Twój IP: 44.212.39.149

Najpierw pojechaliśmy do Płowiec, wsi w której Władysław Łokietek odniósł zwycięstwo w bitwie z Krzyżakami. Następnie udaliśmy się do Kruszwicy. Tam spotkaliśmy się z panią przewodnik, która opowiedziała nam historię miasta, legendy o  królu Popielu oraz ciekawostki o Mysiej Wieży. Po pokonaniu 109 schodów prowadzących na szczyt wieży mieliśmy okazję podziwiać przepiękny widok na jezioro Gopło i Nadgoplański Park Krajobrazowy. Dowiedzieliśmy się również, że obecnie Mysia Wieża znana jest jako centrum mocy. Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, iż według twierdzeń radiestetów na ziemi występują specjalne miejsca tzw. czakramy, które odznaczają się szczególnie korzystnym oddziaływaniem na organizmy żywe, w tym ludzi. Drugim specyficznym miejscem oddziaływania "mocy ziemi" w Kruszwicy jest teren na którym znajduje się kolegiata św. św. Piotra i Pawła. Kruszwicka kolegiata jest jednym z nielicznych zachowanych w całości przykładów romańskiego budownictwa sakralnego. Zbudowana na planie krzyża posiada 3 nawy z transeptem oraz 5 absyd. Pani przewodnik pokazała nam mocno wytarte progi kolegiaty i wyjaśniła, że mają one ponad 800 lat! Z Kruszwicy udaliśmy się do Strzelna, by tam podziwiać bazylikę św. Trójcy i rotundę św. Prokopa. Obie budowle są bardzo cennym zabytkiem sztuki romańskiej. W bazylice szczególnie cenne są dwie kolumny z personifikacją cnót i przywar, które są znane w całym świecie. Podobne kolumny można podziwiać jedynie w Hiszpanii w Santiago de Compostella (katedra pw. św. Jakuba) i we Włoszech, w Wenecji (katedra pw. św. Marka). Bazylika św. Trójcy w Strzelnie jest trzecim takim miejscem w Europie i na świecie. W sztuce romańskiej rotunda stanowiła formę charakterystyczną dla niewielkich świątyń. Kościół św. Prokopa w Strzelnie jednak odbiega od wielu typowych schematów o czym dowiedzieliśmy się od pani przewodnik. Nie podlega wątpliwości, że jest to największa w Polsce budowla romańska założona na planie koła. Pierwotnie kościół był pod wezwaniem Świętego Krzyża, wezwanie na Św. Prokopa zmieniono w XVIII wieku. Następnym miastem, które znajdowało się na naszej trasie było Gniezno, gdzie na Wzgórzu Lecha wznosi się jeden z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski - Katedra gnieźnieńska. W katedrze obejrzeliśmy Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha, Srebrny Relikwiarz tego świętego oraz dwa gotyckie portale. Ponadto zwiedziliśmy nawę główną katedry otoczoną  czternastoma kaplicami, w których pochowano dawnych metropolitów gnieźnieńskich. Dowiedzieliśmy się również, że w podziemiach katedry można zobaczyć m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006, odkryte podczas badań archeologicznych relikty budowli kamiennej z końca IX wieku, a także fragmenty murów bazyliki Mieszka I. Po posiłku udaliśmy się do Pobiedzisk, gdzie znajduje się Skansen Miniatur, w którym zgromadzono 35 najważniejszych budowli z Wielkopolski i Szlaku Piastowskiego. Popatrzyliśmy tam z góry na Mysią Wieżę, Biskupin, katedrę w Gnieźnie, poznański Stary Rynek, kolegiatę w Kruszwicy i inne budowle ze Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski. W parku znajdują się makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. W drodze powrotnej do Brześcia wstąpiliśmy do Inowrocławia, gdzie podziwiając przepiękny park dotarliśmy do tężni solankowych. Tworzą one kształt pierścienia, w środku działa fontanna solankowa i dzięki temu jest tam wyjątkowy mikroklimat. Pokrzepieni na zdrowiu, zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.