Twój IP: 3.145.164.106

logo_2                     logo_1

BRZESKA ŁOKIETKOMANIA

Dnia 15 kwietnia 2011 roku w Brzeskim Centrum Kultury miało miejsce wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zaprosiła uczniów ze wszystkich szkół podstawowych  z terenu naszej gminy do udziału w konkursie wiedzy o Władysławie Łokietku i jego czasach.  W epokę średniowiecza wprowadzili wszystkich gimnazjaliści z Kruszyna  przygotowując przepiękną ekspozycję ukazującą życie codzienne oraz zabytki naszego regionu. Dla drużyn przygotowano 12 różnorodnych konkurencji, które nie dotyczyły tylko faktów związanych z życiem jubilata i wydarzeniami historycznymi. Zawodnicy musieli się wykazać zdolnościami plastycznymi, sprawnością fizyczną, umiejętnością tańca dworskiego oraz znajomością średniowiecznych zawodów, stroju i potraw. Dużo emocji wzbudziła konkurencja polegająca na trzymaniu miecza. Wytypowani do niej uczniowie udowodnili, iż posiadają prawdziwie rycerską tężyznę fizyczną. Podobnie jak zasiadający w jury Pan Jerzy Czopiński, który również chwycił za łokietkowy szczerbiec. Wywołał tym samym ogromny entuzjazm wśród kibicującej młodzieży.

Warto podkreślić, że zawodnicy byli bardzo dobrze przygotowani. Rozwiązywanie konkursowych zadań nie sprawiało im większych trudności. Wręcz przeciwnie, niektóre wywoływały dużo śmiechu, a o to przecież chodziło.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w którym zasiadali: Karolina Sawicka, Jerzy Czopiński, Tomasz Wąsik. Po wszystkich konkurencjach ogłosili Oni, że:

I miejsce zajęła drużyna ze SP nr 1 z Brześcia Kujawskiego

II miejsce zdobyli uczniowie z ZP nr 2 z Brześcia Kujawskiego

III miejsce przypadło NSP z Kąkowej Woli

IV miejsce zajęła młodzież z SP z Brzezia

na V miejscu znaleźli się uczniowie z SP w Wieńcu.

Każda ze szkół w zależności od zdobytego miejsca otrzymała nagrody pieniężne, wszyscy zawodnicy otrzymali paczki ze słodyczami oraz zaproszenie na wycieczkę Szlakiem Piastowskim, która odbędzie się 16 maja 2011 roku.

Brzeska Łokietkomania miała być nie tylko konkursem wiedzy, uczczeniem urodzin króla Łokietka ale i dobrą zabawą pełną niespodzianek.

Serdeczne podziękowania należą się:

- Pracownikom Brzeskiego Centrum Kultury – współorganizatorom konkursu

- wolontariuszom: Denisowi, Maciejowi i Łukaszowi

- Pani Magdalenie Marczuk nauczycielowi historii z gimnazjum w Kruszynie za przygotowanie i wyeksponowanie wraz z uczniami projektu pn „Epoka średniowiecza na Kujawach”.

ZAPRASZAMY DO GALERII