142003

Twój IP: 13.59.136.170

W czwartek 19 sierpnia 2021 r. Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim oraz BCKiH „Wahadło” zorganizowało wieczór autorski, na który zaproszona została pisarka, dziennikarka, reportażystka i scenarzystka ANNA FRYCZKOWSKA. Pani Anna zasłynęła między innymi takimi tytułami jak „Z grubsza Wenus”, „Sześć kobiet w śniegu (nie licząc suki)”, „Równonoc” czy „Żona jednego męża”. Podczas spotkania pisarka promowała swoją najnowszą książkę zatytułowaną „Cyrkówka Marianna”. Pomysł na napisanie tej powieści zrodził się podczas zwiedzania Muzeum Etnograficznego w Płocku. To wtedy Pani Ania zetknęła się po raz pierwszy z postacią Marianny Razik – powojennej akrobatki, żony atlety, wreszcie malarki, jednej z najbarwniejszych artystek ludowych XX wieku. Zafascynowana Marianną odwiedzała archiwa, rozmawiała z dziesiątkami osób, z detektywistyczną pasją studiowała obrazy swojej bohaterki, by jak najlepiej ją poznać i przedstawić jej losy w swojej książce.

Pisarka opowiadała, jak zawsze dążyła do tego, aby pisać powieści i zawsze wierzyła, że ten cel osiągnie. Swoją prace rozpoczynała od pisania artykułów, reportaży a potem scenariuszy, m.in.: do znanych seriali tj.: "Na Wspólnej", "Przystań" czy "Barwy szczęścia". Tematy do książek najczęściej czerpie życia, z prawdziwych wydarzeń, historii napotkanych ludzi. Jej powieści poruszają tematy dotyczące relacji między ludźmi, psychologii ich funkcjonowania czy zachowań, problemów społecznych i socjologicznych. Dużym obciążeniem emocjonalnym było dla niej napisanie „Równonocy”, która wydana została przez Wydawnictwo „Od deski do deski” w serii „Na F/Aktach”. Książka opowiada o tajemniczych zaginięciach nastoletnich chłopców pod koniec lat ’90 w Zachodniopomorskim. Pani Anna opowiedział z jakimi trudnościami spotkała się podczas pisania tej książki i dlaczego pisząc ją postanowiła opowiedzieć całą historie z perspektywy rodziców owych chłopców. Podczas spotkania podzieliła się także swoimi literackim projektami. Okazało się, że obecnie pracuje nad trylogią osadzoną na Kujawach. Nie wykluczyła również umiejscowienia którejś ze swych powieści w Brześciu Kujawskim, ale to jak na razie są dość odległe plany. Spotkanie zakończyło się składaniem przez autorkę dedykacji i autografów oraz pamiątkową sesją zdjęciową.