jest ogon Kłapouchego? - zabawa sprawnościowa

    6. Tort dla Kubusia - zajęcia kulinarne

    Zajęcia odbędą się w Oddziale dla Dzieci i będą trwać ok. 1 godziny. 

  • Spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

    20 września 2012 roku gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku była pisarka Małgorzata Gutowska – Adamczyk. Jest ona autorką wielu powieści dla młodzieży i dla dorosłych takich jak np.: 110 ulic, 220 linii, Niebieskie nitki, 13. Poprzeczna, Wystarczy, że jesteś, Serenada, czyli moje życie niecodzienne, Mariola, moje krople...oraz bestsellerowej trylogii Cukiernia pod Amorem.W czasie spotkania pisarka opowiedziała o swoich debiutach literackich (scenariusz do serialu Tata, a Marcin powiedział…), perypetiach bohaterów swoich książek (m.in.: Cukierni Pod Amorem), planach na przyszłość a także o realiach czytelniczych, z punktu widzenia pisarza, czytelnika czy wydawcy.
    Wśród zgromadzonych gości znaleźli się wierni fani twórczości pani Małgorzaty, którzy ustawili się w kolejkę po pamiątkowe zdjęcie i autograf do książki. Wśród nich byłyśmy my – bibliotekarki z Brześcia Kujawskiego. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, a poprowadził je pan Mateusz Pejas z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

    Zapraszamy do galerii

  • KUBUŚ PUCHATEK ma już 90 lat!!!

    W czwartek 13 października było w brzeskiej bibliotece słodko, głośno i bardzo wesoło. Stało się tak, ponieważ w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży swoje urodziny obchodził Kubuś Puchatek. W przyjęciu uczestniczyła całkiem spora grupa miłośników Misia, dla której przygotowano wiele atrakcji. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania kubusiowej wystawy książek, na której znalazły się również maskotki przedstawiające innych mieszkańców Stumilowego Lasu, oraz gazetki, gdzie można było obejrzeć pierwszego Kubusia Puchatka. Następnie dzieci wysłuchały przezabawnej puchatkowej historii zatytułowanej „Kuracja odchudzająca”. Po odgadnięciu zagadki:

    To ja skaczę i wariuje, Kubusiowi dokazuję,
    lubię psoty i wybryki
    jestem taki kotek dziki

    wszyscy, podobnie jak Tygrysek się rozbrykali i wzięli udział w „słodko-kwaśnej” gimnastyce. Również zagadką na swoje stanowisko zaprosił dzieci Królik, któremu pomieszały się nasiona i trzeba było je na czas posegregować. Sowa Przemądrzała przygotowała dla uczestników warzywno-owocowe bingo. Trzeba było wykazać się przy tym zadaniu ogromną znajomością zieleniny. Po pokonaniu wszystkich konkurencji i wspólnej zabawie nadszedł czas na urodzinowy finał, czyli odśpiewanie Kubusiowi „Sto lat!”, dmuchanie świeczek i jedzenie przepysznego tortu. Chcąc zapamiętać jak najdłużej chwile spędzone z jubilatem, każde dziecko zabrało do domu książkę o Puchatku. Był to chyba najpiękniejszy dla Niego prezent!

    Zapraszamy do galerii

  • Puchatkowe śniadanko – czyli Biblioteka w „Krainie Bajek”

    W środowy poranek miałam przyjemność gościć w grupie Smerfów w brzeskim przedszkolu. Zaproszenie otrzymałam, by przybliżyć dzieciom postać Kubusia Puchatka oraz innych mieszkańców Stumilowego Lasu. Okazją do zorganizowania spotkania były zbliżające się urodziny tego przesympatycznego misia. Maluszki wysłuchały fragmentu książki „Każdy jest wyjątkowy” oraz wraz z Kubusiem „Policzyły co się da”. Po wspólnych zabawach i „gimnastyczkach” zostałam zaproszona na „puchatkowe śniadanko”, które było przepyszne.

    Zapraszamy do galerii

  • WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO KUBUSIU!!!

     

    Choć nad Wisłą może nie przebija popularnością Uszatka to na świecie nie ma sobie równych. Słynny miś – Kubuś Puchatek, bohater powieści Alana Alexandra Milne'a, obchodzi w tym roku 86 urodziny. „Urodził się” 14 października 1926 r. w Londynie, gdyż tam ukazała się po raz pierwszy książka „Kubuś Puchatek”, a potem „Chatka Puchatka”.

    Dnia 16 października 2012 roku brzeska biblioteka zaprosiła wszystkich przyjaciół Kubusia Puchatka do wspólnego świętowanie jego 86 urodzin. Przybyli goście wysłuchali opowieści „Gdzie jest miodek?, układali puchatkowe puzzle oraz przyczepiali zagubiony ogonek Kłapouchego. Biorąc udział w Kubusiowym Turnieju Wiedzy o Mieszkańcach Stumilowego Lasu każdy miał możliwość zdobycia puchatkowej odznaki. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą o Jubilacie. Uczestnicy spotkania oprócz wiedzą mogli się również pochwalić zdolnościami kulinarnymi tworząc urodzinowe mini-torciki. Wszystkim bardzo one smakowały! Urodziny zakończyły się sesją zdjęciową w specjalnie na tą okazję przygotowanym Puchatkowym Kąciku. Tego dnia każde dziecko wychodziło z biblioteki z uśmiechem na buzi i kubusiową książką w ręku.  Wszyscy zapewniali, że w przyszłym roku znowu będą razem świętować urodziny swojego ulubionego Misia.

    Obejrzyj zdjęcia z urodzin

  • Wizyta w stolicy Mazowsza

    "Brzemię lat jest lżejsze dla tego, kto czuje się szanowany i kochany przez młodych."
             Cyceron

    Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to święto obchodzone corocznie 1 października a ustanowione przez Zgromadzenie ogólne ONZ. W tym roku Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim postanowiła podjąć działanie, które przyniesie radość seniorom, aktywuje ich do wspólnego spędzenia czasu i zachęci do wizyt w bibliotece. Wraz z Kołem Emerytów i Rencistów w Brześciu Kujawskim zorganizowała wycieczkę do Płocka. 6 października 2016 r. mimo padającego deszczu cały autokar brzeskich seniorów pojechał do stolicy Mazowsza.

    „Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w przepięknej Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to najstarsza świątynia rzymskokatolicka i  najcenniejszy zabytek Płocka położony na wznoszącym się 60 m nad Wisłą Wzgórzu Tumskim. Wewnątrz kościoła obejrzeliśmy słynne drzwi płockie. Wykonane z brązu, składające się z 24 kwater robią niesamowite wrażenie. Podziwialiśmy także prezbiterium, nawę główną, boczne ołtarze, witraże oraz piękną polichromię. Po wyjściu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Jana Pawła II po czym się rozdzieliliśmy. Do zwiedzania zostało jeszcze wiele atrakcyjnych miejsc. Część wycieczki dotarła do Wzgórza Tumskiego i mogła podziwiać najdłuższe rzeczne molo (o długości 358 m) oraz królową polskich rzek – Wisłę. Nieopodal znajduje się ławeczka zasłużonego płocczanina Jakuba Chojnackiego absolwenta najstarszej szkoły średniej w Polsce tzw. Małachowianki. Tam też byliśmy i podziwialiśmy piękne budynki działającej od ponad 8 wieków szkoły, którą ukończyli m. in. Ignacy Mościcki, Tadeusz Mazowiecki, Tony Halik. W drodze na rynek minęliśmy pomnik Bolesława III Krzywoustego. Na Starym Rynku oglądaliśmy XIX wieczne kamienice, ratusz, fontannę Afrodytę. Ciekawostką rynku jest scena odgrywana codziennie w południe. Na wieży ratuszowej rozlega się hejnał Płocka i pojawiają się figury naturalnej wielkości, które obrazują moment pasowania na rycerza Bolesława Krzywoustego przez ojca Władysława Hermana. Przy rynku znajduje się Dom Siostry Faustyny. To właśnie tutaj, 22 lutego 1931 r. miała pierwsze objawienie Jezusa Chrystusa. Trzy lata później Eugeniusz Kazimierzowski namalował według jej wizji obraz Jezusa Miłosiernego z napisem „Jezu ufam Tobie”. W drodze do autokaru minęliśmy pięknie odnowioną, zabytkowa Wieżę Ciśnień. Jeszcze wiele miejsc można by obejrzeć, jednak pogoda zniechęcała do dalszych spacerów. Chcąc uniknąć deszczu, wielu uczestników wycieczki posiliło się w tym czasie kawą i ciasteczkiem. O 15 wyruszyliśmy do Agrofarmy w Gołaszewie na obiad. Tam po smacznym posiłku, przy miłych dźwiękach muzyki, bawiliśmy się do wieczora. Mam nadzieję, że Brzeskim Seniorom, mimo pewnych niedogodności, wyjazd się podobał.”

    Zapraszamy do galerii

  •  

    Kultura, informacja, edukacja integracja, zespół, otwartość, inspiracja, argumenty, czyli„Biblioteka z wizją”

    W dniach 11-12 października 2012 roku uczestniczyłyśmy w III Ogólnopolskim Kongresie Bibliotek Publicznych „Biblioteka z wizją”. Wydarzenie to miało miejsce w Warszawie i wzięło w nim blisko 400 bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski, partnerzy bibliotek oraz zaproszeni goście, również z zagranicy.

    Kongres stworzył dogodną sposobność do zaprezentowania modelu działania biblioteki publicznej w małej miejscowości. Model „Biblioteki z wizją” został opracowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w oparciu o doświadczenia z realizacji Programu Rozwoju Bibliotek. Przez dwa dni uczestnicy kongresubrali udział w wybranych przez siebie warsztatach. Każdy z poruszanych na nich tematach odpowiadał poszczególnym obszarom wizji biblioteki. Bibliotekarze wzięli udział w praktycznych zajęciach, zapoznali się z dobrymi praktykami, wymienili doświadczenia. Spotkanie takie jak to, w którym uczestniczyłyśmy, służy również integracji i wzajemnej inspiracji.

    Kongres został objęty patronatem Anny Komorowskiej, Małżonki Prezydenta RP oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m. st. Warszawy.

    Zapraszamy do galerii zdjęć

    Anna Kozicka i Patrycja Rakowska

     

  • ZWIERZYNIAKI czyli Światowy Dzień Zwierząt w bibliotece

    „Światowy Dzień zwierząt” stał się okazją do zorganizowania w bibliotece kolejnych zajęć dla dzieci. Na uczestników spotkania czekało wiele atrakcji: specjalna wystawa książek, śmieszne wierszyki o zwierzętach, (które były głośno odczytane) oraz całe bogactwo różnych materiałów plastycznych. To z nich powstały przeróżne zwierzaczki, których głównym budulcem były rolki po papierze toaletowym oraz wytłaczanki od jajek. Pomysłowość i wyobraźnia dzieci jak zwykle była ogromna. Powstały sowy, pieski, kotki a także krowa, żyrafa oraz motyle i gąsienice. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało, nie inaczej, tylko słodką krówkę :)

    Zapraszamy do galerii

     

  • NIKE 2016 rozdane!!!

    Laureatką Literackiej Nagrody Nike w 2016 została Bronka Nowicka za literacki debiut, prozę poetycką "Nakarmić kamień". Nagrodę publiczności otrzymała Magdalena Grzebałkowska za książkę "1945. Wojna i pokój".

  • Miało być strasznie… i było! 29.10.2009 r. w specjalnie przystrojonej Bibliotece obchodzono Halloween. Od samego progu witały wchodzących dynie, pająki, nietoperze i duchy. W ciemnościach świeciły i szczerzyły swoje kły dynie.

  • CZAS NA CZYTANIE

    - czyli  z wizytą w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim

    W tym tygodniu Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim miała przyjemność gościć uczniów z Zespołu Szkół nr 2 z Brześcia Kujawskiego. W poniedziałek przyszli uczniowie klasy I, we wtorek przybyła klasa II a w środę – klasa III. W trakcie pierwszej części zajęć wszystkie dzieci dowiedziały się: jak zostać czytelnikiem, gdzie szukać książeczek dla dzieci oraz na jak długo można je wypożyczyć. Druga część poświęcona była weekendowej zmianie czasu. Uczniowie wysłuchali opowiadania „Budzik” z książki Kazimierza Szymeczki „Zemsta budzika”. Wypowiadali się na temat swojego rozkładu zajęć w ciągu dnia oraz wzięli udział w zabawach dostosowanych stopniem trudności do wieku. Na koniec spotkania wszyscy otrzymali drobne upominki. Łącznie w ciągu trzech dni w zorganizowanych lekcjach bibliotecznych uczestniczyło 48 dzieci.

    Serdecznie dziękujemy Paniom wychowawczyniom za przyprowadzenie uczniów na takie nietypowe lekcje!

    Zapraszamy do galerii

  • DZIEŃ BEZ SKARPETEK! - w skarpetkach tyle, że różnych!

    W czwartkowe popołudnie odbyło się kolejne spotkanie dla dzieci z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece”. Tym razem tematem przewodnim były skarpetki, ponieważ niedawno przypadał „DZIEŃ BEZ SKARPETEK”.  Świętowanie tego dnia było tylko pretekstem do dobrej zabawy. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania o przygodach Kruka Skarpetki z książki „To wszystko prawda ! czyli Jak zmyślać przy każdej okazji”, zmierzyli się z trudnym zadaniem, jakim jest segregowanie tej części garderoby oraz rozwiązali przygotowane łamigłówki. Na koniec każdy otrzymał słodki upominek, który losował oczywiście… ze skarpetki.

    Zapraszamy do galerii

  • Wszystkiego najlepszego Kubusiu!!!

          Kubuś Puchatek  14 października skończył 89 lat. W tym samym wieku jest też reszta mieszkańców Stumilowego Lasu. 89 lata temu książka o Puchatku trafiła do księgarń.Obchody urodzin Kubusia Puchatka to kolejna akcja w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom", zainaugurowanej w czerwcu 2001 r. przez Fundację "ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego". 
          Z tej okazji 15 października 2015 w Oddziale dla Dzieci po raz kolejny obchodzone były urodziny Kubusia Puchatka. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek: specjalny wystrój biblioteki, wystawę Kubusiowych książek, tablicę przedstawiającą genezę książki, konkursy oraz gry. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania o zagubionym ogonku Kłapouchego. Same mogły się przekonać, że przyczepienie ogonka z zasłoniętymi oczami nie jest łatwe, ale wywołuje dużo radości u obserwatorów. Kolejnym zadaniem dla uczestników było ułożenie puzzli oraz sprawdzenie swoich wiadomości o mieszkańcach Stumilowego lasu w trakcie gry planszowej. Po wykonaniu portretu Jubilata wszyscy poczęstowali się wafelkowym tortem. Każde dziecko opuściło bibliotekę z uśmiechem na buzi i balonem w ręku. W urodzinowym spotkaniu wzięło udział 15 dzieci.

    Zapraszamy do galerii

     

  • Małgorzata Kochanowicz gościem spotkania w bibliotece

    W piątek 2 października 2015 r. Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim gościła autorkę kryminałów Małgorzatę Kochanowicz. Pisarka debiutowała w 2011 r. powieścią „Latarnie umarłych”. W następnym  roku miłośnicy literatury z dreszczykiem zapoznali się z intrygami sensacyjno-kryminalnymi „Piramidy śmierci”. W 2013 do rąk czytelników trafił rerto-kryminał - „Poszukiwana”. Na spotkanie przybyli mieszkańcy Brześcia Kujawskiego. Wypowiedzi autorki uzupełniane były pokazem slajdów Krakowa, miejsca akcji dwóch jej książek. Gorąco polecamy powieści włocławskiej pisarki!

    Zapraszamy do galerii

  • Literacka Nagroda NIKE 2015 dla Olgi Tokarczuk

    Nagrodę Literacką Nike 2015 otrzymała Olga Tokarczuk za książkę "Księgi Jakubowe". To opowieść o jednej z najciekawszych postaci polskiej historii — Jakubie Franku. W tle historii tego niezwykłego mistyka i religijnego przywódcy autorka rozpościera imponującą panoramę osiemnastowiecznej Polski.
    Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku, przyznawaną zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 19. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji ogłaszanych w maju, drugi etap to wybór siedmiu finalistów na początku września. W 2014 roku nagrodę otrzymał Karol Modzelewski za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca". Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Laureat otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły. W tym roku w jury zasiedli: Ryszard Koziołek (przewodniczący), Piotr Bratkowski, Tomasz Fijałkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Maria Zmarz-Koczanowicz, Maria Anna Potocka, Stanisław Obirek, Rafał Marszałek.

  •   JESIEŃ

    - sezon na lekturę :)

    Jesień trwa... Wieczory są coraz dłuższe... Zamiast siedzieć przed telewizorem czy komputerem możemy ten czas poświęcić na czytanie! Długie jesienne wieczory to jest wymarzona pora na dobrą książkę! Biblioteka, chcąc zapewnić ucztę duchową swoim Czytelnikom, wzbogaciła zbiory o nowości.

    Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do brzeskiej książnicy oraz jej Filii.

  • Kochany Kubusiu!

    Dziś są Twoje urodziny, a więc wszyscy Ci życzymy
    wiele przygód, dużo miodu, abyś nigdy nie czuł głodu.
    Dużo szczęścia i radości oraz mnóstwa miłych gości.

    Chociaż latka szybko lecą, zawsze miej swoje “co nieco”.
    Moc pomysłów i słodyczy – tego każdy Ci dziś życzy.

     

    W tym roku Kubuś Puchatek - bohater powieści A. A. Milne -   obchodzi   swoje   85 urodziny.  19 października br. o godzinie 16.00 w specjalnie przystrojonym urodzinowo Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim odbyły się Urodziny Kubusia Puchatka. W zajęciach wzięli udział najmłodsi czytelnicy. W trakcie przyjęcia urodzinowego milusińscy wysłuchali fragmentu książki „W którym Kłapouchy gubi ogon, a Puchatek go znajduje”.  Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa w przyprawianie na właściwym miejscu osiołkowego ogonka. Utrudnieniem były zasłonięte oczy.  Wszyscy uczestnicy imprezy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat mieszkańców Stumilowego Lasu rozwiązując zagadki i łamigłówki oraz biorąc udział w zabawie „Co kto lubi?”. Na zakończenie można było wykazać się zdolnościami kulinarnymi tworząc mini-torcik dla Puchatka. Kolorowe babeczki własnoręcznie przystrojone były pyszną przekąską. Na pamiątkę wszyscy otrzymali notesiki z Kubusiem, balony i urodzinowe czapeczki.
             Dzieci wraz z rodzicami mogły  zapoznać się z historią powstania książki oraz przypomnieć sobie wszystkich mieszkańców Stumilowego Lasu.  Pomogła w tym przygotowana gazetka, wystawka książek oraz zgromadzona kolekcja pluszowego Puchatka i jego przyjaciół.

    Zapraszamy do galerii


  • BAJECZKI ZE ŚMIECHU BECZKI - czyli spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem
    wieslaw_drabik

    28 października 2010 roku Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim miała przyjemność gościć Wiesława Drabika - autora kilkudziesięciu    książek dla dzieci. Pisarz spotkał się z przedszkolakami z Przedszkola „Kraina Bajek” w Brześciu Kujawskim. Specjalnie na spotkanie autor    przygotował przeróżne zagadki oraz nagrody. Zyskał ogromną sympatię dzieci obiecując, iż najaktywniejsi uczestnicy spotkania otrzymają od niego drobne upominki, a ten, kto zbierze najwięcej owych upominków otrzyma książkę z autografem. Dzieci były zachwycone, ochoczo podnosiły rączki i wyrywały się do odpowiedzi, aby wykazać się znajomością bajek. Najwięcej o twórczości Wiesława Drabika  wiedziała Amelka Drzewieckai z rąk pisarza otrzymała nagrodę książkową opatrzoną specjalnym autografem.

  • kubuURODZINY KUBUSIA PUCHATKA

    Kubuś Puchatek 14 października skończył 84 lata. W tym samym wieku jest też reszta mieszkańców   Stumilowego Lasu. 84 lata temu książka o Puchatku trafiła do księgarń. Obchody urodzin Kubusia Puchatka   to kolejna akcja w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".

  • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

    29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zorganizowała taki dzień po raz kolejny. Tym razem bibliotekarki odwiedziły przedszkole „Kraina Bajek” i czytały książki Wiesława Drabika - autora kilkudziesięciu książeczek dla dzieci  pełnych błyskotliwego humoru, często zakończonych zaskakującą puentą.DRABIK

    Pisarz odwiedzi bibliotekę 28 października 2010 roku.

Wydarzenia

Marzec 2024
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby