Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

8459141
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
6810
46309
94175
8459141

Twój IP: 3.235.29.190
Filtr
 • JUBILEUSZ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

  W BRZEŚCIU KUJAWSKIM

  W rodzinnej atmosferze, pełnej ciepła i wspomnień upłynęło jubileuszowe spotkanie zorganizowane 28 listopada 2008 roku z okazji 60-lecia Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Biblioteka Publiczna i jej Filie w okresie minionych 60 lat podlegały wielu transformacjom i przekształceniom. Instytucja ta zawsze jednak była miejscem, w którym można otrzymać interesujące książki, czasopisma, oraz uzyskać poradę bibliotekarską. Odegrała i nadal pełni istotną rolę w całokształcie przemian społeczno-kulturalnych w gminie Brześć Kujawski. Jubileusz zaszczycili swą obecnością licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Izbicy Kujawskiej, Biblioteki Publicznej we Włocławku oraz dyrektorzy i pracownicy bibliotek powiatu. Uroczystość uświetnili również swą obecnością - Ksiądz Prałat Ireneusz Juszczyński proboszcz brzeskiej parafii, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy, reprezentanci zaprzyjaźnionych instytucji, organizacji, stowarzyszeń i miejscowych zakładów pracy, byli pracownicy, wierni czytelnicy i sympatycy Biblioteki. Gratulacje wraz z życzeniami wszelkiej pomyślności, pogody ducha oraz satysfakcji z wykonywanej pracy złożył w imieniu Marka Wojtkowskiego - Posła na Sejm VI kadencji społeczny współpracownik Posła - Jacek Jabłoński. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jerzy Janczarski przekazał list gratulacyjny wraz z życzeniami oraz ufundowaną dla brzeskiej książnicy nagrodę. W imieniu władz miasta Brześć Kujawski wyrazy uznania za pełną zaangażowania pracę, profesjonalizm i wszechstronną pomoc udzielaną czytelnikom złożył pracownikom Biblioteki Burmistrz Brześcia Kujawskiego Wojciech Zawidzki. Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Golasiński wraz z życzeniami wręczył prezent dla biblioteki. W imieniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Książnicy Kopernikańskiej gratulowała i dalszych sukcesów życzyła Dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej Lidia Pluta. Przewodnicząca Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Elżbieta Nowacka przekazała na ręce dyrektor Anny Kozickiej medal "W dowód uznania" za zasługi dla bibliotekarstwa. Wiele miłych podziękowań, gratulacji i upominków pracownicy biblioteki otrzymali od Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Izbicy Kujawskiej Marii Strabanik, Dyrektorek zaprzyjaźnionych bibliotek z terenu powiatu włocławskiego, Dyrektorów szkół i przedszkoli z gminy Brześć Kujawski, władz zaprzyjaźnionych instytucji, zakładów pracy, organizacji a także sympatyków i przyjaciół biblioteki.

  Zapraszamy do galerii

 • W krainie Świętego Mikołaja

  Mikołajki to uroczystość, która wprowadza wszystkich w świąteczną atmosferę. Jest to szczególnie uroczy i sympatyczny dzień obchodzony na cześć wspaniałego człowieka - Świętego Mikołaja. Dnia 7 grudnia biblioteka zorganizowała Mikołajkowe spotkanie dla najmłodszych. Odświętnie udekorowaną bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy „0”. Na początek uczestnicy wysłuchali legendy o małym chłopcu, który postanowił pomagać biednym dzieciom, czyli o Mikołaju. Przedszkolaki brawurowo przeszły przez wszystkie zabawy – rzucanie śnieżkami do celu czy kolorowanie bombek. Był też czas na test wiedzy o Św. Mikołaju. Dzieciaki wysłuchały również fragmentu książki „Wielka zadyma z Mikołajem”. Następnie przyszedł czas na upominki – dzieci otrzymały zakładki do książek oraz kolorowanki z wizerunkiem Mikołaja. Z niecierpliwością czekamy na następne Mikołajki!

  Zapraszamy do galerii

 • Wszystkie misie nasze są !

  Mały, duży, bury czy kolorowy... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego pluszowego misia. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe niedźwiadki. Często są one bohaterami powieści, bajek i filmów.

  W dniu 27.11.2015r. uczniowie z klasy I Szkoły Podstawowej w Brzeziu uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Misia Pluszowego. Uroczysty dzień rozpoczął się od zapoznania dzieci z historią powstania misia oraz obejrzenia gazetki poświęconej temu wydarzeniu. Mali goście zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w misiowej krainie. W bibliotece tego dnia przygotowano dla dzieci wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy i zgadywanki.

  Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

 • Z wizytą w krainie misiów pluszowych.

  Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

  W tym roku, po raz kolejny, w bibliotece , obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na dzień 25 listopada. Z tej okazji w odświętnie udekorowanej sali zagościły misie, była gazetka informująca o początkach pluszowej zabawki, plakaty wykonane przez uczniów, przygotowano wystawkę książek o misiach - "W krainie misiów pluszowych". Dużo śmiechu sprawiła dzieciom zabawa w rysowanie misia z zasłoniętymi oczami oraz wykonanie misia z balonu.

  Święto to jest wspaniałą okazją do wspólnej zabawy i promocji czytelnictwa. Prawie każde dziecko opuszczało bibliotekę z książeczką w ręku.

  Zapraszamy do galerii

 • Gdy nadchodzi grudzień grzeczne dzieci z niecierpliwością czekają na Mikołaja. Chcąc przybliżyć im nieco tę wyjątkową postać w bibliotece zorganizowano  zajęcia, podczas których dzieci wysłuchały opowiadania „Zgubiony list”. Następnie uzupełniły i pokolorowały swoje listy do Świętego Mikołaja. W czasie spotkania dzieci poznały również prawdziwą historię Świętego Mikołaja, oraz wymieniały co im się kojarzy ze Świętami Bożego Narodzenia. Ostatnim punktem spotkania było ubranie choinki i wspólne zdjęcie przy niej.

  Zapraszamy do galerii


 • Zdzisław Beksiński - malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest znana i rozpoznawalna zarówno w kraju jak i za granicą. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, budynki, budzące grozę kształty i figury. Jego życie i twórczość stało się kanwą filmów („Ostatnia rodzina” „Beksińscy. Album wideofoniczny”) i widowisk muzycznych („Kryptonim 27”) . Jeśli chcesz przekonać się jakie emocje w Tobie wzbudzą prace Zdzisława Beksińskiego przyjdź do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Przygotowaną wystawę możesz obejrzeć dzięki uprzejmości prywatnego kolekcjonera do połowy grudnia. Serdecznie zapraszamy.

 • W dniu 13 grudnia odbyły się kolejne  zajęcia artystyczne dla dzieci realizowane w ramach projektu „Manualni – Poczytalni, czyli książka w zręcznych dłoniach”. Uczestniczące w warsztatach dzieci ozdobiły  techniką decoupage bombki. Wykorzystały do tego styropianową kulę, którą wielokrotnie pomalowały specjalną farbą, świąteczne serwetki oraz klej z werniksem. Dziewczynki wykazały się ogromną starannością i dokładnością wycinając poszczególne elementy dekoracyjne. Dużo trudności sprawiło im rozwarstwianie serwetek ale i z tym sobie świetnie poradziły. Efekt końcowy chyba zaskoczył same twórczynie. Niesamowicie dumne prezentowały swoje prace do zdjęć, które można obejrzeć w galerii.

  Zapraszamy do galerii

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 • BOŻONARODZENIOWE BOMBKI 3-D wykonały Panie, które wzięły udział w zajęciach zorganizowanych 8 grudnia w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Manualni – Poczytalni, czyli książka w zręcznych dłoniach”. Uczestniczki spotkania pod kierunkiem instruktorki najpierw pomalowały swoje bombki, później ozdobiły techniką decoupage a następnie udekorowały elementami 3-D, czyli sospeso.  Po dokładnym wysuszeniu przyszedł czas na wykańczanie. W ruch poszły perełki, złota i srebrna konturówka, elementy brokatowe oraz wstążka. Kolejne etapy prac oraz efekty końcowe można podziwiać na zdjęciach.

  Zapraszamy do galerii.

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 • W dniu 7 grudnia 2017 roku odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci. Tym razem zorganizowano je z okazji MIKOŁAJEK. Małym uczestnikom powierzono bardzo odpowiedzialne zadanie a mianowicie mieli ubrać choinkę. Żeby tego dokonać musieli najpierw wykorzystując przygotowane materiały i własną wyobraźnie, wykonać ozdoby. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i starannością. Cierpliwie wyklejały z kolorowych paseczków i gwiazdek dekoracje a następnie umieściły je na choince. Wykonały również strasznie dłuuugi łańcuch, którym przyozdobiły Oddział dla Dzieci i Młodzieży dzięki czemu w bibliotece zrobiło się bardzo świątecznie.  

  Zapraszamy do galerii

 • Miś Czytuś bardzo chętnie odwiedza uczniów klas młodszych w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Goszcząc u nich zachęca gorąco dzieci do czytania książek oraz korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. W dniu 6 grudnia wybrał się razem z drugą klasą na troszkę dalszą wycieczkę. Odwiedzili razem Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim, gdzie wysłuchali wspólnie o mikołajkowych przygodach Kruka Skarpetki, wzięli udział w pogadance na temat świąt oraz pokolorowali malowankę. Misiowi Czytusiowi tak się spodobało w bibliotece, że postanowił w niej parę dni pomieszkać i sobie poczytać książeczki. Dzieci, żeby nie było im smutno i samotnie otrzymały w zamian Misia Biblusia, który zawędrował z nimi do szkoły. Wzięły również książeczki, by wspólnie, w klasie razem poczytać i pooglądać. Spotkanie zakończyło się gorącymi zapewnieniami o częstych odwiedzinach oraz mikołajkowym słodkim upominkiem, który mile dzieci zaskoczył.

  Zapraszamy do galerii

 • W poniedziałek 4 grudnia odbyło się w Bibliotece Publicznej „II Spotkanie z plastyką”, podczas którego materiałem wiodącym było szkło. Panie uczestniczące w zajęciach już po raz kolejny miały okazję obcować z tym niezwykle trudnym materiałem plastycznym. Tym razem powstały prace zaprojektowane według własnych, przemyślanych pomysłów. Ku ogromnemu zaskoczeniu prowadzących - Pana Bartka i Pana Zbyszka - uczestniczki stawiły się na warsztaty odważniejsze, pewniejsze siebie i zaopatrzone w konkretne projekty, których realizacji się zdecydowanie domagały. Na efekt końcowy musiały jednak zaczekać i uzbroić się w cierpliwość. Prace należało wypalić w specjalnym piecu w wysokiej temperaturze, wystudzić i dopiero wtedy można było zabrać je do domu. Było jednak warto. Powstały zawieszki - wisiorki, kolczyki oraz inne elementy biżuteryjne, małe witrażyki w okna a także ozdoby nawiązujące tematycznie do zbliżających się świat.

  Zapraszamy do galerii

 • W piątek 1 grudnia 2017roku Bibliotekę Publiczną w Brześć Kujawskim odwiedzili aktorzy Teatru Maska, którzy dla dzieci z dwóch klas ze Szkoły Podstawowej nr 1 wystąpili w spektaklu „Za pasem święta, a ktoś majstruje przy prezentach”. Mali widzowie, którzy z wypiekami na twarzy oglądali przedstawienie dowiedzieli się, jak istotne jest w życiu posiadanie przyjaciela. Nie zawsze wartości materialne są najważniejsze. Według obejrzanej sztuki i wypowiedzi małych widzów, przyjaźń, serdeczność wobec innych, chęć niesienia pomocy sprawiają, że każdy z nas staje się lepszym człowiekiem. Jest to bardzo ważne nie tylko podczas magicznych świat Bożego Narodzenia ale przede wszystkim w codziennym obcowaniu z innymi. Należy sobie pomagać, wierzyć w bezinteresowność ludzi oraz ich gotowość niesienia pomocy. W trakcie przedstawienia  dzieci bardzo żywiołowo reagowały na przebieg wydarzeń mających  miejsce na scenie, głośno podpowiadały głównym, pozytywnym bohaterom oraz obficie nagradzały ich za poprawnie podejmowane decyzję. Rewelacyjnie odpowiadały podczas miniquizu o tematyce świątecznej. Odśpiewanie kolęd również nie sprawiło im większego problemu. Na zakończenie przedstawienia aktorzy otrzymali ogromne brawa, które zachęciły ich do ponownego pojawienia się na scenie. Była to najlepsza okazja, by stanąć do wspólnej, pamiątkowej fotografii.

  Zapraszamy do galerii

 •  Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, lekarstwem na nocne koszmary. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. I dlatego, że jest tak popularny i lubiany doczekał się swojego święta, czyli Światowego Dnia Pluszowego Misia, które obchodzone jest 25 listopada. W Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim, podobnie jak w latach ubiegłych, również uczczono to święto. Dzieci wysłuchały wiersza o „Niedźwiadku Niejadku”, rozwiązały łamigłówki oraz bawiły się w bardzo popularnego „Starego niedźwiedzia, który mocno spał”. Samodzielnie wykonały metodą origami niedźwiadkowe mordki. Tego dnia każdy zabrał do domu książkę z misiowymi przygodami oraz na pamiątkę małego pluszowego przyjaciela.

  Zapraszamy do galerii

 • W poszukiwaniu magii świąt… w takim celu przybyła do biblioteki klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Uczniowie wzięli udział w lekcji poświęconej zbliżającym się Świętom Bożego Narodzenia. Na początku pochwalili się znajomością zwyczajów związanych z nimi. W skupieniu wysłuchali fragmentu książki „Czarodziejka Lili i świąteczna magia” a następnie rozwiązali bożonarodzeniową wykreślankę. Kolejnym zadaniem było pokolorowanie bombki. W trakcie rysowania trzecioklasiści chyba odnaleźli magię świąt, ponieważ wprawieni w odpowiedni nastrój, odśpiewali znane im kolędy. Wykonane prace plastyczne stanowią obecnie dekorację w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, podobnie jak kartka z życzeniami i świąteczny prezent, który ze sobą przynieśli ze szkoły.  W nagrodę i w podziękowaniu za odwiedziny wszyscy zostali obdarowani słodkim upominkiem.

  Zapraszamy do galerii

 • BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BRZEŚCIU KUJAWSKIM

  ogłasza, że nagrody w konkursie na

  "LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA"

  otrzymują:

  1. Natalka Balcerowska

  2. Marta Kwaśniak

  3. Zuzia Kwaśniak

  4. Julka Majewska

  Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do biblioteki po odbiór nagród!

 • CHOINKA - spełnienie czytelniczych marzeń

  Święta zbliżają się wielkimi krokami... W naszej bibliotece też powoli tworzymy świąteczny klimat. Dziś stanęła choinka - spełnienie marzeń wielu czytelników. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba :)

   

 • Ale choinka!!!

  W czwartek 15 grudnia odbyły się ostatnie w tym roku zajęcia dla dzieci, podczas których uczestnicy wykonali ozdoby na choinkę. Pomysły zostały zaczerpnięte z książki „Ozdoby bożonarodzeniowe”. Z kolorowych pasków powstały ptaszki, pawie oczka i kwiatki. W planach było jeszcze utworzenie wielobarwnego łańcucha lecz zabrakło troszkę czasu, ponieważ wszystkie prace były wykonywane bardzo starannie i dokładnie. Podczas tradycyjnego już czytania na dywanie dzieci wysłuchały opowiadania pt. „O psie, którego Wojtek zaprosił do nas na święta”. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali świąteczne upominki – czekoladowe Mikołaje.

  Zapraszamy do galerii

 • "ARTYSTYCZNY PIĄTEK"  - bombka

  W dniu 9 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu "Artystyczny piątek". Uczestniczące w nim Panie wykonały bombki metodą dwuskładnikową. Na kolejne zajęcia zapraszamy 13 stycznia 2017 roku, podczas których będzie można poznać sekret składania serwetek.

  Zapraszamy do galerii

 • „Kartka ręcznie zrobiona lepsza niż kupiona”


  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zorganizowano w bibliotece kolejne zajęcia dla dzieci. Uczestnicy spotkania wykonali na nich kartkę świąteczną. Wykorzystano do tego celu wcześniej przygotowane scrabki i kolorowe kartki. Kolejne zadanie miało pomóc w pracy Świętemu Mikołajowi. Polegało na tym, by trafiać prezentem do komina. Konkurencja ta sprawiła dzieciom wiele radości! Jednak całe spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie od czytania na dywanie. Tym razem dzieci wysłuchały historii Kacpra i jego listu do Świętego Mikołaja pochodzącej z książki Grzegorza Kasdepke „Kacperiada”. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

  Zapraszamy do galerii

 • MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE z młodzieżą

  Zbliżające się Mikołajki, a po nich Boże Narodzenie były okazją do do zorganizowania w bibliotece spotkania z młodzieżą mieszkającą w internacie ZSCKR w Starym Brześciu. Uczestnicy w trakcie zajęć, wykorzystując różne techniki plastyczne oraz zgromadzone materiały, wykonali własnoręcznie świąteczne kartki. Poznali także metody, jak w atrakcyjny, nietypowy sposób zapakować prezent. Sami również zmierzyli się z takim zadaniem. Każdy nastolatek otrzymał pudełeczko, kawałek kolorowego papieru i wstążkę. Gdy już praca dobiegła końca okazało się, że zapakowali prezenty mikołajkowe dla siebie a podarowane przez bibliotekę. Nikt nie wiedział co jest w środku. Zawartość tajemniczego upominku mieli poznać dopiero po powrocie do internatu. Niespodzianka wywołała wiele emocji i radości. Jak się okazało (wbrew przekonaniom) w bibliotece nie tylko czyta się książki! Można również spędzić czas w zupełnie inny sposób!

  Zapraszamy do galerii

 • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA w brzeskiej bibliotece

  MIŚ JEST MAŁY I PUCHATY
  MIS JEST FAJNY I KUDŁATY
  MIŚ JEST GRUBY JAK TA KULA
  MISIA ZAWSZE SIĘ PRZYTULA

  LECZ CZASAMI TEŻ TAK BYWA
  ŻE SIĘ O NIM ZAPOMINA
  A WIĘC WEZMĘ MISIA CZULE
  I DO SIEBIE GO PRZYTULĘ

  W czwartek 24 listopada brzeską bibliotekę odwiedziło bardzo dużo małych gości. Raniutko o godz. 9 gotowe do wspólnej zabawy stawiły się przedszkolaki z Wieńca. Przez ponad godzinę trudziły się biorąc udział w przeróżnych w misiowych konkurencjach sprawnościowych i wiedzowych. Był też czas na wysłuchanie opowieści o Misiu Zdrówko oraz na rozwiązywanie zagadek. Okazało się, że w misiowej tematyce trudno maluchy w czymś zaskoczyć, ponieważ posiadają ogromną wiedzę na temat tych bajkowych niedźwiadków jak i tych żyjących w naturze. Dzieciaki w nagrodę otrzymały Misia Czytasia, który od tej chwili miał zamieszkać w ich przedszkolu. To była pierwsza wizyta wienieckich przedszkolaczków, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia. Serdecznie zapraszamy do biblioteki ponownie.

  Po południu, również w Oddziale dla Dzieci brzeskiej biblioteki odbyły się zajęcia otwarte dla wszystkich chętnych. Umownym biletem wstępu był pluszowy miś, który miał wziąć udział we wspólnie tworzonej wystawie. Powstała imponujących rozmiarów kolekcja, ponieważ dzieci bardzo chętnie prezentowały swoich małych, kudłatych ulubieńców. W takcie tych popołudniowych zajęć również zaproponowano uczestnikom wiele zabaw, konkurencji oraz misiowych zgadywanek. Podczas wspólnej zabaw było bardzo wesoło i gwarno. Szkoda, że DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA jest tylko raz w roku, bo nikomu nie chciało się wracać do domu...