Facebook

logo ksiazki

logo napis

Licznik odwiedzin

1529710
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
528
57132
127610
1529710

Twój IP: 54.83.81.52
Filtr
 • Języku, nie łam się!!!

  Pod taką nazwą odbyły się w bibliotece zajęcia dla dzieci zorganizowane z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Dzieciom. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza „Abecadło”, „Nasze polskie ABC” oraz fragmentów książki Grzegorza Kasdepke „Niesforny alfabet”. Później przyszła kolej na zabawę sylabami, co wcale nie było takie łatwe. Sporo trudności sprawiła gra planszowa „Gram w sylaby”. Satysfakcja z sukcesu czyli wygranej była jednak ogromna. Dużo łatwiej poszło uczestnikom z przygotowanymi wcześniej sylabowymi kolorowankami i wykreślankami. Wszyscy poradzili sobie „śpiewająco”. Okazało się, że nawet zabawa językiem może sprawiać wiele radości, a uzyskane wiadomości pozostają na długo w pamięci…

  Zapraszamy do galerii

 • WIELKIE CZYTANIE U MAŁYCH PSZCZÓŁEK

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto ma już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest  promowanie  idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat , zwrócenie uwagi  na konieczność czytania dzieciom aby obudzić w nich  zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie. W tym celu odwiedziłam dziś Przedszkole Publiczne „Kraina Bajek” by poczytać grupie „Pszczółek”. Zabrałam ze sobą kilka książek do obejrzenia i dwie do przeczytania. Przedszkolaki wysłuchały obszernych fragmentów opowiadań Doroty Gellner pt. „Wścibscy” oraz śmiesznych wierszyków pochodzących ze zbioru „Pan Pierdziołka spadł ze stołka”.  Wybrana literatura tak bardzo przypadła im do gustu, że chciały bym czytała jeszcze i jeszcze. Nie było innego wyjścia tylko takie, by zostawić książeczki w przedszkolu. To była bardzo miła wizyta. Mam nadzieję, że nie ostatnia…

  (P.R.)

  Zapraszamy do galerii

 • TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK!!!

  „Każdy rodzaj cenzury, czy to rządowej czy też kulturalnej, wynika w rzeczywistości z tego samego: ze strachu. Z przekonania, że zezwolenie na ujawnienie jakiejś mowy, książki, sztuki, filmu czy sekretu o wadze państwowej będzie w pewnym stopniu zagrożeniem dla władz.” (Encyklopedia cenzury, Jonathan Green)

  Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim przyłącza się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek. Można zobaczyć wystawę prezentującą literaturę niedostępną w pewnych okresach historii, zapoznać się z całą listą zakazanych tytułów i ciekawostkami z nimi związanymi.
  Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest świętem wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.
  Przyjdź i zobacz, których książek nie wolno (było) czytać!

  Zapraszamy do galerii

 • Dzień Bez Samochodu!

  W ramach obchodzonego w czwartek 22 września ,,Dnia bez samochodu” w Bibliotece Publicznej odbyły się zajęcia dla dzieci, w trakcie których przewrotnie auta towarzyszyły uczestnikom przez cały czas. Obecne były podczas pogadanki na temat różnych środków transportu oraz w książce Barbary Ciwoniuk „Jaki ten świat ciekawy”, której fragmentu dotyczącego zasad ruchu drogowego dzieci wysłuchały. Wszystkim bardzo spodobał się samochód z bajki  zatytułowanej „Wyprawa Baltazara Gąbki” obejrzanej na laptopie. Ale najwięcej emocji wzbudziły konkurencje sportowe: wyścig „czterech kółek”, slalom pomiędzy pachołkami, „jazda” rowerkiem, czy przechodzenie pod coraz niżej zawieszoną liną. Na zakończenie dzieci tworzyły prace plastyczne pt: „Stop samochodom”.

  Zapraszamy do galerii

 • ARTYSTYCZNY PIĄTEK

  W dniu 9 września odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „ARTYSTYCZNY PIĄTEK”, które biblioteka współorganizuje z Pracownią Rękodzieła Ludowego „Aniołowo”. Przybyłe Panie ozdobiły metodą shabby chic chusteczniki. Zajęcia prowadziła Pani Agnieszka Przybysz, która zapewniła wszelkie potrzebne materiały oraz instruktaż. Efekty prac można podziwiać na zdjęciach. Na kolejnych zajęciach, które odbędą się 14.10.2016 r. będzie można wykonać blejtramy owalne lub prostokątne. Zapraszamy!

  Zapraszamy do galerii

 • DZIEŃ MARZYCIELA w Bibliotece

  W dniu 8 września obchodzony jest Dzień Marzyciela zwany również Dniem Dobrej Wiadomości. Z tej okazji zostały zorganizowane w bibliotece zajęcia dla dzieci. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza Juliana Tuwima „Dyzio Marzyciel” oraz opowiadania „Rozmarzone kalosze”Grzegorza Kasdepke pochodzącego z książki „Kacperiada”, wzięli udział swobodnej rozmowie o marzeniach, a także wykonali prace plastyczne, na których przedstawili swoje marzenia. Dużo śmiechu było podczas wspólnej zabawy w przekazywanie dobrej wiadomości, której zasady są mocno zbliżone do znanego wszystkim „głuchego telefonu”. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało drobny upominek, który wszystkich ucieszył. Była to DOBRA WIADOMOŚĆ!!!

  Zapraszamy 22 września na kolejne zajęcia!

  Zapraszamy do galerii

 • Narodowe Czytanie „Quo vadis” w brzeskiej bibliotece

  W dniu 3 września 2016 roku Biblioteka Publiczna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, nad którą patronat honorowy pełni Para Prezydencka. W tym roku bohaterem była powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Po raz pierwszy opublikowana została w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Obecnie bezcenny rękopis znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.  W dniu Narodowego Czytania można go było podziwiać w Pałacu Rzeczypospolitej, do którego został przewieziony na jeden dzień. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

  W Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim przygotowano specjalną wystawę dotycząca życia oraz utworów Sienkiewicza, prezentowane były różne wydania powieści a w oknie witrynowym zainstalowano nawiązującą tematycznie dekorację. Wszyscy odwiedzający brzeska placówkę mogli wysłuchać audiobooka w wykonaniu  Daniela Olbrychskiego. Podobnie jak w roku ubiegłym, Biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenckiej pamiątkową pieczęć, którą stemplowano przyniesione przez czytelników prywatne egzemplarze „Quo vadis”.

  Zapraszamy do galerii

 • "JĘZYKU, NIE ŁAM SIĘ!"

  Pod takim tytułem odbyły się w brzeskiej bibliotece zajęcia dla dzieci. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Dzieciom. Uczestnicy wysłuchali fragmentów książki Tadeusza Rossa - "Przygody literek", ułożyli alfabetyczny pociąg z puzzli oraz rozgrzali przed łamańcami językowymi swoje aparaty mowy. Dużo radości spowodowały problemy z odczytaniem wylosowanych zdań typu:

  Osobliwym ale również radosnym ćwiczeniem logopedycznym okazało się dmuchanie balonów. Zajęcia zakończyły się wykonaniem zawieszek na drzwi informujących o wykonywaniu takiej czynności jak CZYTANIE!

  Zapraszamy do galerii

 • Dzień Głośnego Czytania

  W bibliotece w Brzeziu odbył się jak co roku "Dzień Głośnego Czytania" pod hasłem "Głośno czytamy bibliotekę chętnie odwiedzamy". Uczestnikami spotkania były dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej w Brzeziu. Po wysłuchaniu tekstu o tematyce jesiennej, dzieci wzięły udział w zabawach i konkursach zorganizowanych specjalnie na tę okazję. W Polsce "Dzień Głośnego Czytania" ma już 10-letnią tradycję. Został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, takich jak rozwijanie wyobrażni czy wzbogacanie słowinctwa. Tak więc czytajmy dzieciom codziennie!

  Zapraszamy do galerii

 • ABC decoupage - kreatywne warsztaty

  Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim już po raz kolejny organizuje "Kreatywne warsztaty". Tematem najbliższych zajęć będzie "ABC decoupagu". Jest to prosta technika pozwalająca ozdobić prawie wszystko: przedmioty codziennego użytku, biżuterię lub np. bombki na choinkę. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

   

 • Tydzień Zakazanych Książek

  Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zaprasza na wystawę ZAKAZANYCH KSIĄŻEK. Prezentujemy książki, które wywarły znaczący wpływ na rozwój i wizerunek literatury, a których wydania na przestrzeni wieków były zabronione. Zabraniało się ich czytania, posiadania, nawet zaglądania do nich w czytelniach i bibliotekach z powodów cenzury społecznej, obyczajowej, religijnej czy politycznej. Jakie były przyczyny zakazów? Których książek nie wolno było czytać kiedyś, a których także dzisiaj? Próbą odpowiedzi jest niniejsza wystawa! Zapraszamy!

 • Czytaliśmy  "Lalkę" Bolesława Prusa

  W sobotę 5 września, w ramach 4. edycji ogólnopolskiej akcji  „Narodowe Czytanie” w wielu miastach Polski w przestrzeni publicznej rozbrzmiewały fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. Głośnego czytania i wspólnego słuchania nie zabrakło również w brzeskiej bibliotece. Przybyli czytelnicy mieli okazję wysłuchać obszernych fragmentów powieści czytanych przez Katarzynę Skoniecką, Tomasza Bielawca, Jacka Króla oraz Jana Wojciecha Krzyszczaka. Wykorzystano tego dnia audiobooka należącego do zbiorów biblioteki. Każdy, kto przyszedł z własnym egzemplarzem powieści mógł podstemplować go specjalną pieczęcią. Miło nam, że kilka osób o tym pamiętało – z ogromną radością stemplowałam Wasze „Lalki”.

  Zapraszamy do galerii

 • Narodowe Czytanie "LALKI"

  Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim przyłączyła się do akcji NARODOWE CZYTANIE będącej pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. W tym roku Prezydent wraz z małżonką zachęcają wszystkich Polaków do czytania „Lalki” Bolesława Prusa. W sobotę 5 września w bibliotece będzie można wysłuchać fragmentów powieści, obejrzeć wystawę prezentującą różne wydania „Lalki” oraz otrzymać pamiątkowy stempel na przyniesionym własnym egzemplarzu powieści. Okolicznościową pieczęć biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP.

   

   

 • 22.09-28.09.2014 TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

    Biblioteka Publiczna zaprasza od 22 września do 20 października 2014 roku na wystawę ZAKAZANYCH KSIĄŻEK. W wypożyczalni prezentowane będą książki, które wywarły znaczący wpływ na rozwój i wizerunek literatury, a których wydania na przestrzeni wieków, były zabronione. Zakazane było ich czytanie, posiadanie, nawet zaglądanie do nich w czytelniach i bibliotekach z powodów cenzury społecznej, obyczajowej, religijnej czy politycznej. Jakie były przyczyny zakazów? Których książek nie wolno było czytać kiedyś, a których także dzisiaj? Próbą odpowiedzi jest przygotowana wystawa. Serdecznie zapraszamy!

 • Będzie się działo!

  Po wielu miesiącach oczekiwań, w dniu 18 września 2014 roku Biblioteka Publiczna podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu na realizację operacji: Adaptacja i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim dla potrzeb świadczenia usług internetowych. pozwalającej dokończyć przeprowadzkę. Do tej pory, ze względu na ograniczoną powierzchnię (biblioteka zajmuje pomieszczenie na parterze), nie był dostępny księgozbiór podręczny, a także nie było możliwe prowadzenie szerszej działalności kulturalnej w oddziale dla dzieci. Pozyskane fundusze w kwocie 67471,45 zł stanowią 85% inwestycji i będą wykorzystane na adaptację pomieszczeń znajdujących się na piętrze. Dzięki temu wznowi działalność czytelnia oraz zostanie urządzony Oddział dla Dzieci dostosowany dla różnych grup wiekowych.  Zakup nowych regałów do całej biblioteki oraz nowego sprzętu komputerowego sprawi, że brzeska książnica stanie się wreszcie instytucją nowoczesną i przyjazną użytkownikom. Po zakończeniu inwestycji, w sali na piętrze będzie można przeprowadzać spotkania, szkolenia oraz wydarzenia kulturalne związane z promocją książki i czytelnictwa. Po 10 miesiącach działalności biblioteki przy ulicy Krakowskiej 14b widać, że wyczekiwana decyzja Pana Burmistrza o przeniesieniu była słuszna, potrzebna i jest cały czas przez czytelników chwalona! Słowa Jana Wiktora „Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi”w przypadku brzeskiej książnicy wreszcie odzwierciedlają rzeczywistość.

 • Tuwimowo, czyli urodziny Juliana Tuwima w Bibliotece w Brzeziu!

  120 rocznicę urodzin pisarza biblioteka świętowała razem z uczniami Szkoły Podstawowej w Brzeziu. 12 września odświętnie udekorowaną salę odwiedzili uczniowie klasy III. Przygotowano dla nich wiele ciekawostek związanych  z życiem i twórczością Juliana Tuwima. Podczas zabawy uczniowie mieli możliwość pokazania swojej wiedzy na temat popularnego poety i jego wierszy. Dzieci miło spędziły czas w bibliotece i zapowiedziały swój udział w kolejnych spotkaniach.

  Zapraszamy do galerii

 • NARODOWE CZYTANIE - TRYLOGIA Henryka Sienkiewicza


  To już trzecia edycja akcji mającej na celu propagowanie polskiej literatury i wzmacnianie tożsamości narodowej. Przeczytaj i „pokrzep serce” pięknym językiem Ogniem i mieczem, Potopu i Pana Wołodyjowskiego, zasmakuj w rubasznym humorze, przywołaj niezapomnianych bohaterów i daj się porwać przygodzie. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia TRYLOGII Henryka Sienkiewicza!
  http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/trylogia/

 • 22.09-28.09.2013 TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

    Biblioteka Publiczna zaprasza od 22 września do 20 października 2013 roku na wystawę ZAKAZANYCH KSIĄŻEK. W wypożyczalni dla dorosłych prezentowane będą książki, które wywarły znaczący wpływ na rozwój i wizerunek literatury, a których wydania na przestrzeni wieków, były zabronione. Zakazane było ich czytanie, posiadanie, nawet zaglądanie do nich w czytelniach i bibliotekach z powodów cenzury społecznej, obyczajowej, religijnej czy politycznej. Jakie były przyczyny zakazów? Których książek nie wolno było czytać kiedyś, a których także dzisiaj? Próbą odpowiedzi jest przygotowana wystawa. Serdecznie zapraszamy!

  Zakazane książki - lista

 • Po co Polakom biblioteki?

  Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości – wynika z raportu „Po co Polakom biblioteki?”. Raport przygotowano po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy ponad 3300 placówek z całej Polski – również biblioteka w Brześciu Kujawskim.

  Badanie pokazuje, że ludzie przychodzą do biblioteki nie tylko po książki - spędzają tu wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu.

  W bibliotece w Brześciu Kujawskim mieszkańcy mają do dyspozycji 4 komputery. Mogą także skorzystać z 3 drukarek, skanera, faksu, projektora z ekranem, laptopa i kserokopiarki. Komputery są też dostępne w filiach biblioteki w Brzeziu, w Kąkowej Woli i w Wieńcu.

 • 30.09-06.10.2012 TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

    Biblioteka Publiczna zaprasza od 20 września do 20 października 2012 roku na wystawę ZAKAZANYCH KSIĄŻEK. W wypożyczalni dla dorosłych prezentowane będą książki, które wywarły znaczący wpływ na rozwój i wizerunek literatury, a których wydania na przestrzeni wieków, były zabronione. Zakazane było ich czytanie, posiadanie, nawet zaglądanie do nich w czytelniach i bibliotekach z powodów cenzury społecznej, obyczajowej, religijnej czy politycznej. Jakie były przyczyny zakazów? Których książek nie wolno było czytać kiedyś, a których także dzisiaj? Próbą odpowiedzi jest przygotowana wystawa. Serdecznie zapraszamy!

  Zakazane książki - lista

 • „Najtrudniejsze to pisać prawdę, trafić do serc”–relacja ze spotkania z Małgorzatą Kalicińską

  O swoim życiu, drodze do popularności, pracy w różnych zawodach, planach na przyszłość, pysznej domowej kuchni - i o wielu innych sprawach rozmawiała pisarka Małgorzata Kalicińska z czytelnikami Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Spotkanie autorskie odbyło się w czytelni biblioteki 16 września 2011 roku.

 • BIBLIOTEKA PUBLICZNA

  w Brześciu Kujawskim

  serdecznie zaprasza na spotkanie

  z Panią MAŁGORZATĄ KALICIŃSKĄ,

  które odbędzie się 16 września 2011 roku

  o godz. 1830 w czytelni biblioteki

 • WIELKIE CZYTANIEksiki

  „Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie  w życiu.”

  29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku.

  Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim, już po  raz kolejny przygotowała z tej okazji  wiele atrakcji.  Bibliotekarki będą  czytać dzieciom specjalnie na ten dzień wybraną literaturę. A że czytanie nie musi wiązać się z "biernym" słuchaniem zaplanowano gry i zabawy ruchowe oraz zajęcia plastyczne.

  Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do Biblioteki Publicznej 29 września 2010 roku. Dobrą zabawę zaczynamy o 1600.

Wydarzenia

Styczeń 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Polecamy

logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby