Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

3642871
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
517
14400
113328
3642871

Twój IP: 34.234.76.59
Filtr
 • Aladyn jest właścicielem zaczarowanej lampy, zamieszkiwanej przez potężnego, spełniającego życzenia dżina oraz latającego dywanu, na który przemieszcza się w różne miejsca. Czwartkowe zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece?”były poświęcone takiemu zaczarowanemu dywanowi. Uczestnicy zajęć po wysłuchaniu opowieści Walta Disneya „Aladyn” zdradzali swoje życzeniach, które wypowiedzieliby dżinowi, gdyby tylko trafiła się taka możliwość. Dzieci miały bardzo bujną wyobraźnię i różnorodne pragnienia i marzenia. Jedno z nich dotyczyło dobrej zabawy i się nawet spełniło. Uczestników całkowicie pochłonął biblioteczny „magiczny dywan”, na którym wszyscy tak się wspaniale bawili, że nie chcieli wracać do swoich domów.

  Zapraszamy do galerii

 • 20 minut dziennie, codziennie… To zdecydowanie za mało!!! Do takiego wniosku doszły dzieci z przedszkola i szkoły w Brzeziu, które 24 kwietnia odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim. Przyjechały, by w ten sposób uczcić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Po obejrzeniu książek różniących się od siebie chyba pod prawie każdym względem wyznały, że bardzo lubią, jak ktoś im czyta. Wysłuchały zatem fragmentu książki Pawła Beręsewicza „Ciumnkowe historie”„Dwadzieścia minut codziennie”… i wtedy okazało się, że to za mało!!! Po gorących prośbach o więcej poznały jeszcze historyjkę „O liście słów zakazanych”. Kolejnym etapem wizyty w bibliotece była uwielbiana przez dzieci zabawa na „magicznym dywanie”. Mali goście uznali, że ta wycieczka mogłaby trwać do wieczora!

  Zapraszamy do galerii

 • Jak ważna, podczas pracy w grupie, jest poprawna komunikacja interpersonalna przekonali się uczniowie klasy 6 i 7 ze Szkoły Podstawowej w Brzeziu. Wzięli oni bowiem udział w lekcji, na którą przyjechali do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Najpierw zapoznali się z wiedzą teoretyczną, po czym wykorzystując „magiczny dywan” odbyli zajęcia praktyczne. Po zapoznaniu z zasadami działania urządzenia rozegrano turniej wiedzowy z przyrody, historii oraz sprawnościowy. Niestety, spośród graczy nie wyłonił się zdecydowany zwycięzca ale zabawa podobała się wszystkim!

  Zapraszamy do galerii

 • 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta jest datą symboliczną. Tego dnia urodzili się i odeszli znani pisarze ( m.in. Cervantes, Shakespeare ).  23 kwietnia wiąże się również z katalońskim obyczajem. Każdy mieszkaniec Katalonii w dniu św. Jerzego - patrona tego regionu - obdarowywał swoich bliskich książkami i różami. W bibliotece w Brzeziu uczczenie tego wyjątkowego dnia zainaugurowała wizyta przedszkolaków. Po krótkim wprowadzeniu, dzieci obejrzały prezentację na temat drogi książki od autora do czytelnika. Po ożywionej dyskusji o porządku w bibliotece nadszedł czas na zabawę. Były więc kalambury, zagadki w balonach oraz wypędzanie Baba Jagi. W pewnej chwili dzieci zamieniły się w małych budowniczych i układały budowle z książek. Zajęcia zakończyły się wykonaniem zakładek oraz słodkim poczęstunkiem. W bibliotece zorganizowano atrakcje nie tylko dla małych gości, ale dla wszystkich czytelników. Każdy mógł sprawdzić swoją wiedze o książce i wygrać coś słodkiego oraz zabrać do domu zakładkę Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

  Zapraszamy do galerii

 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Z tej właśnie okazji w bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadanie Ewy Stadtmüller  pod tytułem „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”. Następnie rozwiązywali  zagadki i quizy związane z bohaterami bajek. Po łamigłówkach dzieci wykonały piękne czerwone róże z papieru jako symbol Dnia Książki. Obchody tego święta zakończyła zabawa na „magicznym dywanie”.

  Zapraszamy do galerii

 • W dniu 23 kwietnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. Jego symbolem jest czerwona róża. Czytelnicy, którzy dziś skorzystają z naszych zbiorów zostaną taką różą obdarowani! Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia tego wyjątkowego święta!

 • Teatr „Moralitet” z Krakowa specjalizuje się w spektaklach profilaktycznych  zawierających mądre życiowe przesłania i przestrogi. Takie też było przedstawienie „Wielkie hece w bibliotece”, które w piątek 20 kwietnia w brzeskiej bibliotece obejrzeli uczniowie z klas 3 i 4 z Zespołu Szkół Nr 2 w Brześciu Kujawskim. Była to sympatyczna, ciepła bajka o książkach i bajkowych postaciach promująca  i ucząca tolerancji i akceptacji odmienności.  Pokazywała, że nie wygląd, ale to, kim jesteśmy świadczy o wartości człowieka. Ponadto poruszała też bardzo ważną kwestię dbałości o książki i zamiłowania do czytania.

  Przedstawienie zorganizowano z okazji ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.

  Zapraszamy do galerii

 • Już od poniedziałku (23.04) zapraszamy na "RANDKĘ W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ". Na regale wystawienniczym przygotowałyśmy paczuszki-niespodzianki! Jeśli lubicie dreszczyk emocji, to zachęcamy do wypożyczania książek kierując się przy wyborze króciutkim opisem, a nie wyglądem okładki!!!

  Tę nietypową propozycję przygotowałyśmy z okazji ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AKUTORSKICH.

 • W środowy poranek Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim odwiedziła grupa przedszkolna – Pszczółki. Dzieci przyszły, by wspólnie świętować zbliżający się Dzień Książki i Praw Autorskich. Wzięły udział w lekcji bibliotecznej, podczas której dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat książek. Obejrzały te największe i najmniejsze, najgrubsze i chudziutkie oraz najstarszą znajdującą się w zbiorach. Następnie wysłuchały opowieści o tym, jak Kubuś Puchatek chciał zdobyć miód z książeczki „Miodowe drzewo”. Pszczółki pochwaliły się wiedzą na temat skąd się bierze miód oraz jakie mogą być jego rodzaje. Obejrzały książeczki o pszczołach a następnie bawiły się na Magicznym Dywanie. Jedno z zadań polegało między innymi na łapaniu słoiczków ze słodkim przysmakiem szybciej niż pojawiające się pszczółki. To było bardzo wesołe zakończenie wizyty w bibliotece!

  Zapraszamy do galerii

 • Zasada produkcji mydeł glicerynowych jest prosta, polega głównie na stopieniu bazy, dodaniu składników, wymieszaniu i przelaniu do formy. Gdy tylko masa zastygnie i ochłodzi się, otrzymujemy pełnowartościowy, gotowy do użycia produkt. W ten sposób postępując, uczestniczki zajęć „Artystyczny Piątek”odbywających się w bibliotece, uzyskały przepiękne, bajkowo pachnące mydełka.

  Zapraszamy do galerii

 • Akcja „Żonkil” w brzeskiej bibliotece!

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz kolejny organizuje akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Biblioteka w Brześciu Kujawskim włączy się do akcji eksponując na tablicach historię getta oraz odpowiednio wybraną literaturę. Wystawę zatytułowaną „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” będzie można oglądać od 14.04 do 21.04.

  Osoby, które odwiedzą 19 kwietnia bibliotekę otrzymają żonkile symbolizujące pamięć i szacunek o powstaniu.

 • Rakietą w Kosmos!

  Czwartkowe zajęcia dla dzieci z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?”całkowicie poświęcone były Kosmosowi. Stało się tak, ponieważ 12 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Przygotowana została na tę okazję specjalna wystawa książek oraz gazetka ilustrująca Układ Słoneczny. Zanim dzieci przystąpiły do prac plastycznych, wysłuchały fragmentu książki „Dzieci Pana Astronoma”Wandy Chotomskiej oraz wzięły udział w rozmowie poświęconej niebieskim przestworzom. Następnie wykonały z plastikowych butelek i kolorowej bibułki przepiękne rakiety kosmiczne. Kolejnym etapem spotkania były kosmiczne szaleństwa na Magicznym Dywanie. Interaktywna gra wzbudziła wśród uczestników zajęć ogromne emocje. Każdy chciał złapać jak najwięcej gwiazdek poruszając się jak ufoludek w przestworzach. Zapraszamy na kolejne zajęcia, które odbędą się już wkrótce!

  Zapraszamy do galerii

 • W dniu dzisiejszym, tj. 13 kwietnia 2018 roku do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim zawitała grupa przedszkolna Kubuś Puchatekz Guźlina. Dzieci wysłuchały opowieści Heidi Howarth „Jak złapać spadającą gwiazdkę”, pooglądały książeczki ze swoimi ulubionymi bohaterami a następnie zmierzyły się z zadaniami, które czekały na nie na Magicznym Dywanie. Grając na dywanie maluchy zbierały w lesie grzybki, latały pojazdem kosmicznym pośród gwiazd oraz rąbały drwa! Była to ta część wycieczki, która wzbudziła u przedszkolaków najwięcej emocji! Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.  

  Zapraszamy do galerii

 • W ŚWIECIE ZWIERZĄT czyli świętujemy DZIEŃ LEKARZY WETERYNARII

   W dniu 27 kwietnia 2017 roku odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?”. Gościem specjalnym była Pani doktor weterynarii -Magdalena Dąbrowska – Simińska. Pani doktor rozmawiała z dziećmi na temat opieki i pielęgnacji zwierząt domowych (psa, kota, chomika).Uświadomiła, że zwierzęta, tak jak ludzie czasem chorują i cierpią. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u weterynarza. Pani doktor przyniosła torbę z podstawowymi narzędziami lekarskimi i zademonstrowała na „chorym” pluszaku jak wygląda badanie lekarskie. Dzieci były zdziwione, że chorego psa bada się i leczy tak samo jak człowieka: osłuchuje słuchawkami, mierzy temperaturę, podaje tabletki i robi zastrzyki. Przypomniała również, jak ważne dla zdrowia pupila są szczepienia ochronne. Uczestnicy spotkania bardzo chętnie dzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi zwierząt, które posiadają w domu, w szczególności obserwacjami dotyczącymi psów. Pani weterynarz uświadomiła dzieciom, że psy, podobnie jak dzieci czują radość, smutek, lubią biegać i nie można robić im krzywdy. Przestrzegała również przed kontaktami ze zwierzętami, których dzieci nie znają: jak należy wtedy postępować i na co zwracać szczególną uwagę, ponieważ konsekwencje mogą być bardzo groźne. Spotkanie zorganizowano z okazji Światowego Dnia Lekarzy Weterynarii.

  W świecie zwierząt - zajęcia dla dzieci

 • KTO NIE CZYTA, TEN BANDYTA!

  „Kto nie czyta, ten bandyta!”– przekonały się o tym dzieci uczestniczące w czwartkowych zajęciach z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece?” Spotkanie zorganizowano w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich i dlatego to KSIĄŻKA i CZYTANIE były tematem przewodnim. Na początek dzieci wysłuchały opowiadania „Pani czyta” pochodzącego ze zbioru Małgorzaty Górnej „Nie ma jak w przedszkolu”i obejrzały, jak różne potrafią być książki. Następnie  wykonały z papieru kolorowe róże będące symbolem święta. Na pamiątkę spotkania każde dziecko otrzymało upominek – oczywiście książkę!

  Kto nie czyta, ten bandyta - zajęcia 2017

 • Jak zbudowana jest książka??

  O tym jak zbudowana jest książka dowiedzieli się uczniowie klasy I B ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim, którzy 20 kwietnia wzięli udział w lekcji przeprowadzonej w Bibliotece Publicznej. Zajęcia rozpoczęły się od głośnego przeczytania książki o „Kici Koci w bibliotece”a następnie, podczas swobodnej rozmowy wymieniano, co można robić i w jaki sposób spędzać czas w bibliotece. Po obejrzeniu kilku nietypowych książek dzieci poznały podstawowe elementy budowy każdej książki. Dzięki temu wiedzą już, co to jest obwoluta, okładka, wyklejka, kapitałka i trzon. Lekcja zakończyła się podsumowaniem, czyli zbudowaniem „książki” z samych siebie oraz oglądaniem tych, przez dzieci najbardziej lubianych. Spotkanie odbyło się z okazji przypadającego w niedzielę (23.04) Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

  Jak zbudowana jest ksiązka? - lekcja biblioteczna

 • ARTYSTYCZNY PIĄTEK - jajko wielkanocne

  Z okazji zbliżających się świąt, Panie uczestniczące w zajęciach z cyklu „Artystyczny Piątek”, wykonały metodą mix media i decoupagem jajo wielkanocne. Efekty tych prac można podziwiać na zdjęciach.

  Jajko wielkanocne

 • WIELKANOC TUŻ, TUŻ...

  Zbliżające się Święta Wielkanocne zdominowały ostatnie czwartkowe zajęcia dla dzieci. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali fragmentu książki zatytułowanej „Jak kura Adela zniosła jajko”– Joanny Krzyżanek oraz pochwalili się znajomością zwyczajów i tradycji związanych z Wielkanocą. Następnie, z przygotowanych wcześniej papierowych elementów, dzieci wykonały wykluwającego się ze skorupki kurczaczka oraz kolorowego zajączka. Prace powędrowały do domów, by ozdobić świąteczne stoły.

  Wielkanoc - zajęcia dla dzieci

 • ZACZAROWANY ŚWIAT BAŚNI ANDERSENA!

  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają w niej przez całe dorosłe życie. Dzieci, które wzięły udział w zajęciach zorganizowanych z tej okazji w bibliotece, bawiły się baśniami ponad godzinę. W tym czasie wysłuchały opowieści o „Talizmanie”, dyskutowały na temat szczęścia i przedmiotów, które je przynoszą, kolorowały własne inicjały opatrzone czterolistną koniczynką oraz odgadywały z jakiej baśni pochodzi dany rekwizyt. Najwięcej radości sprawił jednak wyścig w kaloszach szczęścia! Następne spotkanie z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?” już w czwartek – 6 kwietnia! Zapraszamy!

  Zapraszamy do galerii

 • Książeczka to fajna wycieczka!

  23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Z tej okazji w bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci. Mali goście zapoznali się z gazetką przybliżającą ideę oraz historię tego święta. Następnie rozwiązywały zagadki i quizy związane z bohaterami bajek. Na koniec zabawy dzieci dekorowały balony. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na przygotowanym specjalnie miejscu. Obchody święta książki zakończyły się słodkim poczęstunkiem.

  Zapraszamy do galerii

 • KTO NIE CZYTA, TEN BANDYTA - zajęcia dla dzieci z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

  W czwartkowe popołudnie biblioteka jak zwykle pełna była dzieciaków. Tym razem do spotkania przyczyniło się Święto Książki. Uczestnicy zajęć wysłuchali fr. książki Piotra Beręsewicza "Ciumkowe historie" - Dwadzieścia minut codziennie" mówiącego o przyjemności płynącej  z czytania. Obejrzeli wystawę nietypowych książek oraz teledysk Fundacji ABC Cała Polska czyta dzieciom promujący czytanie. Dużo radości sprawiło dzieciom wykonanie "potwornych" zakładek do książek. Wykazały się przy tym ogromną kreatywnością, pomysłowością i starannością. Efekty można podziwiać na zdjęciach. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne zajęcia!

  Zapraszamy do galerii

 • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

  W sobotę przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W brzeskiej bibliotece świętować będziemy dużo wcześniej. Dla wszystkich czytelników przygotowałyśmy specjalną wystawę książek z "Różą w tytule" oraz gazetkę okolicznościową. Już dziś odbędą się zajęcia dla dzieci pn. "Kto nie czyta, ten bandyta". W piątek i sobotę czytelnicy, którzy wypożyczą z biblioteki książkę otrzymają czerwoną różę. Zapraszamy!

 • ZADEKLARUJ SWÓJ UDZIAŁ!!!

  Osoby, które chciałyby wziąć udział w akcji i podarować Tomkowi bezcenny lek, czyli własną krew, prosimy o zapisanie się w bibliotece podając: imię, nazwisko oraz nr telefonu.
  Podajemy dane kontaktowe do biblioteki:
  tel. 54 25 21 207
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  osobiście: Krakowska 14 B w godz. 10-18, w sobotę 9-13
  lub poprzez facebooka
  W bibliotece są dostępne ulotki informacyjne dotyczące krwiodawstwa.

 • SMERFY w bibliotece

  W dniu dzisiejszym bibliotekę odwiedziła grupa Smerfów czyli 3-latków z przedszkola Kraina Bajek. Maluchy zwiedziły oddział dla dzieci, wysłuchały bajeczki o "Kocie w worku" oraz pooglądały książeczki. Chyba im się u nas podobało, bo obiecały wrócić z rodzicami.

  Zapraszamy do galerii

 • "RAKIETĄ W KOSMOS" - czyli odlotowe zajęcia dla dzieci

  To był totalny odlot!!! Podczas czwartkowych zajęć z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece” uczestnicy udali się „Rakietą w Kosmos”. Wykorzystując plastikowe butelki, bibułkę, kolorowe kartki, klej i taśmę klejącą zbudowali rakiety kosmiczne. Było przy tym sporo pracy… i zamieszania. Dziękujemy rodzicom towarzyszącym dzieciom za pomoc w zajęciach. Frekwencja mile nas zaskoczyła i gdyby nie dodatkowe ręce zamieszanie byłoby jeszcze większe :).

  Kolejne zajęcia - tradycyjnie w czwartek na godz. 16.

  Zapraszamy do galerii

   

 • "JAGÓDKI w KOSMOSIE! - czyli przedszkolaki w bibliotece

  W dniu 13 kwietnia bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolna Jagódki. Dzieci wzięły udział w zajęciach pod tytułem „Rakietą w Kosmos” zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki. Na początku spotkania  mali goście wysłuchali fr. książki „Ciumkowe historie” Piotra Beręsewicza. Później były uwielbiane przez dzieci zagadki oraz swobodna rozmowa na temat wszelkich obiektów latających. Dużo radości sprawiła zabawa w latanie (i to z turbulencjami) oraz w startowanie helikopterem. Rozwiązując labirynt przedszkolaki musiały rakietą odnaleźć drogę na Księżyc a następnie na Ziemię. Kolejnym zadaniem było pokolorowanie kosmonauty. Powstały przepiękne prace! Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

  Zapraszamy do galerii

 • KOSMICZNA WYSTAWA czyli Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

  Z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki przygotowano w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży specjalną wystawę książek o tej tematyce. Już jutro w przestworza polecą przedszkolaki, które przyjdą na poranne zajęcia. W czwartek na godz. 16 zapraszamy dzieci, które według instrukcji zbudują własną rakietę kosmiczną. Wszystkim chętnym zapewniamy potrzebne materiały i nieziemską zabawę!

 • ROCZNICA SMOLEŃSKA

  W związku ze zbliżającą się rocznicą katastrofy smoleńskiej przygotowano w bibliotece okolicznościową gazetkę, wystawę książek oraz czasopism.

 • "Czytam w poróży HERBERTA"

  Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej kampanii społecznej promującej czytanie „Czytam w podróży”, której celem jest upowszechnienie spuścizny twórczej Zbigniewa Herberta. W tym roku akcja odbędzie się 6 kwietnia. Biblioteka będzie propagować akcję w dniach 4-9 kwietnia poprzez rozdawanie czytelnikom specjalnych zakładek do książek.

 • Zaczarowany świat baśni H. Ch. Andersena

  W czwartek 31 marca odbyły się kolejne zajęcia  z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece?”. Zorganizowane zostały z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, które przypada 2 kwietnia. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez IBBY (International Board on Books for Young People). Data nie jest przypadkowa – to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena – Duńczyka, którego baśnie znają ludzie w wielu zakątkach globu. Celem święta jest rozpowszechnianie czytania dzieciom. Przybyłe do biblioteki dzieci zostały zaproszone do „Zaczarowanego świata baśni H.Ch. Andersena”. Były rozmowy o baśniach najbardziej znanych jak i tych troszkę mniej. Uczestnicy zajęć wysłuchali nieznanej im baśni zatytułowanej „Pewna wiadomość”, wzięli udział w zabawie pod tą samą nazwą oraz pokolorowali obrazki przedstawiające głównych bohaterów. Żadnych trudności nie sprawiły przygotowane zagadki oraz baśniowy test znajdujący się na stronie www.czasdzieci.pl . Na pamiątkę spotkania każde dziecko otrzymało książeczkę z wybraną baśnią.

  Zapraszamy do galerii

 • „Czytanie nie boli, czytajmy do woli!”
   

  W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, czyli 23 kwietnia, gościliśmy w naszej bibliotece uczniów klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dzieci wymieniły różne rodzaje książek (baśnie, tomiki wierszy, powieści, słowniki, encyklopedie, leksykony, książki popularnonaukowe), chętnie wypowiadały się też na temat swoich ulubionych lektur. Wspólnie doszły do wniosku, że książki są bardzo ważne w życiu człowieka, gdyż rozwijają wyobraźnię, myślenie, uczą i bawią, a także skłaniają do namysłu nad tym co jest dobre a co złe. Uczniowie dowiedzieli się też jak powstaje książka i z jakich elementów się składa. Wysłuchali wiersza J. Huszcza „Skarga książki” i wymienili zasady postępowania z książką. Dzieci „zamieniły się” też na krótką chwilę w postacie z bajek (krasnoludki, Królewnę Śnieżkę, Kopciuszka, Tygryska). W grupach rozwiązywały  bajkowe łamigłówki i wzięły udział w quizie. Wykonały też pracę plastyczno-techniczną z kolorowych kółeczek, wyciętych z papieru. Powstały piękne, wiosenne zakładki do książek – „Motylki”. Słodki poczęstunek zakończył  spotkanie.

  Zapraszamy do galerii

 • ZAPROSZENIE

  Filia Biblioteki Publicznej w Wieńcu zaprasza w czwartek dnia 23 kwietnia o godzinie 15 -tej na uroczyste obchody ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. W programie przygotowano konkurs plastyczny pn. „Okładka mojej ulubionej książki”, oraz gry i zabawy przy muzyce. Atrakcją będzie samodzielne wykonanie róży z przygotowanych materiałów plastycznych. Popołudnie z książką i różą odwiedzającym umili słodki poczęstunek.

   

   

   

   

   

 • JAJKO FABERGE czyli kreatywne warsztaty w bibliotece

  W czwartek 16 kwietnia odbyły się w Bibliotece Publicznej KREATYWNE WARSZTATY, które prowadziła Pani Agnieszka Przybysz. Przybyłe Panie tworzyły jajko faberge, które można podziwiać na zdjęciach. Serdecznie zapraszamy.

  Galeria zdjęć

  O następnych KREATYWNYCH WARSZTATACH poinformujemy na stronie.

 • Już po raz 6 w Brzeskiej Bibliotece Publicznej będą obchodzone Światowe Dni Książki i Praw Autorskich. Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tego dnia naszej biblioteki.

 • "ODSZEDŁEŚ, ALE JESTEŚ"

  W piątek wieczorem w Brzeskim Centrum Kultury odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Licznie przybyli mieszkańcy Brześcia Kujawskiego, biorąc udział w spotkaniu pn. „Odszedłeś ale jesteś”,  wspominali Świętego Jana Pawła II. Można było usłyszeć poezję Karola Wojtyły, anegdoty z życia papieża oraz piosenki jemu poświęcone. Montaż słowno-muzyczny dopełniła prezentacja multimedialna przedstawiająca życie naszego rodaka na fotografiach. Organizatorem tego podniosłego i wzruszającego spotkania była Biblioteka Publiczna, Towarzystwo Kulturalne, Brzeskie Centrum Kultury, Parafia św. Stanisława BM oraz Urząd Miejski.

  Zapraszamy do galerii

  więcej zdjęć na stronie

  http://promocjewloclawskie.pl/brzesc-kujawski/brzesc-kujawski-pamieta-video-uczcili-10-rocznice-smierci-papieza-polaka-jana-pawla

  http://promocjewloclawskie.pl/brzesc-kujawski/10-ta-rocznica-smierci-swietego-jana-pawla-ii-w-brzesciu-kujawskim

 • Kulinarne podróże po literaturze.

  W dniu 10 kwietnia 2015 roku brzeską bibliotekę odwiedzili uczniowie z ZSCKR w Starym Brześciu, którzy pobierają naukę w klasie I o profilu gastronomicznym. Sztuka kulinarna była motywem przewodnim spotkania. Uczestnicy poznali wiele ciekawostek na temat ulubionych potraw pisarzy i poetów, historię powstania np. tortu Pawłowej lub Strogonowa zawarte w książce Hanny Szymanderskiej „Dania z anegdotą” oraz przepisy znajdujące się w książce Katarzyny Michalak – „Kawiarenka pod Różą”. Wiele emocji, i to nawet skrajnych, wywołała dyskusja na temat najdziwniejszych dań serwowanych w różnych krańcach świata. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, czyli skosztowaniem przepysznych rogalików produkowanych w Zakładzie Piekarniczym „Brześć”.

 •           Nie żyje Tadeusz Różewicz

  Tadeusz Różewicz, jeden z najwyżej cenionych polskich poetów współczesnych, prozaik, dramaturg i eseista nie żyje. Artysta zmarł we Wrocławiu, w październiku skończyłby 93 lata